Sponzorováno

Otrava metanolem – příznaky, příčiny, léčba a prevence 4.8/5 (10)

Otrava metanolem

Příčiny vzniku otravy metanolem

Methanol je alkohol s podobnou vůní a chutí, jakou mají poživatelné alkoholické nápoje (etanol). Proto je při nevhodné manipulaci možná záměna a otrava. Akutní toxické účinky methanolu se objevují zejména po jeho perorálním požití – vypití. Metylalkohol (CH3OH, dřevný líh) je jedovatá látka – čirá tekutina, která se dostává do organismu nejčastěji omylem, přes trávicí soustavu. Oxiduje na formaldehyd a na kyselinu mravenčí, kysličník uhličitý a vodu. Jeho požití způsobuje závažné zdravotní problémy, až smrt.

Minimální letální dávka je 75 – 100 gramů. Poločas vylučování je 8 – 18 hodin. Při požití většího množství methanolu a následné koncentraci methanolu v krvi nad 400 mg.l-1, dochází k poškození centrální nervové soustavy a metabolické acidóze vysokého stupně. Bylo zjištěno, že již po požití 15 ml methanolu vznikla slepota. Smrt na otravu methanolem způsobilo množství v intervalu 30 – 240 ml.

Příznaky otravy metanolem

Nejdříve nastoupí příznaky, jakými jsou závratě, zmatenost a ataxie, tedy porucha koordinace tělesných pohybů. V intervalu 6 – 30 hodin začíná postižený zvracet, pociťuje bolesti v části břicha nad žaludkem. Poruchy zraku se objevují po 24 hodinách, kdy dochází k rozmazané vidění, k poruchám barevného vidění ak pocitu osvětlení. Lékaři zjistí na očním pozadí zvýšené prokrvení / hyperémii / a otok zrakového nervu (edém nervus opticus). Vzácně může dojít ik poruchám barevného vnímání.

Po napití se methanolu se stav opilosti dostaví pomaleji než po pití alkoholu (etanolu). Dochází k oslepnutí, protože methanol působí toxicky na zrakový nerv – připisuje se to jeho přeměně / metabolizaci / na kyselinu mravenčí. (K takovým případům dochází i v práci, kdy v provozu nastává zvýšená expozice methanolu v uzavřeném prostoru).

Doprovodné příznaky jsou i průjmy, bolesti hlavy či kóma, což je stav bezvědomí, ve kterém pacient nereaguje na podněty okolí. Dráždivý účinek na kůži a dýchací systém mohou mít všechny alkoholy, ke kterým metanol patří. V prostředí, kde je v ovzduší vyšší koncentrace alkoholu, dojde někdy k zarudnutí očí. Může jít o varovný signál.

Sponzorováno

Léčba otravy metanolem

Do 8 hodin od požití methanolu je nutný výplach žaludku. Vhodné je vypít destilát dobré jakosti. Pokud je podáván čtyřprocentní alkohol, vhodnou dávkou je jeden až dva decilitry. Samozřejmě, může se ředit vodou nebo džusem. Následně je třeba, co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. V nemocnicích se proti otravě používá také ethanol (ethylalkohol).

Podává se buď přes ústa, 100 – 200 ml 40% destilátu, nebo v 5% koncentraci infuzí s glukózou. Dále se podporuje udržování základních vitálních funkcí a náprava / korekce / acidózy, což je porucha homeostázy vnitřního prostředí. Její podstatou je vzestup koncentrace vodíkových iontů H + v extracelulární tekutině organismu a pokles pH pod hodnotu 7,36. Stabilní hodnota pH je nezbytná pro správný průběh chemických reakcí v organismu. Acidóza vede k rozvratu vnitřního prostředí, dokonce až k smrti. Na regulaci acidózy se podílejí ledviny, plíce, játra a tenké střevo.

Po požití více než 30 ml methanolu se přistupuje k hemodialýze, která je v současnosti nejrozšířenější metodou nahrazování funkce ledvin. Její princip spočívá v očišťování krve od zplodin látkové přeměny. V tomto případě se použije na odstraňování methanolu, i kyseliny mravenčí z krve.

Prevence proti otravě metanolem

Dodržovat bezpečnostní opatření při práci s nebezpečnými jedy. Mít na paměti nebezpečí záměny vypití methanolu namísto alkoholu (etanolu). Při požívání alkoholu je třeba být obezřetný a pít jen alkohol z ověřených a kontrolovaných zdrojů. Při domácí výrobě si vždy nechat zjistit obsah methanolu v pálence.

V situaci, jaká například vznikla v ČR – otrava cca 32 lidí požitím alkoholu s přídavkem methanolu, přičemž zdroj je nejasný, je nejlepší prevencí nepít alkohol vůbec, pokud stát neučiní bezpečnostní opatření, související s odstraněním možných zdrojů otravy.

Sponzorováno

A co vy? Máte s otravou metanolem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva