Jak přestat kouřit? 4.82/5 (17)

Sponzorováno

prestat-kourit

Nikotin je složka obsažená v tabáku, což je rostlina která roste v Americe už tisíce let a byl přivezen od Indiánů po objevení tohoto kontinentu. Nikotin je jedna z mnoha složek, které se uvolňují z listu tabáku při jeho žvýkání nebo kouření. Do organismu proniká přes plíce nebo sliznici (lemující ústa, nos, oči) a může procházet i kůží. Vstřebá se do krve a pak poškozuje různé tkáně a také mozek. V mozku způsobuje tvorbu neurotransmiterů (jako např. Dopamin), který ovlivňuje množství fyziologických funkcí, ale i euforii. Při pravidelném podávání si na něj tělo vytvoří závislost.

Zastavení přijímání nikotinu vyvolává abstinenční příznaky jako jsou – podrážděnost, pocení, zvýšená tepová frekvence, třes, nespavost, nevolnost, úzkost, deprese a záchvaty. Léčba závislosti může v některých případech způsobovat deprese. Můžete však použít protilék obsahující jisté množství nikotinu. V těchto případech bývá léčba mnohem úspěšnější.

Když se rozhodnete přestat kouřit, musíte se připravit na příval abstinenčních příznaků. Tehdy je nejlepší poradit se s lékařem. V první řadě si každý, kdo chce přestat kouřit musí být vědom skutečnosti, že tento zlozvyk škodí nejen jemu, ale i celé jeho rodině. Může způsobit vznik rakoviny, srdečně-cévních onemocnění a různých typů onemocnění plic.

Několik rad jak přestat kouřit

Co tedy dělat, když se rozhodnete zbavit tohoto zlozvyku? V první řadě je třeba snížit denní dávky přijímaného nikotinu, změnit jídelníček (jíst méně červeného masa, méně tučná jídla a více ryb, tekutin, zeleniny, ovoce, vitamínů, minerálů) a pravidelně cvičit. Vyvarujte se pobytem na místech, kde se kouří (kavárny, kluby atd.) a vyměňte tento zlozvyk za dobrý zvyk (např. sport). Minimalizujte stres a pocity úzkosti (např. přestaňte kouřit přes dovolenou). Nezačínejte znovu s kouřením, pokud stres přetrvává. Při odvykání kouření je také ovlivněna hladina neurotransmiterů v mozku. Léky to mohou pomoci překonat (např. inhalátor Nikotrol, žvýkačky Nikorette a náplasti Nikoderm CQ). Akupunktura, bylinky a žvýkačky bez cukru mohou také pomoci. Třeba se informovat u lékaře, který způsob je pro Vás nejlepší a nevzdat tento boj, dokud nebude úspěšně vyhraný.

Sponzorováno

Pijte během dne malé doušky vody a jezte malé porce jídla

Výzkumy ukazují, že srkání malých doušků studené vody uvolňuje dopamin, podobně jako u kouření, a navozuje to v mozku stejné chemické reakce, které pomáhají zmírňovat negativní nálady a dodávají mozku pocit odměny (slasti – podobně, jako kuřákovi poskytne slast cigareta). Podobně jedení malých porcí pomáhá překonat potřebu po cigaretě. Doporučuje se vybírat jídla s nízkým obsahem tuku, zdravé, ovoce, zeleninu – a tím navíc předejdete přibývání na váze.

Buďte aktivní

Fyzická aktivita je silným nástrojem odpoutání pozornosti od chuti si zapálit. Navíc, tělesný pohyb je přirozeným zdrojem modulátorů nálady a redukce stresu. Nikotin, na který byl kuřák zvyklý, když měl potřebu regulovat stres, je tak nahrazen fyzickou aktivitou a pohybem. Fyzická aktivita se z tohoto důvodu doporučuje zejména v prvních týdnech abstinence.

Připomínejte si často svůj důvod k zanechání kouření

Sepište si seznam všech důvodů, které vás vedly k zanechání kouření a pravidelně si jej projíždějte, zejména tehdy, kdy cítíte chuť si zapálit. Seznam mějte vždy po ruce a klidně si z něj udělejte kopie, aby byl pro vás kdykoli a kdekoli dostupný.

Pozor, vyhýbejte se pití alkoholu

Je to jedna z nejčastějších příčin toho, že se lidé vrátí zpět ke kouření. Alkohol snižuje zábrany obecně, takže taky zhroutí zábranu vybudovanou proti kouření, sníží závazek k abstinenci – a navíc, v naši kultuře cigaretka k tomu panáku jaksi patří… To je nebezpečná kombinace.

Čistěte si zuby pravidelně a pokud možno po každém jídle

Pocit čistých zubů a čerstvého dechu snižuje pravděpodobnost, že si člověk zapálí cigaretu. K tomu může pomoci kromě klasického kartáčku a zubní pasty, mátový čaj, žvýkačka apod. Po jejich užití si člověk obvykle již nechce zaneřádit ústní dutinu opět cigaretovým pachem.

Buďte trpěliví a držte se svého rozhodnutí nekouřit

Když překonáte první týdny ve svém rozhodnutí nekouřit, jste na dobré cestě. Buďte však připraveni na překážky nebo dokonce i na selhání. Mnoho lidí se rozkouří ještě víc po neúspěšném pokusu přestat kouřit. Proč? Protože mají pocit selhání, neúspěchu, pocitů viny, nedostatečnosti apod. A to způsobí, že ještě víc to v nich podkope sebedůvěru – a pak známý kolotoč – pocity viny, stres, napětí – a jak je odbourat? Cigaretou. Čili takhle ne. Nezdar ve snaze přestat kouřit neznamená úplný kolaps. Je třeba z nezdaru opět vstát, oprášit se a zkusit to znovu.

Vyhledejte podporu

V těžkých chvílích chuti po cigaretě mějte v záloze někoho blízkého, s kým můžete tento čas překlenout. Pomůže Vám to odpoutat pozornost od chuti si zapálit. Vhodné je také vyhledat lékařskou pomoc.

VIDEO: Chcete přestat kouřit?

VIDEO: Jak přestat kouřit?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva