Sponzorováno

365 dní s cukrovkou – zvládli byste to? 4.67/5 (9)

Měření hladiny cukru v krvi se v domácích podmínkách provádí z kapky krve pomocí osobního glukometru. Ke glukometru patří lancety (jehličky pro odběr kapky krve) a proužky do glukometru, na které se nasaje kapka krve, ze které glukometr změří aktuální hladinu cukru v krvi.

Měření hladiny cukru v krvi se v domácích podmínkách provádí z kapky krve pomocí osobního glukometru. Ke glukometru patří lancety (jehličky pro odběr kapky krve) a proužky do glukometru, na které se nasaje kapka krve, ze které glukometr změří aktuální hladinu cukru v krvi.

Cukrovka je nemocí na celý život a lidé s diabetem s ní musí žít 365 dní v roce. Která pravidla musí dodržovat?

3 pravidla jídelníčku

Pro správnou hladinu cukru v krvi je důležité:

 • jíst pravidelně – tedy, jíst pravidelně v přiměřeném množství;
 • jíst zdravější potraviny – zařadit dostatek vlákniny (celozrnné potraviny, zeleninu), z jídelníčku, pokud možno, vyloučit uzeniny a sladkosti;
 • používat zdravější postupy vaření – místo fritovacího hrnce dát přednost smažícímu papíru (vydrží vyšší teploty než pečící) nebo teflonové pánvi.

„Pravidla pro osoby s diabetem platí i pro osoby bez diabetu, protože při nedodržování zdravého životního stylu (výše uvedených pravidel) se mohou diabetiky stát,“ říká nutriční terapeutka Bc. Vladimíra Havlová.

Další tipy najdete například na www.nebudkarDIAk.cz, webové stránce upozorňující také na to, že diabetici mají vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění. A proto je pro ně zdravý jídelníček důležitý.

Pohyb ano, ale jaký?

Diabetici musí být opatrní nejen v tom, co jedí, ale také, jak se pohybují. Pohyb je přitom důležitý pro nižší hmotnost, hladinu cukru v krvi i lepší náladu. Dalo by se říci, že ho není nikdy dost. Vhodné jsou například chůze, chůze s holemi, jízda na kole nebo plavání. Počítají se ale i práce na zahradě nebo úklid. Druh pohybu raději prodiskutujte s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem.

Píchnutí je rutina

Měření glykémie (hladiny cukru) v krvi nebo injekční léky jsou pro mnoho diabetiků běžnou součástí života – někomu stačí kontrola glykémie 1x za 10 dní, jiný bere glukometr do ruky několikrát denně. Přesto platí, že pokrok je obrovský. „Ke klasickým glukometrům přebyly další způsoby kontroly glykémie a u léků nahradila běžné injekce předplněná injekční pera, která se velmi jednoduše používají.

Sponzorováno

Injekční forma přitom neznamená pouze inzulin. V aplikačních perech jsou i jiné léky, například inkretiny, které nasazujeme po selhání tabletové léčby. Některé se užívají 1x denně, jiné pouze 1x týdně,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z IKEM. Kontrola formou měření hladiny glykémie v krvi je pro diabetiky velmi důležitá. Pokud se lidem s diabetem nedaří udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou, může se u nich objevit poškození malých i velkých cév.

Nižší hladina cukru, ochrana srdce i snižování hmotnosti

Novinky se objevují i v oblasti léků. Ty se teď už zaměřují nejen na hladinu cukru v krvi, ale také na snižování dalších rizik, která s cukrovkou souvisí. Tak tomu je i v případě tak zvaných GLP-1 agonistů nahrazujících přirozeně se vyskytující hormon GLP-1.

„Tato léčba nejen že upravuje hladinu cukru v krvi, ale zároveň pomáhá chránit srdce, cévy a ledviny i snižovat hmotnost. Jsem rád, že si v případě potřeby a při nesplnění kritérií ze strany pojišťovny na ni stále více pacientů přispívá. Pro řadu diabetiků je však tato léčba stále velmi drahá, zejména pokud by si ji měl plně hradit sám,“ upřesňuje prof. Haluzík. Stále ale platí, že účinky léčby je nutné podpořit dodržováním základních pravidel zdravého životního stylu, aby nedošlo ke zhoršení hladiny cukru v krvi a následným komplikacím.

Horečka? Kontrola nutná!

Horečka, zvracení, nechutenství, průjmy – to vše jsou příznaky, které pro lidi s diabetem znamenají nebezpečí. Při horečce se zhoršuje citlivost na inzulin a hladina cukru v krvi se může zvýšit. V případě léčby inzulinem, ale i tabletami, se může stát, že hladina naopak klesá. Proto si musí diabetici měřit hladinu glykémie v krvi několikrát denně (ideálně 1x za 4–6 hodin), případně kontaktovat diabetologa.

Co si ještě o cukrovce přečíst?

VIDEO: Cukrovku jednou půjde zcela vyléčit, ale je to hodně vzdálená budoucnost

Rozhovor s profesorem Milanem Kvapilem, předním českým diabetologem. O tom, že máme cukrovku 2. typu, nemusíme třeba 10 let vůbec vědět. K čemu bude sloužit Národní diabetologický registr? A kolikrát denně a jaké potraviny by měli cukrovkáři jíst?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva