Sponzorováno

Intolerance laktózy, alergie na mléko a jak na ni! 4.61/5 (18)

Intolerance laktózy, alergie na mléko a jak na ni!Jaký je rozdíl mezi intolerancí laktózy a alergií na mléko? Rozdíl není ani tak v reakcích na mléko, ale zejména v příčinách, které alergickou respetive intolerantní reakci způsobují.

Alergie na mléko a intolerance laktózy, jedna z potravinových alergií respektive intolerancí, se dá obecně rozdělit na alergii na mléčnou bílkovinu a alergii na laktózu (mléčný cukr). Tyto dvě alergie mohou mít různou příčinu, ale v obou případech je třeba dodržovat bezmléčnou dietu.

Nepříjemná alergie na mléčnou bílkovinu

Alergie na bílkovinu mléka se u dětí většinou začne projevovat s přechodem na umělou výživu, ovšem může to být i kdykoli později. Jedná se o „klasickou“ potravinovou alegii. Ve většině případů o alergickou reakci na bílkovinu kravského mléka (ABKM – Alergie na bílkovinu kravského mléka)). Alergie se diagnostikuje pomocí krevních testů, ovšem u batolat nejsou testy zcela spolehlivé. U zjištěné alergie je třeba dále podávat mléko s naštěpeným řetězcem mléčné bílkoviny, např. Nutrilon Pepti, příp. pro přísnější dietu Nutrilon Pepti MCT – zde je i snížen obsah laktózy. Tyto mléka mají poněkud podivný „zápach“ a některé děti je proto odmítají. Pokud se jedná čistě pouze u tuto alergii, je možné vyzkoušet výrobky např. z ovčího či kozího mléka, které mohou být zcela akceptovány.

Sponzorováno

Intolerance laktózy

Intolerance laktózy je často zaměňovaná s alergií na mléko (mléčnou bílovinu) je vlastně metabolickou poruchou, která je jednou z nejčastějších potravinových intolerancí.

Laktóza a laktáza

Laktóza je mléčný cukr, který je obsažen v mléce všech savců. Příčinou tohoto onemocnění je malý nebo žádný obsah enzymu laktázy ve střevě. Úkolem laktázy je štěpit laktózu na další jednodušší cukry, které tělo dále využívá. Pokud laktóza není takto zpracována, zůstává ve střevě přebytečná a dochází k jejímu kvašení a průjmům.

První projevy nemoci u dětí

Dítě s tímto onemocněním, začíná mít potíže již od počátku kojení,.(rozdíl oproti alergii na bílkovinu) Mléko buď rovnou zvrací nebo trpí časnými průjmy. Samozřejmostí bývá rovněž atopický ekzém . Dítě neprospívá a trpí nechutenstvím. Tato diagnóza je velmi obtížně diagnostikovatelná.

Diagnostika intolerance na laktózu

Vodítkem Vám může být i to, že dítě zvrací (průjem, ekzém) i po čajích slazených laktózou (čajánek, sunárek). Dalším vodítkem může být to, že dítě má potíže po mléce, ačkoli krevní testy na protilátky proti bílkovině mléka vyšly negativní. Diagnóza bývá určena eliminační metodou – zkoušením zařazování a vyzařování z jídelníčku dítěte. Další metodou je biopsie střeva, ze kterého je odebrán vzorek – (výsledky 4-6 týdnů).

TIP: Pít nebo nepít mléko? Je zdravé?

VIDEO: Co je to Laktózní Intolerance?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Intolerance laktózy, alergie na mléko a jak na ni!”

  1. Dana V. napsal:

   Já mám bohužel taky alergii na laktózu, ale poradila jsem si – nahradila jsem klasické mléko oříškovým a je to super! Používám k tomu výrobník Nutramilk – zvládne i oříškové máslo, smoothie a další věci, podobně jako foodprocessor.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva