Sponzorováno

Které nemoci přináší obezita? 4.91/5 (23)

Které nemoci přináší obezita?Obezita není jen pár kilo navíc. A není ani estetickým problémem. Obezita je pro náš organismus velkou zátěží a její dopady jsou skutečně alarmující. Obezita může zapříčinit velmi vážné zdravotní problémy a nemoci. Ty mohou mít až fatální následky. Jaké onemocnění hrozí vlivem obezity?

Nejčastějších 10 onemocnění způsobených obezitou

Hypertenze

Množství lidí s obezitou má velké problémy s hodnotami krevního tlaku. Jde o zvýšené hodnoty, tedy o hodnoty nad 140/90. V případě, že se hypertenze neléčí dochází ke zvýšení rizika cévních mozkových příhod, vzniku ischemické choroby srdeční.

Neplodnost

Neplodností se charakterizuje stav, kdy při trvalém a pravidelném pohlavním životě nedochází během jednoho roku k oplodnění. Příčiny jsou různé, včetně obezity, zhoršeného životního prostředí, dlhodobobého užívání hormonální antikoncepce. Při obezitě se však vyskytují i hormonální poruchy, které způsobují problémy s otěhotněním.

Kloubní onemocnění

Při obezitě jsou klouby velmi namáhané a přetížené. Hlavně klouby nosné, tedy bedra a kolena. Postupně se vyvíjí artróza. Velké bolesti omezují pohyblivost. V případě obezity není trvalým řešením ani výměna kloubů, protože u obézních jedinců dochází k uvolňování kloubů.

Cukrovka

Neléčená cukrovka má fatální následky, může skončit slepotou, ischemií končetin a selháváním ledvin. Cukrovka 2 typu se vyskytuje u lidí s obezitou.

Sponzorováno

Dna

Onemocnění převažuje u mužů. DNA je zánět kloubů způsobený vysráženými krystaly kyseliny močové, které je v organismu nadbytek. Právě obezita se podílí na vzniku tohoto onemocnění.

Nemoci žlučníku

Jedná se o tvorbu žlučových kamenů, typické žlučové koliky. Toto onemocnění zapříčiňuje obezita a řešením je chirurgická operace na odstranění žlučníku.

Zvýšené riziko rakoviny

Potvrdil se vyšší výskyt rakoviny u obézních pacientů. Obzvláště při nádorech ledvin, slinivky, tlustého střeva, konečníku, prsu, vaječníků, děložního čípku.

Dušnost

Potíže s dýcháním jsou doprovázeny vyšším úsilím. Při obezitě jde o chronické obtíže způsobené výrazným nahromaděním nitrobřišního tuku. První stupeň je dušnost námahová, která přechází do dušnosti v klidu.

Deprese

Vyskytují se deprese endogenní, způsobené vlastním mozkem při nedostatku serotoninu, ale i deprese způsobené vlivem okolí. Prohlubují se po opakovaných neúspěších při hubnutí a následně opakovaným přejídáním. Tvrzení, že obézní člověk je šťastný je mýtus.

Nespavost

Spolu s chrápáním se vyskytuje u lidí trpících obezitou. Chrápání postihuje výrazně více obézních lidí a je častější a intenzivnější.

Co si ještě přečíst o obezitě?

VIDEO: Na téma obezita…

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva