Sponzorováno

Ornitofobie – strach z ptáků – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (20)

 • Ornitofobie je termín používaný k označení iracionálního a přehnaného strachu z ptáků. Jedná se o fobii, což je druh úzkostné poruchy, která může způsobit silný stres a úzkost u jedince, když je v přítomnosti ptáků nebo když přemýšlí o nich. Tento strach může být způsoben různými faktory, včetně špatných zkušeností s ptáky v minulosti, mediálního vystavení útokům ptáků nebo obecného nepohodlí ve společnosti ptáků.
 • Ornitofobie může mít různé úrovně závažnosti, a lidé s touto fobií mohou mít různé reakce na ptáky. Někteří se budou vyhýbat jakýmkoli situacím, kde by mohli potkat ptáky, zatímco jiní mohou zažívat silnou úzkost nebo panické záchvaty při pohledu na ptáky nebo dokonce při myšlence na ně.
 • Pokud ornitofobie způsobuje vážné obtíže nebo omezuje každodenní život jedince, je vhodné to konzultovat s odborníkem na duševní zdraví, který může poskytnout terapeutickou pomoc, včetně kognitivně-behaviorální terapie, která se často používá k léčbě fobií.

Pokud máte ornitofobii, můžete zažít intenzivní úzkost, když přemýšlíte o ptácích nebo jste v jejich blízkosti.

Pokud máte ornitofobii, můžete zažít intenzivní úzkost, když přemýšlíte o ptácích nebo jste v jejich blízkosti.

Ornitofobie je strach z ptáků a může mít mnoho podob. Někteří lidé se bojí pouze dravých ptáků, zatímco jiní se bojí i domácích mazlíčků, jako jsou andulky.

Ústředním rysem každé fobie je, že se člověk neustále bojí předmětu nebo situace, i když se nejedná o bezprostřední hrozbu.

Ptáci jsou přítomni takřka všude kolem nás, i v hustě obydlených oblastech světa, takže je těžké projít celým dnem bez jediného setkání s ptákem. Není proto neobvyklé, že lidé s ornitofobií postupně omezují své aktivity. Klasicky se třeba mohou například vyhýbat venkovním aktivitám. Vše může dokonce přerůst v agorafobii, kdy se člověk bojí opustit svůj dům ze strachu z konfrontace s ptákem.
Příznaky ornitofobie

Jako u mnoha specifických fobií se příznaky ornitofobie opravdu hodně liší podle její závažnosti. Můžete se bát pouze velkých ptáků nebo pouze volně žijících ptáků. Můžete se bát exemplářů, které prošly preparací, jako jsou ty v přírodovědných muzeích. Můžete se bát všech vyobrazení ptáků, včetně fotografií a obrazů. Je to hodně variabilní.

Když budete nuceni ptáka konfrontovat, můžete se otřást, plakat, ztuhnout na místě, utéct nebo se pokusit schovat. Kromě toho pravděpodobně zažijete běžné příznaky fobie, které jsou obecně tyto:

 • Pocit, že jste v nebezpečí
 • Silné bušení srdce
 • Pocení
 • Třes
 • Dušnost
 • Bolest na hrudi
 • Nevolnost
 • Strach ze ztráty kontroly

Můžete také zažít úzkost z očekávání ve dnech před pravděpodobnou konfrontací s ptáky. I když nemusíte mít panickou poruchu, abyste měli specifickou fobii, můžete zjistit, že obávaný předmět nebo situace může vyvolat záchvat paniky.

Příznaky záchvatů paniky zahrnují extrémní strach, svírání hrudníku, zimnici, závratě, nevolnost a další. Záchvaty paniky obvykle odezní samy, ale pokud zjistíte, že pociťujete některý z těchto příznaků a máte obavy, neváhejte se obrátit na lékaře, který bude schopen vaši situaci řešit.

Diagnóza ornitofobie

Toto jsou kritéria používaná k diagnostice specifických fobií, jako je ornitofobie. Jsou to:

 • Strach je neúměrný skutečnému nebezpečí
 • Problém způsobuje značný stres a narušení života člověka
 • Trvá to minimálně šest měsíců

Jedinci s fobií ze zvířat mají tendenci pociťovat symptomy související s panikou při expozici zvířeti, nebo dokonce i když „jen“ předpokládají, že by mohli být zvířeti vystaveni. I když člověk může mít jak panickou poruchu, tak ornitofobii, může vám být diagnostikována ornitofobie, aniž byste měli panickou poruchu.

Příčiny strachu z ptáků

Jako u většiny zvířecích fobií je nejčastější příčinou ornitofobie negativní setkání s obávaným zvířetem. Mnoho ptáků může být při lovu potravy poněkud agresivní a není neobvyklé, že lidé mají nepříjemné zážitky s holuby nebo racky.

Odborníci zjistili, že negativní setkání nemusíte zažít přímo. Pokud se vaši rodiče báli například ptáků, mohlo by to stačit k vyvolání fobie prostřednictvím naučené reakce. Pokud se fobie vyskytují ve vaší rodině, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine. Studie zjistily, že fobie a další problémové stavy duševního zdraví, jako je deprese, úzkost a panická porucha, mají genetický vliv.

Sponzorováno

Studie ukazují, že strach ze smrti může významně přispět k psychickým stavům. Pokud máte základní strach ze smrti, může to být faktor přispívající k vaší ornitofobii.

Léčba ornitofobie

Ornitofobie obvykle dobře reaguje na kombinaci terapie a léků, což je často léčba, která je účinná u jiných typů fobií.

Psychoterapie

Techniky kognitivně-behaviorální terapie vám mohou pomoci s vaší ornitofobií. Vyškolený terapeut vám může pomoci čelit vašemu strachu tím, že nahradí vaše negativní myšlenky pozitivnější sebemluvou. Mohou vás také naučit relaxační techniky, které můžete použít, když vaše úzkost vzplane.

Užitečná může být i systematická desenzibilizace, při které se postupně vystavujete ptákům při procvičování nových relaxačních dovedností.

Jedná se o podobnou metodu jako expoziční terapie. Hypnoterapie může být také užitečnou formou terapie. To je, když terapeut sděluje vašemu podvědomí návrhy, které vám mohou pomoci překonat určité pocity, myšlenky a chování. Všechny tyto metody se dají k léčbě ornitofobie úspěšně použít.

Léky

Pokud je vaše fobie závažná, váš lékař může navrhnout léky ve spojení s terapií. Cílem je snížit svůj strach na zvládnutelnou úroveň, abyste jej mohli začít řešit a znovu získat kontrolu nad svým životem.

Běžné léky podávané na fobie, jako je ornitofobie, zahrnují antidepresiva, beta blokátory a v některých případech benzodiazepiny (jako Xanax). Clomipramin (Anafranil) je druh antidepresiva, který se často používá při fobiích.

Existují potenciální vedlejší účinky tohoto léku, jako je sucho v ústech, závratě a třes. Tyto nebo jiné účinky, kterých byste si mohli všimnout, se určitě poraďte se svým lékařem.

Kromě toho mají benzodiazepiny potenciál pro závislost. Měly by být užívány pouze po krátkou dobu pod pečlivým dohledem vašeho lékaře.

Jak se vyrovnat se strachem z ptáků?

Vyrovnat se s fobií není snadné, ale existují praktické kroky, které můžete podniknout, abyste zmírnili svou úzkost a zahájili svou cestu k uzdravení. Například bylo zjištěno ve studiích, že meditace snižuje obavy a zlepšuje stav vaší mysli. Takže zkuste meditovat.

Studie zjistily, že dechová cvičení jsou také účinná při zvládání stresu. To může mít pozitivní vliv na úzkost a stres související s fobií.

Kromě toho mohou fobie někdy vést k tomu, že člověk pociťuje nízké sebevědomí a související úzkost a depresi. Mluvit s odborníkem, stejně jako dostatek odpočinku, konzumace výživné stravy a začlenění cvičení do své rutiny jsou skvělé. kroky, jak budete sledovat a postupně zlepšovat své příznaky.

Pokud vy nebo váš blízký trpíte ornitofobií, je užitečné vyhledat podporu pro tyto související příznaky. Ukázat někomu s fobií, že je podporován, může být skvělým prvním krokem, aby věděl, že v tom není sám a má kolem sebe zdroje, které jim pomohou.

Život s ornitofobií může být dost náročný, ale pamatujte, že nejste sami. Pokud pociťujete příznaky, které vám brání v plnění vašich každodenních potřeb – jako je jídlo, spánek nebo práce – kontaktujte odborníka na duševní zdraví, který vám může pomoci začít na vaší cestě k uzdravení.

Zajímavost: Alektorofobie je termín specifický pro strach z kuřat/slepic. Je to druh ornitofobie (strach z ptáků), který spadá do specifické fobie, zvířecího typu. Alektorofobie je odvozena z řeckého slova „Alektor“, což znamená „kohout“ a „phobos“, což znamená „strach“.

Jaký je výhled pacientů s ornitofobií?

Specifickou fobii, jako je ornitofobie, lze zvládnout, pokud dostanete správnou léčbu. Když pacient podstoupí léčbu, jako je psychoterapie nebo léky, výhled je dobrý.

Pro dosažení nejlepších výsledků je velmi důležité držet se léčebného plánu vypracovaného s vaším terapeutem. Ve spolupráci se svým terapeutem můžete svou fobii překonat.

Sponzorováno

Máte s ornitofobií zkušenosti? Napište nám je do komentářů.

A dále si o ptactvu přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: zmachacek / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva