Sponzorováno

Máte astma? Víme, které sporty můžete dělat 4.81/5 (16)

Máte astma? Víme, které sporty můžete dělatTo, že se astmatik cítí dobře, nevylučuje, že za pár minut nedostane záchvat. Při správné léčbě a zodpovědném přístupu k onemocnění dosáhne stejnou kvalitu života jako zdravý člověk. Netrapte se kvůli astmatu volný čas můžete trávit jako ostatní.

Astma je celoživotně nevyléčitelné, ale léčitelné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Neléčená může vést ke komplikacím, pokud však pacient dodržuje doporučení lékaře, může vést plnohodnotný život. Celosvětově astmatem trpí až 300 milionů lidí a navzdory všem pokrokům v diagnostice a terapii, na ni ročně umírá přibližně 250 000 pacientů.

„Při slově astma dostane většina lidí strach a lekne se. Já, jako lékař, mám zkušenost, že lidé toto onemocnění vnímají téměř jako diagnózu rakoviny. Astmatu se třeba bát tehdy, pokud se neléčí. Astma je velmi pestré onemocnění. Pod tímto názvem se skrývá minimálně několik forem: lehká, občasná a až život ohrožující. Až bych řekl, že můžeme mluvit o nemoci s více tvářemi,“ řekl MUDr. Martin Hrubiško, primář oddělení klinické imunologie a alergologie OUSA v Bratislavě.

Jak je to u nás?

Navzdory moderním lékům astma stále nemá pod kontrolou většina astmatiků. Neléčená přitom může vést k vážným zdravotním komplikacím a v některých případech může způsobit i smrt.

Mezi pacienty s vysokým rizikem úmrtí na astma patří ti, kteří zažívají těžké astmatické záchvaty, neužívají preventivní léčbu a pacienti léčení vysokými dávkami systémových kortikosteroidů. Největší skupinu však tvoří pacienti, kteří nespolupracují se svým ošetřujícím lékařem a nedodržují režim léčby.

Sponzorováno

Nikdy jí dobře nerozumíte

Návštěva jen u praktického lékaře nestačí. Každý pacient by měl být vyšetřen plicním lékařem a alergologem, čili až dvěma specialisty. Jednoznačně platí, že astma je celoživotním onemocněním, vyžadujícím kontinuální léčbu i v bezpříznakovém období, během kterého mají pacienti tendenci léčbu vynechávat.

„Záludnost astmatu se dá přirovnat k ženě – nikdy jí dobře nerozumíte. Na pohled lehká astma se může stát těžko léčitelná, vyzkouším několik způsobů léčby bez většího efektu. A naopak, přijde těžce nemocný pacient, který ale velmi dobře reaguje na léčbu a zanedlouho je v pořádku,“ dodal MUDr. Hrubiško.

Sportu se vyhýbat netřeba

To, že se má pacient dobře, nevylučuje, že o pár minut nedostane záchvat. Při správné léčbě a zodpovědném přístupu k onemocnění dosáhne dnes astmatik stejnou kvalitu života jako zdravý člověk. Může stejně trávit volný čas, pracovat i sportovat. Mnoho profi sportovnců trpí astmatem a přesto sportují na té nejvyšší úrovni.

Sporty hrané venku, včetně fotbalu, pro astmatiky vhodné nejsou.
Mnozí jsou dokonce vrcholovými sportovci a držiteli světových rekordů v různých disciplínách. Nejvhodnějšími sporty pro astmatiky jsou sporty v uzavřených prostorách, jako plavání na plovárně nebo hokej na stadionu. Až 80 % dětských astmatiků má astma na alergickém podkladu a v těchto prostorách ovzduší neobsahuje alergeny.

Sponzorováno

Méně vhodné jsou sporty hrané v prašném prostředí, například fotbal. Dobře léčený astmatik se však později může věnovat i jiným sportům. Před každou takovou aktivitou by se nejprve měl dobře rozcvičit a postupně připravit své plíce na zvýšenou zátěž.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva