Sponzorováno

Strava pro dobrý žilní systém a křečové žíly 4.86/5 (14)

Strava pro dobrý žilní systémNa stránkách amerického online portálu Livestrong.com vyšel zajímavý článek z oblasti zdraví (hlavně pro ty, které trápí křečové žíly), z něhož jsme vybrali pár údajů. Určité změny v životním stylu, stravě a pohybových návycích vašemu žilnímu systému určitě prospějí.

Žilní systém je síť cév, jejichž základní funkcí je odvádět krev z tkání a orgánů zpět k srdci. Když tento systém nefunguje, jak má, může dojít k tvorbě křečových žil nebo chronické žilní nedostatečnosti.

Co tedy můžete udělat pro zlepšení žilního systému?

Zkuste se zaměřit na potraviny, které jsou pro žilní systém důležité.

Bylinky

V přírodě najdete spoustu bylinek, které oběhovému systému pomáhají. Obecně pak zlepšují žilní oběh a průtok krve v končetinách. Jsou to například hloh, pampeliška, lipový květ, řebříček, rozmarýn, koriandr, tymián a máta peprná. Některé jsou pálivé, což stimuluje oběhový systém (pepř, zázvor či kurkuma).

Podívejte se na léčbu křečových žil v domácím prostředí.

Sponzorováno

Vláknina

Žilnímu systému prospívají především luštěniny, celozrnné potraviny, ovoce a zelenina. Nedostatek vlákniny vede k zácpě a později k tlaku v žilách, což může způsobit vznik křečových žil. Proto by vláknina neměla chybět v jídelníčku osob, které mají sklon ke vzniku varixů. Varix (lat.) je vakovité rozšíření žil, většinou na dolních končetinách, nebo v okolí konečníku – hemeroidy.

Bioflavonoidy

Jsou to sloučeniny, které se nacházejí v mnoha druzích ovoce a zeleniny, a které jsou pro žilní systém nezbytné. Patří sem například borůvky, brusinky, hrozny, černý rybíz, zelený čaj, červené víno, ale také například pohanka. Tyto látky snižují lámavost kapilár, zlepšují tok krve a snižují riziko trombóz. (Pod trombózou rozumíme uzavření cévy krevní sraženinou.) Mají také antioxidační vlastnosti, které působí před působením volných radikálů.

Astringentní potraviny

Jde o stahující potraviny, které žíly „stahují“ a zabraňují tak tvorbě trombů. Patří sem například jírovec (kaštan), který těchto látek obsahuje nejvíce. Extrakt z kaštanu se přidává do mastí a gelů. Při nahromadění vody v těle se také osvědčila přeslička, která má stahující a diuretické vlastnosti.

Před zahájením libovolných bylinných nebo výživový programů pro zlepšení žilního oběhu se vždy poraďte s lékařem, zda jsou byliny a výživa používané jako doplňková léčba bezpečně a účinně.

TIP: Podívejte se, jak na prevenci křečových žil

VIDEO: Jak na křečové žíly

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Strava pro dobrý žilní systém a křečové žíly”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva