Sponzorováno

Cervikální dysplazie (dysplasie děložního hrdla) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.81/5 (32)

Klíčové informace o cervikální dysplazii

  • Cervikální dysplazie se nejčastěji se vyskytuje u žen ve věku od 25 do 35 let.
  • Cervikální dysplazie je stav, kdy dochází ke změnám v buňkách na povrchu děložního čípku. Je to přednádorový stav.Abyste měli rakovinu děložního čípku, trvá to třeba i 10-15 let od okamžiku prvních klinických změn.
  • Nejdůležitější je v tomto ohledu prevence zahrnující pravidelné gynekologické prohlídky u gynekologa.
  • Tyto předrakovinné změny na děložním čípku následkem infekce lidským papilomavirem (HPV - human papillomavirus).
  • Lehkou cervikální dysplasii (CIN I) lze pouze sledovat, ve většině případů sama zmizí. Změny typu těžké cervikální dysplasie je nutné odstranit operačně (chirurgicky).

Co vlastně je cervikální dysplazie?

Dysplasie děložního hrdla je stav, při kterém zdravé buňky na děložním čípku podstoupí některé abnormální změny. Děložní hrdlo (neboli Cervix) je dolní část dělohy, která vede do pochvy. Během porodu se šíří děložní čípek, aby plod mohl projít ven. Děložní hrdlo je tedy nejspodnější část dělohy, která představuje bariéru mezi dutinou děložního těla a pochvou.

Při dysplazii děložního čípku nejsou abnormální buňky rakovinné – tj. ale mohou se vyvinout na rakovinu, pokud nejsou včas odhaleny a léčeny.

Cervikální dysplazie se nejčastěji se vyskytuje u žen ve věku od 25 do 35 let. S použitím vakcíny proti HPV se incidence snižuje.

Co způsobuje cervikální dysplazii?

Běžný virus zvaný lidský papilomavir (HPV) způsobuje cervikální dysplazii. HPV je pohlavně přenosný virus a existují stovky kmenů tohoto viru. Některé z nich jsou nízkorizikové a způsobují „jen“ genitální bradavice. Jiné kmeny jsou vysoce rizikové a způsobují buněčné změny, které se mohou proměnit v cervikální dysplazii a rakovinu.

Rizikové faktory pro cervikální dysplazii

Existuje několik rizikových faktorů cervikální dysplazie, z nichž některé přímo souvisejí s rizikem HPV:

  • máte nějakou nemoc, která potlačuje imunitní systém
  • jste na imunosupresivních léčivech
  • máte více sexuálních partnerů
  • prodělala jste porod před 16. rokem věku
  • sex před 18 lety
  • kouření cigaret

Pokud jste sexuálně aktivní, kondom může snížit riziko vzniku HPV. Ale virus může stále žít na kůži obklopující genitálie, které nejsou pokryty kondomem.

Diagnostika cervikální dysplazie

Obvykle žena nemá žádné symptomy cervikální dysplazie. Občas se může objevit abnormální krvácení. Nicméně, v nepřítomnosti symptomů, jsou změny buňky neviditelné pouhým okem a problém je obvykle nalezen během pravidelného Pap testu.

Výsledky Pap testu budou indikovat skvamózní intraepiteliální lézi (SIL). To znamená poškození buněčné tkáně nebo dysplazii.

Sponzorováno

Lékař může po několika měsících doporučit sledování Pap testu, aby bylo možné sledovat změny buněk. Pokud máte změny ve vyšším stupni, může být provedena kolposkopie. Kolposkopie je postup, který umožňuje lékaři získat velmi blízký pohled na děložní čípek. Na děložní čípek se aplikuje roztok a používá se speciální zařízení a světlo. To způsobuje, že všechny abnormální buňky pěkně vyniknou a lékař je uvidí.

Lékař pak může případně odebrat malý kousek tkáně z této oblasti, to je postup nazvaný biopsie, a pošle odebrané vzorky do laboratoře pro další testování. Jestliže biopsie vykazuje dysplazii, pak je klasifikována jako cervikální intraepiteliální neoplázie (CIN). Existují tři kategorie CIN:

  • CIN 1, mírná dysplazie
  • CIN 2, střední dysplazie
  • CIN 3, těžká dysplazie nebo karcinom in situ – Karcinom in situ je rakovina, která se nerozšířila pod povrchovou vrstvu tkáně.

Léčba cervikální dysplazie

Léčba cervikální dysplazie závisí na závažnosti stavu. Mírná dysplazie nemusí být léčena okamžitě, protože se může vyléčit bez léčby. Opakované Pap stěrky lze provádět každé tři až šest měsíců.

U CIN 2 nebo 3 může léčba zahrnovat:

  • kryochirurgie, která zmrazí abnormální buňky
  • laserová terapie
  • Elektrochirurgická ablační metoda – elektrofulgurace – prožívá v léčbě cervikálních intraepiteliálních neoplazií (CIN) svůj „comeback“ z důvodu účinnosti, snadného provedení, nízké ceny a minima nevýhod. Metoda excize elektrickou kličkou (LEEP) dosáhla od svého zavedení v polovině 90. let vléčbě CIN – dokonce i stupně I – rychle celosvětového ohlasu. Tato metoda využívá elektřinu k odstranění postižené tkáně.
  • biopsie, při které je z místa abnormální tkáně odstraněn kousek děložního hrdla

Dysplasie je obvykle odhalena včas díky pravidelným Pap testům. Léčba obvykle vyléčí dysplazii děložního hrdla, ale může se vrátit. Pokud není poskytnuta žádná léčba, může se dysplazie zhoršit, může se stát rakovinou. A to nechcete.

Je možné zabránit cervikální dysplazii?

Zatímco abstinence je jediný jednoznačný způsob, jak zabránit dysplazii děložního hrdla, můžete udělat řadu věcí ke snížení rizika vzniku HPV a cervikální dysplazie:

  • Při sexu používejte kondom nebo jinou ochranu.
  • Zvažte vakcínu proti HPV, pokud jste ve věku od 11 do 26 let.
  • Vyhněte se kouření cigaret.
  • Počkejte se sexem, dokud vám nebude nejméně 18 let.
  • Promluvte si se svým lékařem o své sexuální aktivitě a o krocích, které můžete přijmout ke snížení rizika cervikální dysplazie.

Sponzorováno

A co vy? Jaké zkušenosti máte s cervikální dysplazií? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva