Sponzorováno

Může vás marihuana zabít? Může nějak zapříčinit smrt? 4.8/5 (10)

Může vás mnoho marihuany zabít?

Může vás mnoho marihuany zabít?

Rodiče mladého muže z New Jersey do médií řekli, že marihuana způsobila smrt jejich syna. Většina odborníků však tvrdí, že nemůžete zemřít pouze kvůli užití konopí. Jak to tedy je? Jaké jsou oficiální závěry?

Většina lékařských odborníků souhlasí s tím, že marihuana může mít negativní zdravotní důsledky, je však nepravděpodobné, že přímo nějakým způsobem zapříčiní smrt. Dr. Edward J. Newton, profesor urgentní medicíny na University of Southern California a expert na předávkování drogami, uvedl, že zatímco marihuana má z hlediska předávkování „malou míru rizika“, s jejím užíváním jsou však určitá rizika přeci jen spojena.

„Komplikace spočívají spíše v tom, že se osoba stává narušenou z hlediska svého úsudku. Její chování je více rizikové – zvyšuje se třeba šance vystavení riziku traumatu (úrazu), spíše než že by hrozil nějaký přímý fyziologický problém, který by způsobila samotná droga,“ řekl Newton.

Newton zdůraznil, že třeba řízení pod vlivem této drogy, nebo jiná riziková chování při užívání marihuany, vede k mnohem větší pravděpodobnosti úrazu a smrti, než jakýkoli přímý účinek drogy na tělo. Nejčastější problémy jsou právě v souvislosti s automobilovými nehodami. Další nehody pak byly způsobeny kvůli tachykardii, úzkosti nebo pocitům paranoie.

Rodina mladého muže přesto věří, že marihuana způsobila smrt jejich syna

A nyní jeden příběh. Kristina Ziobro objevila svého syna, Michaela (22), v bezvědomí na podlaze své ložnice 10. dubna 2017. Zavolala rychlou lékařskou pomoc, ale v době, kdy dorazila pohotovostní služba, byl její syn už mrtvý. Lékař později objevil přítomnost konopí v krvi Michaela Ziobro. Kristina Ziobro a její manžel také v pokoji jejich syna objevili lékařskou marihuanu. „Náš syn si myslel, že je to bezpečné. A to ho nakonec nakonec zabilo.“

Vznikla tak debata o bezpečnosti marihuany

Navzdory víře rodičů lékařský vyšetřovatel Union County řekl, že si není jistý, jakou roli má marihuana u smrti jejich syna, pokud vůbec nějaká role vůbec existuje.

Je jasné, že Michael Ziobro měl závažnou srdeční příhodu, ale v současné době neexistuje žádný důkaz, který by dokládal, že událost byla vyvolána užíváním marihuany. Jeho úmrtní list neuvádí konopí jako příčinu smrti. Jeho rodina se od té doby několikrát pokusila zpochybnit oficiální příčinu smrti svého syna u státních zákonodárců a policie.

V dopise státnímu senátorovi napsali:

„Přestože existuje jen velmi omezený výzkum, který naznačuje, že kouření konopí může vyvolat kardiovaskulární komplikace, člověk v dnešní době prakticky nikdy nemůže přičíst příčinu smrti kouření konopí.“

Aby byla marihuana uvedena jako primární příčina smrti, musí ve skutečnosti způsobit smrt spíše předávkováním, než aby byla jednoduše uvedena potenciálním přispívajícím faktorem.

Zastánci marihuany poukazují na to, že není zaznamenán žádný případ úmrtí, který by byl vyvolaný marihuanou. „Ve světové lékařské literatuře je uvedeno, že konopí není schopno způsobit smrt nějakým smrtelným předávkováním,“ uvedl jeden z obhájců prospěšnosti marihuany. Cituje mimo jiné jednu studii, která dospěla k závěru: „V lékařské literatuře nejsou uvedeny žádné případy smrtelné otravy konopím.“

Existují obavy z velké dostupnosti marihuany

Poslední dobou hodně států v USA legalizovalo drogu pro rekreační i léčebné účely. V případě úmrtí Michaela Ziobro je ve vzduchu konkrétně tato otázka: Existují nějaké škodlivé účinky marihuany na kardiovaskulární systém?

Sponzorováno

Jedna starší studie z roku 2001 zjistila, že marihuana může způsobit infarkt, ale pravděpodobnost je extrémně malá. „Ano, kanabinoidy mohou dočasně ovlivnit kardiovaskulární funkce, jako je krevní tlak. Tyto reakce jsou však obvykle velmi mírné a neohrožují život a subjekty se k nim rychle stávají tolerantní,“ řekl lékař.

Ale jedna kontroverzní studie ze srpna 2017 z Gruzínské státní univerzity dospěla k závěru, že užívání marihuany je spojeno s trojnásobným rizikem úmrtí na vysoký krevní tlak. Zastánci marihuany však označili závěry této studie za falešné a zpochybnili legitimitu jejich metodologie. To je také potřeba dodat.

V lékařské literatuře je uvedeno, že kouření marihuany může ovlivnit některé zdravotní ukazatele, například srdeční frekvenci a krevní tlak. Odborníci tvrdí, že jednotlivci s určitými kardiovaskulárními problémy, zejména starší dospělí, by měli být při kouření marihuany rozumní a opatrní.

Obecně se odkazuje na dvě samostatné studie zkoumající užívání marihuany a vliv na kardiovaskulární zdraví.

První studie, publikovaná v roce 2017, sledovala více než 5 000 jedinců po dobu 25 let, počínaje polovinou 80. let. „Ve srovnání s lidmi, kteří abstinují co do užívání marihuany, kumulativní celoživotní a nedávné užívání marihuany neprokázalo žádnou souvislost s incidencí kardiovaskulárních onemocnění, cévní mozkové příhody nebo přechodných ischemických útoků, ischemické choroby srdeční nebo úmrtnosti na kardiovaskulární problémy“ napsali autoři této studie.

Vědci zapojení do jiné studie z roku 2016, do které bylo zařazeno 1 377 jednotlivců, kteří byli sledováni 38 let, dospěli k podobnému závěru. „Nezjistili jsme žádnou souvislost mezi canabisem a kardiovaskulárními riziky, jako např. vysoký krevní tlak, vyšší cholesterol, což se může zdát v rozporu s důkazem, že užívání konopí zvyšuje riziko kardiovaskulárních komplikací,“ uvedli autoři.

Co udávají další zdroje?

Na toto téma jsou i informace v knihách. V jedné je uvedeno: „Dokonce i aspirin vás může zabít, pokud ho budete brát příliš mnoho, ale fatální dávka marihuany by vyžadovala požití asi 500kg marihuany za patnáct minut – to je prostě nad fyzické možnosti každého člověka, dokonce i Snoop Dogga.“ (poznámka redakce: rapper, který je znám vysokou spotřebou marihuany a drog – po absolvování střední školy byl třeba na půl roku uvězněn kvůli držení kokainu.)

Jedním z důvodů proč marihuana nemůže zabíjet je prý způsob fungování mozku. Když uživatel požije marihuanu, chemikálie z rostliny „jedou“ nervovým systémem do mozku a přichycují se na molekuly nazývané kanabinoidní receptory. Tyto malé buňky, pak ovlivňují mimo jiné naše potěšení, paměť, koordinaci a kognitivní schopnosti, což je důvod, proč tak hodně ovlivňují myšlení a chování. Tyto kanabinoidní receptory se ale nenacházejí v oblastech mozkového kmene, který řídí dýchání. Ke smrtelnému předávkování konopím a kanabinoidy tedy nedochází.

Závěr?

Sponzorováno

Michael Ziobro byl mladý muž bez zjevných rizikových faktorů. Důvod jeho smrti tak zůstává zahalen tajemstvím. Ziobroova příčina smrti mohla zahrnovat určité genetické faktory – lékaři naléhal na rodinu, aby podstoupila testy na srdeční arytmii. V jeho smrti mohly mít prsty dědičné příčiny (nějaký dědičný problém se srdcem). Rodina uvedla, že testy podstoupí, ale neúnavně věří, že marihuana způsobila smrt jejich syna. Zároveň celá rodina chce, aby veřejnost znala rizika kouření marihuany.

Co si dále o konopí přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Může vás marihuana zabít? Může nějak zapříčinit smrt?”

  1. Martin V. napsal:

   já užívám jenom cbd a mám klid..

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva