Sponzorováno

Atonie střev (líné střevo) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (4)

 • Atonie střev označuje stav, kdy dochází k oslabení nebo ztrátě normální svalové aktivity ve střevech, což vede k problémům s peristaltikou (svalovými kontrakcemi, které pohání obsah střeva). Peristaltika je důležitá pro správný průchod potravy střevy a nakonec i pro vyprazdňování.
 • Atonie střev může být způsobena různými faktory, včetně neurologických poruch, chirurgických zákroků, některých léků, změn v životním stylu nebo stárnutí.
 • Příznaky atonického střeva mohou být: zácpa, nadýmání, pocit plnosti, bolesti břicha a problémy s vyprazdňováním.
 • Léčba atonického střeva závisí na příčině tohoto stavu. Mohou být doporučeny změny stravovacích návyků, zvýšení pohybové aktivity, léky nebo jiné léčebné postupy v závislosti na individuálních okolnostech pacienta. Pokud máte podezření na atonii střev nebo máte s tímto stavem problémy, je důležité konzultovat s lékařem pro správnou diagnostiku a plán léčby.

Atonické tlusté střevo se vyskytuje, když v tlustém střevě z nějakého důvodu chybí normální svalový tonus nebo síla. Atonické tlusté střevo je také známé jako líné tlusté střevo a může vést k chronické zácpě.

Atonické tlusté střevo je v podstatě fenomén „začarovaného kruhu“. Zácpa může vést ke snížené činnosti střev, což zase může vést ke zhoršení zácpy a tak dále.

Příčiny atonie střev

I když příčina atonického tlustého střeva je často neznámá, na vině může být chronické užívání laxativ. Poměrně vzácnou příčinou je Hirschsprungova choroba, která způsobuje ucpání části nebo celého tlustého střeva v důsledku nedostatku nervových buněk, které jsou potřebné pro normální pohyb svalů. Ale Hirschsprungova choroba není něco, co byste mohli dostat nebo chytit, je to vrozený stav, což znamená, že je přítomná od narození. Je také známý jako vrozený megakolon.

V mnoha ohledech je atonické střevo příkladem klasického podmiňování. Zjednodušeně řečeno, tlusté střevo se začne „vzdávat“, když podnět nevede k vyprázdnění střeva a přestane reagovat na signály. Může to být podobné jako u rodiče, který poté, co mnohokrát uslyší dítě o něco požádat, začne tyto požadavky jakoby „neslyšet“.

Atonie střev a laxativa

Atonické tlusté střevo je často vnímáno jako vedlejší účinek závislosti na projímadlech. Laxativa fungují tak, že stimulují střevní svaly dráždivými látkami. Při opakovaném použití si však svaly vybudují toleranci a k dosažení stejného účinku je potřeba větší množství dráždivých látek. To způsobuje nízký svalový tonus, který má pak za následek atonické tlusté střevo. Když k defekaci může dojít pouze s použitím projímadla, jedná se o závislost na projímadle.

Příznaky atonie střev

Kromě zácpy můžete pociťovat také bolesti žaludku, nadýmání, nevolnost, zvracení a horečku. Ať už pociťujete některé, některé nebo všechny tyto příznaky, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Sponzorováno

Kdy mluvit se svým lékařem

Diskutovat o vašich návycích na toaletě může být téměř stejně nepříjemné jako zácpa, kterou zažíváte. Ale když je čas promluvit si se svým lékařem, je čas pochopit, že lékař má být partnerem ve vaší péči. To znamená, že nic neschovávejte, zvláště pokud používáte projímadlo po delší dobu.

Když se snažíte určit příčinu vaší zácpy, existuje několik otázek, které vám může lékař položit. Buďte připraveni odpovědět na následující:

 • Jak často máte stolici?
 • Došlo k nějakým změnám ve vašich návycích na toaletě (tj. frekvence, snadnost)?
 • Všimli jste si nějaké změny v objemu stolice?
 • Máte pocit, že jste se po odchodu na toaletu úplně vyprázdnili?

A protože zácpa může být způsobena i jinými věcmi než atonickým tlustým střevem, nebuďte překvapeni, když váš lékař chce mluvit třeba i o vaší náladě – deprese může vyvolat zácpu; váš spánkový režim – léky podávané k léčbě nespavosti mohou ovlivnit pohyby střev; vaše energetická hladina – pokud vaše štítná žláza nefunguje správně (tj. například hypotyreóza), nebudou fungovat ani vaše střeva; a vaše cvičební návyky – pokud vedete sedavý životní styl, může to také ovlivnit vaše vylučování.

Možná léčba

Pokud jsou laxativa příčinou vašeho nedostatku tonusu střevních svalů, nebudou se již používat k boji proti chronické zácpě, kterou zažíváte. Místo toho může váš lékař použít klystýry. Další léčbou, která se někdy používá u chronické zácpy, zvláště když příčina úzce souvisí s trávicím systémem, je biofeedback.

Tipy pro zvládání a prevenci

 • Poslouchejte přírodu. Střeva jsou nejaktivnější ráno a po jídle. Vylučování stolice je nejjednodušší, když se vaše úsilí spojí s touto fyziologií.
 • Ujistěte se, že máte ve stravě dostatek vlákniny (ale ne příliš mnoho, což může vést k bolestem, nadýmání a dalším problémům.) Vláknina zvyšuje obsah vody ve stolici, aby se snadněji pohybovala střevem. Vláknina také zvyšuje hmotnost stolice a pomáhá v gravitační části rovnice.
 • Spolupracujte se svým lékařem, abyste přeškolili své střevní návyky.
 • Veďte si deník defekace. Někdy se vzory stanou mnohem jasnějšími, když jsou napsány písemně.

Sponzorováno

A co vy? Máte s atonií střev nějaké zkušenosti? Napište nám je do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva