Sponzorováno

Pakloub (pseudoartróza) – co je to a jak ji léčit? 4.57/5 (7)

  • Pseudoartróza (nebo také pakloub či nepravý kloub) je stav, kdy nedojde ke zhojení kosti po zlomenině v obvyklém čase a místo srůstu se vytvoří pohyblivé spojení, které se chová podobně jako kloub – ale není to skutečný kloub.
  • Normálně po zlomenině tělo spustí proces hojení – kostní konce se spojí, zpevní a znovu vytvoří pevnou strukturu. U pseudoartrózy se to nestane.
  • V místě zlomeniny může zůstat pohyblivost, bolest, otok nebo nestabilita. Tento stav je označován jako neúplné hojení kosti.

Pseudoartróza vzniká, když se kosti po zlomenině nebo operaci kostí nehojí. Pokud pseudoartróza postihuje krční nebo bederní páteř, znamená to, že dva obratle po operaci nesrostly a nesplynuly. Pokud pseudoartróza postihuje krční nebo bederní páteř, znamená to, že dva obratle po operaci nesrostly a nesplynuly (tomu se říká fúze páteře). Neúspěšné fúze páteře jsou obvykle způsobeny problémy spojenými s operací a/nebo zdravotním stavem a životním stylem pacienta. Starší studie z roku 2016 uvádí, že až 50 % operací fúze páteře takto selže.

Ne každý s pseudoartrózou však má příznaky.

Třeba i příliš rychlý pohyb po operaci může vést k pseudoartróze. Existují také některé formy vrozené pseudoartrózy, které mohou lidé mít od narození. Čtěte dále a dozvíte se více o pseudoartróze, jejích příčinách, příznacích a léčbě.

Jak pseudoartróza vzniká?

Normálně po zlomenině tělo spustí proces hojení – kostní konce se spojí, zpevní a znovu vytvoří pevnou strukturu. U pseudoartrózy se to nestane. V místě zlomeniny může zůstat pohyblivost, bolest, otok nebo nestabilita. Tento stav je označován jako neúplné nebo zástavné hojení kosti.

Je pseudoartróza vážná?

Pseudoartróza může být závažná v závislosti na tom, které kosti postihuje, a na důvodech operace. Například pokud má člověk zlomeniny v oblasti krku (krční obratle), které se nehojí, může to způsobit značnou bolest, potíže s pohybem krku nebo jiné komplikace.

Pseudoartróza je jednou z hlavních příčin bolesti po operaci. V přibližně 30 % případů nemají lidé s tímto onemocněním žádné příznaky.

Příznaky pseudoartrózy

Někteří lidé s pseudoartrózou nemusí mít žádné příznaky. Jiní mohou pociťovat jeden nebo více z následujících příznaků:

  • Dlouhotrvající bolest v místě bývalé zlomeniny
  • Pocit pohybu nebo nestability v místě zlomeniny
  • Deformita nebo otok
  • Omezená funkce končetiny
  • Chronický zánět nebo zarudnutí
  • Cvakání v kloubech
  • Horečka

Typy pseudoartrózy

  • Hypertrofická pseudoartróza – tělo se pokouší o hojení, ale pohyb v místě zlomeniny tomu brání. Často je příčinou špatná fixace nebo předčasné zatěžování.
  • Atrofická pseudoartróza – tělo se ani nepokouší o hojení, často kvůli nedostatečnému prokrvení nebo infekci. Tento typ je závažnější.

Možné příčiny vzniku pseudartrózy

Pseudartrózu může způsobit několik faktorů. Patří mezi ně:

  • Pohyb po operaci: Pokud se člověk po operaci fúze páteře pohybuje příliš brzy a předtím, než jeho kosti začnou srůstat, může to vést právě k pseudartróze.
  • Zdravotní problémy: Některé zdravotní stavy mohou způsobit pseudartrózu. Například ankylozující spondylitida je zánětlivé onemocnění, které způsobuje srůst kostí páteře. Pseudartróza je potenciální komplikace, ke které dochází, když kosti téměř srotou, ale ne úplně.
  • Vrozené problémy: Ve vzácných případech může být pseudartróza vrozeným stavem, který má člověk od narození. Například někdo může mít vrozenou pseudartrózu klíční kosti. Možná je i vrozená pseudartróza holenní kosti v dolní části nohy.
  • Chirurgické postupy a techniky: Studie z roku 2021 dospěla k závěru, že u dospělých podstupujících spinální fúzi se pseudartróza často vyskytuje kvůli rizikům určitých chirurgických přístupů, které lékaři používají.

A dále mohou být příčiny následující:

Sponzorováno

  • Infekce v oblasti zlomeniny
  • Předčasné zatížení končetiny
  • Narušené prokrvení kostní tkáně
  • Kouření, cukrovka, podvýživa nebo jiné faktory zpomalující hojení

Diagnostika

K diagnóze pseudoartrózy se používá nejčastěji rentgenové vyšetření (RTG). V některých případech je vhodné doplnit CT vyšetření nebo MRI pro lepší posouzení stavu kosti a okolních tkání.

Léčba pseudoartrózy

Léčba pseudartrózy je často chirurgická. V případech, kdy operace kostní fúze dříve selhaly, se chirurgický zákrok zaměřuje na pokus o druhou opravu kosti.

Léčba hodně závisí na typu pseudoartrózy a jejích příčinách. Nejčastější způsoby léčby zahrnují:

  • Chirurgický zákrok – odstranění nehojící se tkáně, opětovné spojení kostních konců, použití kostního štěpu nebo stabilizace pomocí dlahy, hřebu nebo zevního fixátoru.
  • Biologická léčba – stimulace hojení pomocí speciálních látek nebo buněčné terapie.
  • Fyzikální terapie – například magnetoterapie, ultrazvuk nebo elektrická stimulace k podpoře regenerace.

Chirurgie

Chirurgové mohou chirurgicky léčit pseudartrózu postihující páteř:

  • výměnou uvolněných implantátů nebo zařízení
  • použitím silnějších tkáňových náhrad
  • meziobratlovou fúzí, která znamená odstranění houbovitého disku mezi obratli

Autoři studie z roku 2021 také doporučují chirurgický zákrok k léčbě vrozené pseudartrózy klíční kosti. Ta zahrnuje resekci klíční kosti pomocí kostního štěpu z hřebene kyčelní kosti v pánvi.

Vrozená pseudartróza holenní kosti může být náročná na léčbu. Studie z roku 2021 uvádí, že v průměru pouze 50 % chirurgických zákroků pro toto onemocnění vedlo k zhojení bez refraktury.

Další možnou léčebnou možností je terapie elektrickou stimulací. Studie z roku 2020 zjistila, že zařízení pro elektrickou stimulaci mohou významně zvýšilo míru kostní fúze u lidí podstupujících spinální fúzi.

Prevence pseudoartrózy

Pseudoartróze se lze často vyhnout správnou léčbou zlomenin, dodržováním doporučeného klidu, zdravou výživou a eliminací rizikových faktorů jako je kouření nebo přetěžování poraněné končetiny.

Sponzorováno

Pokud máte podezření na pseudoartrózu, je důležité neotálet a navštívit ortopeda nebo traumatologa. Včasná diagnóza a léčba mohou předejít trvalým následkům a výrazně zlepšit kvalitu života.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva