Sponzorováno

Jak si správně umýt ruce? 4.6/5 (5)

Jak si správně umýt ruce?Výzkum ukázal, že lidé po použití veřejných toalet nedodržují správnou hygienu. Klika na dveřích je tedy stále více plná bakterií. Jak postupujete po použití toalety vy? V nové studii kvalifikovaní pozorovatelé z Michigan State University zdokumentovali návyky 3749 lidí při mytí rukou na veřejných toaletách. A co zjistili? Devadesát pět procent koupelnových uživatelů si neumyli ruce po dobu 15 až 20 sekund, což je čas doporučený k zabití bakterií, které způsobují infekce. A co je horší, třetina se ani neobtěžovala použít mýdlo, a 10 procent vynechalo mytí rukou úplně.

Pánové – delikventi

Potěšit vás může, že ti nejhorší delikventi nebyli na dámských toaletách. Patnáct procent mužů si nemyjí ruce vůbec, v porovnání se sedmi procenty žen, které obešly umyvadlo. A jen polovina všech mužů používá mýdlo, ve srovnání se 78 procenty žen.

„Lidé si myslí, že jejich ruce jsou čistší než oni,“ říká vedoucí výzkumu Carl Borchgrevink, profesor na Michigan State University. Ale pravdou je, že bez ohledu na to, jak moc se snažíte, je to těžké opustit koupelnu s čistýma rukama, hlavně proto, že je to velmi frekventované místo. Na dveřích do koupelny, WC, kohoutcích, ručnících a dalších komunálních plochách, kterých se dotknete, jsou bakterie jako E. coli a stafylokok, které se na vás velmi rychle nalepí. Jakmile se tyto bakterie dostanou do vašeho systému, mohou způsobit nebezpečné infekce nebo viry.

Sponzorováno

Vaší nejlepší obranou je správná hygiena okamžitě po použití toalety. To znamená použití mýdla, které pomáhá odstranit bakterie, drhnutí rukou a jejich důkladné opláchnutí. Pokud se chcete opravdu zbavit většiny bakterií, celý proces čištění rukou by měl trvat 20 sekund.

Co kapesní desinfekční prostředky na ruce?

Myslíte si, že se vás to netýká, protože používáte dezinfekční prostředky na ruce? Tyto populární kabelkové prostředky jsou na bázi alkoholu sice zabíjejí povrchové bakterie, ale neodstraní všechny zbytky potravin nebo jiných nečistot. Také nedosáhnou na bakterie pod povrchem prvotních nečistot. Dezinfekční prostředek je jen záložní plán, ale když máte po ruce umyvadlo a mýdlo, raději využijte to.

Pozor na bakterie na veřejných místech

Doslova zamořena bakteriemi jsou držadla nákupních vozíků, kliky a splachovače na veřejných toaletách, kliky dveří ve veřejných budovách, držadla v autobusech, tramvajích a metru, počítačové myši a klávesnice v internetových kavárnách a mobilní i pevné telefony na pracovištích.

Pro umytí rukou existuje návod, aby ani kousek kůže nezůstal neočištěn. Nejprve se třou dlaně o sebe, pak očistí pravá dlaň levý hřbet a levá dlaň pravý hřbet, poté opět dlaň o dlaň, přičemž prsty jsou propletené. Následně zadní strany prstů se přitisknou k opačné dlani, prsty jsou uzavřené. Rotací se čistí pravý palec v levé dlani a naopak. Nakonec rotačním třením se očistí sevřené prsty v opačné dlani.

A dále si přečtěte

VIDEO: Na hygienu rukou s vtipem

VIDEO: Dokonale umyté ruce? Jako doktorka či zdravotní sestra

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva