Souvislost mezi Parkinsonovou chorobou a boxem 4.57/5 (14)

Sponzorováno

Kondiční box je při Parkinsonově nemoci super. Ale pozor na nárazy do hlavy.

Kondiční box je při Parkinsonově nemoci super. Ale pozor na nárazy do hlavy.

Co je Parkinsonova choroba?

Parkinsonova choroba je progresivní porucha nervového systému, při které selhávají životně důležité nervové buňky v mozku a odumírají, což omezuje produkci dopaminu, chemické látky, která odesílá zprávy do části mozku, která řídí motorické dovednosti. Mezi příznaky patří mimo jiné třes, zpomalený pohyb a změny řeči.

Způsobuje, že váš mozek produkuje méně dopaminu, což ztěžuje vašemu tělu koordinovat pohyby a zvládat emoce. Parkinsonovou chorobou dnes (čísla z roku 2020) v Česku trpí přibližně 12–16 tisíc lidí. Dopamin lze různými způsoby nahradit, přesto se v pokročilých fázích nemoci vyskytují vážné pohybové potíže, stav se během dne střídá.

Onemocnění je charakterizováno třesem, horší chůzí, ztrátou rovnováhy, zpomalenými pohyby, změkčeným hlasem a kognitivními změnami spolu s mnoha dalšími příznaky.

Na Parkinsonovu chorobu neexistuje žádný lék a léčba je přizpůsobena tak, aby zvládla jednotlivé příznaky. Intenzivní cvičení však může mít ochranný účinek na mozek a podle výzkumu v magazínu Neurology pomůže zpomalit progresi onemocnění.

Jak vlastně souvisí Parkinsonova choroba a box?

Hned v několika souvislostech. Pojďme se na ně podívat.

Box je překvapivě dobrým sportem pro lidi s Parkinsonovou chorobou

Výzkum je v tomto směru docela omezený, ale boxeři a jejich pečovatelé zaznamenali zásadní zlepšení příznaků pacientů.

Vznikající případové studie tuto myšlenku podporují. Malá studie sledovala několik boxerů v Rock Steady Boxing Foundation. Publikované výsledky tvrdily, že všichni boxeři s Parkinsonovou chorobou, kteří absolvovali 12 týdnů tréninku, zaznamenali zlepšení jejich příznaků. Studie sledovala rovnováhu, chůzi, kvalitu života a zdravotní dopady tréninku.

U těch, kteří trénink vydrželi 24 nebo dokonce 36 týdnů, došlo k trvalému (dlouhodobému) zlepšení jejich příznaků. I boxeři, kteří po počátečních 12 týdnech cvičili méně často, se stále zlepšovali. Účastníkům se středně těžkou až těžkou Parkinsonovou chorobou trvalo o něco déle, než zaznamenali změny, než u pacientů s mírnějšími příznaky, ale jejich odhodlání se vyplatilo a jen o několik týdnů později zaznamenali výrazné zlepšení.

To byla ta lepší varianta. V souvislosti s boxem se však u Parkinsonovy choroby hovoří i v horších souvislostech.

Může box přispívat k Parkinsonově chorobě?

Možný vztah mezi traumatem hlavy a Parkinsonovou chorobou je předmětem horké debaty. Nedávná studie ukázala, že prevalence Parkinsonovy choroby u thajských boxerů ve výslužbě je srovnatelná s běžnou populací. Problém však existuje. Některé zdroje naznačují, že opakovaná traumata hlavy představují riziko pro určité jedince, kteří jsou náchylní k Parkinsonově chorobě.

Sponzorováno

Slavný boxer Muhammad Ali stále ještě profesionálně boxoval, když si jeho kolegové poprvé všimli příznaků neurologického úpadku, a mnozí si rychle spojili jeho povolání s jeho diagnózou Parkinsonovy choroby, o několik let později. Neurologové však nemohou definitivně říci, zda Aliho příznaky byly výsledkem jeho boxerské kariéry. Ale řekli, že trauma hlavy určitě zvyšuje riziko této nemoci.

„Je velmi těžké téměř v každém jednotlivém případě poukázat na to, co Parkinsonovu chorobu způsobuje,“ řekl třeba Todd Sherer, výkonný ředitel Nadace Michaela J. Foxe pro výzkum Parkinsonovy choroby. „Existují ale docela přesvědčivá data, že poranění hlavy může zvýšit vaše riziko vzniku onemocnění.“

Sherer, který je držitelem titulu PhD v oboru neurověd, uvedl, že studie z roku 2006 publikovaná v Annals of Neurology pomohla toto riziko stanovit. Ve studii sledoval tým vedený Dr. Samuelem Goldmanem z Parkinsonova institutu v Sunnyvale v Kalifornii případy 93 párů dvojčat, u nichž mělo Parkinsonovu chorobu pouze jedno z nich.

U těch, kteří utrpěli alespoň jednou poranění hlavy, byla vyšší pravděpodobnost pozdější diagnózy Parkinsonovy choroby, než u jejich dvojčat a pravděpodobnost se zvýšila u pacientů s více než jedním zraněním hlavy. Goldman řekl, že není obeznámen s podrobnostmi Aliho případu, „ale podle toho, co chápu, existuje velká pravděpodobnost, že jeho Parkinsonova choroba je důsledkem opakovaného traumatu hlavy.“

I na základě novějších studií laboratorních zvířat Goldman uvedl, že věří, že u těch lidí, kteří utrpí dvě epizody traumatu mozku v krátkém časovém období, je pravděpodobnější, že později v životě zažijí degenerativní mozkové příznaky.

Mnoho vědců a lékařů souhlasí s tím, že ti lidé, kteří utrpí v životě traumata hlavy, budou s větší pravděpodobností čelit diagnóze Parkinsonovy choroby později v životě. Dále se také věří, že jsou zde také genetické vzorce. „Určitě existuje individuální predispozice k rozvoji tohoto onemocnění, o které si myslíme, že by mohla být potenciálně posílena samotným traumatem hlavy,“ řekl také Goldman. A odborníci souhlasí.

„Víme, že překročení prahové hodnoty vystavení traumatickému poškození mozku a opakované poškození mozku připravují půdu pro časné nástupy forem neurodegenerace,“ uvedl.

Sponzorováno

„Jsme ale stále daleko od vyřešení hádanky o přesných příčinách Parkinsonovy choroby“, dodal. „Všichni se proto shodují na tom, že není dobré nadměrně boxovat a riskovat tak více otřesů.“

A co si ještě přečíst o Parkinsonově chorobě?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva