Obsah článku
Prostě lidově řečeno „střevní chřipka“. Termín, který vyvolá jasnou představu pár dní trvajících nepříjemností. Zvláště u dětí však není radno její příznaky podceňovat a je třeba dbát na neustálé doplňování tekutin i adekvátní návrat k běžnému stravovacímu režimu. Právě ti nejmenší si snadno v dětském kolektivu předají viry či bakterie, které toto onemocnění způsobují, a zajistí pár nemilých dní i nocí malým pacientům i jejich rodičům.
Odborně se nemoci říká gastroenteritida, tedy zánětlivé onemocnění žaludku a střev. Období od chvíle, kdy se nákaza dostane do těla, až do prvních příznaků, trvá zpravidla méně než čtyři dny. Někdy se může jednat o pouhé hodiny, po nichž je velmi rychlý nástup nemoci. Kromě dětí jsou rizikovou skupinou také senioři a lidé, kteří aktuálně řeší i jiná onemocnění, a mají sníženou odolnost.
Jaké jsou prvotní příznaky této střevní chřipky?
Hlavními projevy nemoci jsou zvracení, průjem a horečka. Přidává se nadměrná únava, celková slabost, nechutenství, malátnost, bolesti svalů. U dětí mívá počátek nemoci obvykle prudký začátek, kdy dítě začne masivně zvracet či má velmi řídkou a častou stolici. Zvláště u nejmenších je možné sledovat, jak rychle jsou z nemoci vysílení, několik hodin v sobě nejsou schopni udržet tekutiny – a už samozřejmě vůbec ne jídlo. V obličeji můžeme pozorovat bledost a vysokou únavu.
Jak se střevní chřipka léčí?
Pokud zvracení a průjem pomalu ustává, můžeme začít podávat tekutiny. Zejména jejich příjem je důležitý, aby nedošlo k dehydrataci, která může malý organismus zasáhnout velmi rychle a s neblahými následky.
Po uplynutí hodiny od posledního zvracení můžeme podat studené pití po lžičkách. Doporučován bývá vychlazený černý čaj (může být mírně oslazený) nebo rehydratační roztok, který je možné zakoupit v lékárně (nejčastěji se jedná o Kulíšek či Enhydrol). Jejich chuť sice není nijak lákavá, avšak ze lžičky či z malé stříkačky jej děti obvykle přijmou. Uvedené nápoje je možné i zmrazit, led poté rozdrtit a po troškách na lžičce dítěti podávat. Ochladí to rozbouřenou sliznici žaludku, která by se mohla lépe zklidnit.
V případě, kdy trávicí obtíže doprovází horečka, je možné ji tlumit léky vhodnými pro dítě daného věku. Ideální je použití čípků, pokud je příjem ústy obtížný a je riziko vyzvracení.
Sponzorováno
TIP: Co jíst a co nejíst při průjmu?
Jaká jsou další rizika?
Pokud není možné do dítěte vpravit tekutiny, opakovaně zvrací a průběh se neuklidňuje, je nanejvýš vhodné konzultovat jeho stav s lékařem. Důležité je zejména dbát na vyloučení rizika dehydratace. Poznáte ji tím, že dítě delší dobu nemočí nebo jen ve velmi malém množství, moč je tmavě zbarvena. Můžete též zkusit vytvořit kožní řasu na bříšku dítěte. Pokud se kůže po jejím puštění nenavrací hned do původního stavu, je u dítěte již značná dehydratace. Mezi její další známky patří výrazná ospalost, apatie, suchost v ústech, oschlé rty, bledá kůže, kruhy kolem očí a pláč bez slz. Jestliže uvedené známky dehydratace u dítěte pozorujete, určitě jej dopravte rychle k lékaři, který zvolí další nejvhodnější postup. Toto je vhodné i v případě, kdy se nemoc projeví u kojence.
Jak vypadá strava po prodělané nemoci?
Pomalý návrat k běžné stravě je po tomto onemocnění klíčový. Pokud uspěcháte podání potravin, které nárazově velmi zatíží žaludek, může dítě opět začít zvracet či mít průjem. Důležité je vytrvat a dítěti podávat jídla nenáročná na trávení, postupně jej zvykat na další a další pokrmy.
První den obvykle dítě nemá chuť k jídlu, potraviny nijak nevnucujeme, pouze dbáme na dostatečný pitný režim. Příjem potřebných látek je možné zajistit již zmíněným rehydratačním roztokem. Následující dva dny dítěti podávejte suchou stravu – pečivo, piškoty, suchary. Jako svačinu je možné zvolit jablko či banán. Můžete ovoce nastrouhat či rozmačkat. Jako oběd lze nejprve zkusit vařenou mrkev s brambory či rýží, v dalších dnech s přidáním libového masa (krůtí, kuřecí). Je možné dítěti udělat i bezmléčnou rýžovou kaši. V dalších dnech opatrně zkuste podání mléčných výrobků, postupně zařazujte další potraviny. Na nějaký čas omezte tučná, smažená a slaná jídla.
Sponzorováno
A co vy? Jak řešíte střevní chřipku u dětí vy?
Co si dále na toto téma přečíst?
- TIP: Jak na zvracení u malých dětí?
- Malé děti, kojenci a průjmy: Rady, co dělat
- Po střevní (žaludeční) chřipce si dejte aloe vera gel – proč?
- Střevní chřipka – adenoviry, noroviry – příznaky, příčiny a léčba
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články