Sponzorováno

Kousnutí černé vdovy – jak moc je nebezpečné a co se děje v těle? 4.79/5 (19)

Pavouk černá vdova má lesklé černé tělo

Pavouk černá vdova má lesklé černé tělo

Pavouk černá vdova je pravděpodobně nejjedovatějším pavoukem v Severní Americe. Ale tuto krásku s černým tělem a červenými skvrnami na zadečku můžete najít třeba i po celém Chorvatsku. Takže se o následky kousnutí samozřejmě zajímáme i my v Česku. Přestože kousnutí černé vdovy může být bolestivé, jen zřídka je smrtelné.

Černým vdovám se daří v mírném podnebí, takže se nejčastěji vyskytují v jižních částech Evropy (kromě zmíněné Ameriky). Lidé je mohou najít na vinicích, venkovních toaletách nebo v prostě v přírodě ve venkovských oblastech. Takové oblasti jsou ideální pro tyto pavouky k budování sítí a pastí na kořisti.

Černá vdova je známá svým jménem, protože je známo, že pavoučí samice někdy po páření zabíjejí a jedí samce. Lesklé černé tělo černé vdovy je také snadno rozpoznatelné. Lidé ji snadno rozeznají od ostatních pavouků, protože černá vdova má na těle načervenalé znaménko ve tvaru přesýpacích hodin. Může mít také červenobílé pruhy nebo skvrny na horní části těla.

Černá vdova má na těle načervenalé znaménko ve tvaru přesýpacích hodin

Černá vdova má na těle načervenalé znaménko ve tvaru přesýpacích hodin

 

Ačkoli se lidé často bojí černé vdovy kvůli jejímu jedovatému kousnutí, je méně smrtelné, než se mnozí domnívají. Kousnutí černé vdovy může být bolestivé, ale jen velmi zřídka je smrtelné.

Příčiny: Proč černé vdovy koušou?

Pavouci černé vdovy nejsou často agresivní. Nejčastěji koušou lidi v sebeobraně. Někteří odborníci by tohoto pavouka označili za velmi plachého, protože nemá zájem kousnout člověka.

Nemají důvod nás kousat, pokud nejsou ohroženi. Ve skutečnosti představujeme pro ně mnohem větší hrozbu, než oni pro nás.

Pouhý kontakt s černou vdovou nemusí být nutně nebezpečný. Jejich kousnutí je obvykle obranné.

Podle jedné studie zveřejněné v roce 2014 jsou lidé nejvíce ohroženi kousnutím, když zmáčknou tělo pavouka. Autoři zjistili, že ani opakované šťouchnutí nestačí ke kousnutí, ale náhodné posazení nebo popadnutí černé vdovy, třeba když sáhnete po něčem jiném, může vést ke kousnutí.

Přesto je nejlepší nedotýkat se černé vdovy holýma rukama a nejlepší způsob, jak se vyhnout kousnutí, je nedotýkat se pavouka úplně.

Každý, kdo přišel do kontaktu s černou vdovou, by měl zkusit nechat pavouka, aby sám odešel, nebo ho někam dát pomocí jiného, tupého předmětu.

Smrtí kousnutím černé vdovy jsou nejvíce ohroženy malé děti a starší lidé. Tyto skupiny by se měly co nejvíce vyhýbat kontaktu s černými vdovami.

Vzhled: Jak vypadá kousnutí od černé vdovy?

Všichni pavouci mají duté tesáky, kterými vstřikují jed do své kořisti. Většina pavoučích tesáků není silná nebo dostatečně dlouhá na to, aby narušila lidskou kůži. Tesáky černé vdovy jsou však jiné.

Podle odborníků si člověk může všimnout určité bolesti, když ho černá vdova kousne, nebo si dokonce nemusí všimnout vůbec ničeho. Někdy budou viditelné dva červené vpichy.

Někteří lidé si možná uvědomí, že je pavouk kousl, až později. Asi za 30 až 40 minut později z místa mohou začít vyzařovat zarudnutí, otok a bolest.

Takto nějak může vypadat kousnutí od černé vdovy

Takto nějak může vypadat kousnutí od černé vdovy

 

Příznaky kousnutí od černé vdovy

Podle dostupných údajů nejsou všechna kousnutí černé vdovy jedovatá.

Za prvé, koušou pouze samice. Kromě toho je jed u pavouka vzácný. Pavouk si vybere, kdy vstříkne jed a kolik, pokud vůbec. Černá vdova si šetří svůj jed, když cítí, že je v ohrožení života.

Nejedovaté kousnutí (tj. bez vstříknutí jedu) nemusí způsobit žádné příznaky. Příznaky jedovatého kousnutí nemusí být zpočátku viditelné, ale mohou se rozvinout později.

Spolu s určitou bolestí a otokem v místě kousnutí se u kousnutí černé vdovy mohou objevit následující příznaky. Jejich objevení ale může trvat i několik hodin:

  • vyrážka nebo svědění
  • silná bolest žaludku
  • silné svalové křeče v břiše, ramenou a zádech
  • intenzivní bolest a tlak na hrudi
  • nevolnost a zvracení
  • bolest hlavy
  • pocení
  • slzící oči
  • potíže s dýcháním
  • zvýšený krevní tlak

Osoba by měla pro jistotu okamžitě kontaktovat záchrannou lékařskou službu (volat 112 v ČR).

Akutní bolest v ráně může trvat 8 až 12 hodin, ale další příznaky mohou trvat několik dní.

Rizikové faktory a komplikace

Kousnutí černé vdovy může být jedovaté, ale mnoho lidí má jen málo nebo žádné zdravotní komplikace.

V roce 2013 lidé nahlásili asi 1866 kousnutí černou vdovou v USA. Pouze 14 z nich mělo vážné příznaky a žádný nebyl smrtelný. I když není snadné najít přesně shodný zážitek s kousnutím od černé vdovy, mohlo by se toto kousnutí přirovnat třeba k
bodnutí vosou nebo včelou. Kousnutí od černé vdovy by mohlo mít podobné pocity jako bodnutí vosou nebo včelou. Mohou se objevit ostrá bolest, otok, zarudnutí a svědění na místě kousnutí.

Kousnutí černé vdovy však může být život ohrožující pro:

  • děti
  • starší lidi
  • kteří mají jiné zdravotní potíže

Během těhotenství může kousnutí způsobit kontrakce a porod.

Jaký jed má v sobě černá vdova?

Jed černé vdovy (Latrodectus spp.), jedovatého pavouka, obsahuje toxiny nazývané latrotoxiny. Latrotoxiny jsou složité proteiny, které působí na nervový systém. Přesné složení jedu se může lišit mezi různými druhy černých vdov, ale obecně obsahuje několik toxinů, které mohou způsobit různé zdravotní účinky u lidí.

Kousnutí od černé vdovy může mít různé příznaky, včetně lokálních reakcí na místě kousnutí, jako jsou bolest, otok a zarudnutí. Může také způsobit systémové příznaky, jako jsou bolesti hlavy, bolesti svalů, nevolnost, zvracení, zrychlený tep a další. V extrémních případech, zejména u ohrožených skupin jako jsou malé děti nebo starší lidé, může být kousnutí od černé vdovy vážné a vyžadovat lékařskou péči.

Sponzorováno

Pamatujte si, že i když je kousnutí od černé vdovy potenciálně nebezpečné, reakce na jed jednotlivce může být různá. Pokud jste kousnuti pavoukem a zažíváte silné příznaky, jako jsou silné bolesti, potíže s dýcháním nebo jiné vážné obtíže, měli byste vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. Smrtelné ale kousnutí od černé vdovy ve skutečnosti nebývá.

Co se děje v těle po kousnutí od černé vdovy?

Kousnutí od černé vdovy může způsobit několik fyzických a biochemických reakcí v těle. Jed černé vdovy obsahuje toxiny nazývané latrotoxiny, které ovlivňují nervový systém. Přesný průběh reakcí může být individuální a může se lišit podle jedince, zdravotního stavu a místa kousnutí. Zde je obecný popis toho, co se může dít v těle po kousnutí od černé vdovy:

Lokální reakce: Po kousnutí se může na místě kousnutí objevit silná bolest, otok, zarudnutí a svědění. Tato lokální reakce je způsobena vazodilatací (roztahováním cév) a uvolňováním histaminu, což jsou normální imunitní reakce na cizí látky v těle.

Latrotoxiny účinkují: Toxiny obsažené v jedu černé vdovy, latrotoxiny, ovlivňují nervový systém. Latrotoxiny způsobují uvolňování neurotransmiteru nazývaného acetylcholin z nervových zakončení. To může vést k dysregulaci neurotransmisních systémů a mít vliv na různé tělesné funkce.

Symptomy: Po kousnutí mohou následovat symptomy, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, bolesti svalů, zvýšený tep, třesavky, únava a celková slabost. Tyto příznaky mohou být důsledkem vlivu latrotoxinů na nervový systém a jeho regulaci.

Systémové komplikace: U některých jedinců může kousnutí černou vdovou vyústit v závažnější komplikace, jako je systémová reakce, anafylaxe (těžká alergická reakce), selhání orgánů nebo neurologické obtíže.

Reakce na kousnutí černou vdovou může být různá a závisí na mnoha faktorech, včetně individuální citlivosti, množství injikovaného jedu a umístění kousnutí. V případě kousnutí od černé vdovy je vždy nejlepší vyhledat lékařskou pomoc, zejména pokud se objeví závažné příznaky nebo se jedná o ohrožené osoby, jako jsou děti, starší lidé nebo osoby s oslabeným zdravotním stavem.

Řešení kousnutí

Pokud někdo začne pociťovat příznaky nebo si všimne, že ho pokousala černá vdova, měl by on nebo někdo, kdo je s ním, okamžitě kontaktovat záchrannou lékařskou službu.

Většina kousnutí černou vdovou není smrtelná, ačkoli může způsobit nepříjemné příznaky a komplikace, zejména u ohrožených skupin, jako jsou děti, starší lidé nebo jedinci s oslabeným zdravotním stavem. Většina zdravých jedinců zpravidla přežije v pohodě kousnutí černou vdovou s odpovídající lékařskou péčí a často i bez ní.

Mohou být také schopni zavolat do místního toxikologického centra.

Následující informace mohou být užitečné pro lékaře:

  • věk a hmotnost osoby s kousnutím
  • jak se cítí a zda nemají nějaké další zdravotní problémy
  • kdy byli pokousáni
  • kde na těle je kousnutí
  • popis pavouka, který je kousl

První pomoc po kousnutí černé vdovy

Pokud je to možné, měli by lidé první pomoc udělat doma při čekání na lékařskou pomoc.

Lidé by měli v rámci možností podniknout následující kroky:

  • Omyjte místo kousnutí mýdlem a vodou.
  • Zabalte led nebo sáček s ledem do čisté látky a přiložte na místo kousnutí. To může zpomalit rychlost, kterou se jed šíří tělem.
  • Pokud oblast neprokrvuje správně, zkraťte dobu aplikace ledu.
  • Zvedněte oblast, kde je kousnutí, a udržujte jej v klidu.
  • Aplikujte na kousnutí antibiotický krém nebo mléko, abyste zabránili infekci.
  • Sledujte příznaky pro případné zhoršení.

Pokud je to možné, lidé by měli pavouka nebo jeho zbytky uložit do bezpečné nádoby. Pokud to předáte lékaři, může jim to pomoci poskytnout vhodnou léčbu.

Lékařské ošetření

Po příjezdu do nemocnice lékař nebo sestra změří vitální funkce, včetně teploty člověka, krevního tlaku, pulsu a dechové frekvence.

V některých případech lékař nařídí testy, jako například:

Osoba může potřebovat:

  • léky proti bolesti k léčbě příznaků
  • kyslík
  • IV tekutiny

Pokud někdo pociťuje závažné příznaky, může mu lékař podat antivenin.

Tento typ léků obsahuje protilátky, které pomáhají léčit účinky jedu. Někdy však může způsobit závažné alergické reakce, takže lékař se může rozhodnout ho raději nepoužívat.

V roce 2011 autoři série případů publikované v The Permanente Journal poznamenali, že byl vyvíjena nová protilátka proti jedu, která by měla mít nižší riziko citlivosti.

Lidé se srdečním onemocněním mohou potřebovat strávit nějaký čas v nemocnici. Lékaři je tam mohou chtít sledovat.

Prevence

Pavouci černé vdovy obvykle nežijí v domech lidí, ale jsou poměrně běžné na dvorech, v garážích, stodolách, v hromadách dřeva, v kůlnách a tak dále.

Mohou být také přítomni v kempech a jiných venkovních místech. Lidé, kteří pracují venku, by si měli dávat pozor, aby se jim vyhýbali.

Mezi tipy, jak snížit riziko, patří:

  • před použitím vytřepat všechny boty, oblečení a přikrývky, zvláště pokud byly nějakou dobu ve skladu či někde venku
  • nanášení repelentu proti hmyzu na oblečení a boty
  • používání rukavic a oděvů, které zakrývají tělo, při úklidu hromad dřeva a příbytků
  • před čištěním nebo zametáním se podívejte za zahradní nábytek

Výhled pro pacienty po kousnutí černou vodovou

Závažné příznaky se zlepší během několika dnů. Mírnější příznaky mohou trvat několik týdnů.

Jedinec bude moci jít domů, jak to lékař uzná za vhodné.

I při léčbě může být kousnutí životu nebezpečné pro mladší děti, ty, kteří jsou již nějak nemocní (kardiovaskulární problémy), a starší lidi.

V případě, že bylo dojednáno kousnutí černou vdovou a vy zažíváte výrazné příznaky, zejména pokud jsou spojeny s potížemi s dýcháním, silnou bolestí nebo systémovými obtížemi, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Včasná lékařská intervence může minimalizovat komplikace a zajištění rychlé reakce může být klíčové pro zotavení.

Sponzorováno

Máte s černou vdovou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva