Obsah článku
Sponzorováno
Nikotin je složka obsažená v tabáku, což je rostlina která roste v Americe už tisíce let a byl přivezen od Indiánů po objevení tohoto kontinentu. Nikotin je jedna z mnoha složek, které se uvolňují z listu tabáku při jeho žvýkání nebo kouření. Do organismu proniká přes plíce nebo sliznici (lemující ústa, nos, oči) a může procházet i kůží. Vstřebá se do krve a pak poškozuje různé tkáně a také mozek. V mozku způsobuje tvorbu neurotransmiterů (jako např. Dopamin), který ovlivňuje množství fyziologických funkcí, ale i euforii. Při pravidelném podávání si na něj tělo vytvoří závislost.
Zastavení přijímání nikotinu vyvolává abstinenční příznaky jako jsou – podrážděnost, pocení, zvýšená tepová frekvence, třes, nespavost, nevolnost, úzkost, deprese a záchvaty. Léčba závislosti může v některých případech způsobovat deprese. Můžete však použít protilék obsahující jisté množství nikotinu. V těchto případech bývá léčba mnohem úspěšnější.
Když se rozhodnete přestat kouřit, musíte se připravit na příval abstinenčních příznaků. Tehdy je nejlepší poradit se s lékařem. V první řadě si každý, kdo chce přestat kouřit musí být vědom skutečnosti, že tento zlozvyk škodí nejen jemu, ale i celé jeho rodině. Může způsobit vznik rakoviny, srdečně-cévních onemocnění a různých typů onemocnění plic.
Několik rad jak přestat kouřit
Co tedy dělat, když se rozhodnete zbavit tohoto zlozvyku? V první řadě je třeba snížit denní dávky přijímaného nikotinu, změnit jídelníček (jíst méně červeného masa, méně tučná jídla a více ryb, tekutin, zeleniny, ovoce, vitamínů, minerálů) a pravidelně cvičit. Vyvarujte se pobytem na místech, kde se kouří (kavárny, kluby atd.) a vyměňte tento zlozvyk za dobrý zvyk (např. sport). Minimalizujte stres a pocity úzkosti (např. přestaňte kouřit přes dovolenou). Nezačínejte znovu s kouřením, pokud stres přetrvává. Při odvykání kouření je také ovlivněna hladina neurotransmiterů v mozku. Léky to mohou pomoci překonat (např. inhalátor Nikotrol, žvýkačky Nikorette a náplasti Nikoderm CQ). Akupunktura, bylinky a žvýkačky bez cukru mohou také pomoci. Třeba se informovat u lékaře, který způsob je pro Vás nejlepší a nevzdat tento boj, dokud nebude úspěšně vyhraný.
Sponzorováno
Pijte během dne malé doušky vody a jezte malé porce jídla
Výzkumy ukazují, že srkání malých doušků studené vody uvolňuje dopamin, podobně jako u kouření, a navozuje to v mozku stejné chemické reakce, které pomáhají zmírňovat negativní nálady a dodávají mozku pocit odměny (slasti – podobně, jako kuřákovi poskytne slast cigareta). Podobně jedení malých porcí pomáhá překonat potřebu po cigaretě. Doporučuje se vybírat jídla s nízkým obsahem tuku, zdravé, ovoce, zeleninu – a tím navíc předejdete přibývání na váze.
Buďte aktivní
Fyzická aktivita je silným nástrojem odpoutání pozornosti od chuti si zapálit. Navíc, tělesný pohyb je přirozeným zdrojem modulátorů nálady a redukce stresu. Nikotin, na který byl kuřák zvyklý, když měl potřebu regulovat stres, je tak nahrazen fyzickou aktivitou a pohybem. Fyzická aktivita se z tohoto důvodu doporučuje zejména v prvních týdnech abstinence.
Připomínejte si často svůj důvod k zanechání kouření
Sepište si seznam všech důvodů, které vás vedly k zanechání kouření a pravidelně si jej projíždějte, zejména tehdy, kdy cítíte chuť si zapálit. Seznam mějte vždy po ruce a klidně si z něj udělejte kopie, aby byl pro vás kdykoli a kdekoli dostupný.
Pozor, vyhýbejte se pití alkoholu
Je to jedna z nejčastějších příčin toho, že se lidé vrátí zpět ke kouření. Alkohol snižuje zábrany obecně, takže taky zhroutí zábranu vybudovanou proti kouření, sníží závazek k abstinenci – a navíc, v naši kultuře cigaretka k tomu panáku jaksi patří… To je nebezpečná kombinace.
Čistěte si zuby pravidelně a pokud možno po každém jídle
Pocit čistých zubů a čerstvého dechu snižuje pravděpodobnost, že si člověk zapálí cigaretu. K tomu může pomoci kromě klasického kartáčku a zubní pasty, mátový čaj, žvýkačka apod. Po jejich užití si člověk obvykle již nechce zaneřádit ústní dutinu opět cigaretovým pachem.
Buďte trpěliví a držte se svého rozhodnutí nekouřit
Když překonáte první týdny ve svém rozhodnutí nekouřit, jste na dobré cestě. Buďte však připraveni na překážky nebo dokonce i na selhání. Mnoho lidí se rozkouří ještě víc po neúspěšném pokusu přestat kouřit. Proč? Protože mají pocit selhání, neúspěchu, pocitů viny, nedostatečnosti apod. A to způsobí, že ještě víc to v nich podkope sebedůvěru – a pak známý kolotoč – pocity viny, stres, napětí – a jak je odbourat? Cigaretou. Čili takhle ne. Nezdar ve snaze přestat kouřit neznamená úplný kolaps. Je třeba z nezdaru opět vstát, oprášit se a zkusit to znovu.
Vyhledejte podporu
V těžkých chvílích chuti po cigaretě mějte v záloze někoho blízkého, s kým můžete tento čas překlenout. Pomůže Vám to odpoutat pozornost od chuti si zapálit. Vhodné je také vyhledat lékařskou pomoc.
VIDEO: Chcete přestat kouřit?
VIDEO: Jak přestat kouřit?
Sponzorováno
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Drogy