Sponzorováno

Trápí Vás tělesný zápach? Problém nemusí být pouze v cibuli! 4.75/5 (8)

Trápí Vás tělesný zápach?Tělesný pach je na obtíž a může způsobovat rozpaky. Stres, cvičení a vysoké teploty jsou běžné příčiny pocení. Zápach nastane, když pot narazí na bakterie na kůži. Nadměrné pocení nebo žádné pocení, také známé jako anhydróza, jsou zdravotní stavy, které vyžadují léčbu. I silně páchnoucí potraviny, jako je cibule mohou způsobit tělesný pach.

Příčiny tělesného pachu

Tělo má dva druhy potních žláz. Ekrinní žlázy jsou otevřeny na povrchu kůže a pokrývají většinu těla. Vyrábějí pot bez zápachu, který je převážně složen z chloridu sodného, který pomáhá snižovat tělesnou teplotu. Apokrinní žlázy zahrnují oblasti s hojnými vlasovými folikuly jako je podpaží, slabinách a vlasové pokožce. Tyto žlázy vylučují mastný pot, který se mísí s bakteriemi, které způsobují nepříjemný zápach.

Cibule

Potraviny s výraznou vůní, jako je cibule a česnek mají v sobě hodně kyselině sírové. Olej vylučovaný z cibule se mísí s potem mastných žláz. Silný zápach z cibule přispívá k tělesnému pachu v apokrinních žlázách. Cibule může také způsobit páchnoucí dech.

Léčba tělesného zápachu

Léčbou jsou deodoranty a antiperspiranty, které pomáhají v boji proti tělesnému pachu a pocení. Doporučuje se používat antiperspiranty, které obsahují sloučeniny na bázi hliníku, které pomáhají blokovat dočasně potní žlázy a deodoranty zase eliminují zápach.

Změna životního stylu

Koupejte se denně antibakteriálním mýdlem, snížte svoji spotřebu silně páchnoucích potravin, jako je cibule, odvykněte si od kouření a přidejte hořčík nebo zinek do jídelníčku, rozšiřte konzumaci jídel ze zeleniny a celozrnných potravin.

Tělesný zápach a dieta bez příloh

Jídelníček se z velké části podepisuje i na tělesném zápachu. Dieta bez příloh je velmi oblíbená kvůli svým rychlým účinkům, ale pozor – vajíčka, ryby, játra se těžko tráví. Proto mohou často „monodietně“ zaměření lidé výrazně zapáchat.

Sponzorováno

Dieta a zápach

Lidé, kteří se pravidelně postí, znají typický postní neboli dietní zápach, který připomíná odlakovač na nehty. Jeho spouštěčem je nedokonalé odbourávání tuků v důsledku nedostatku sacharidů. Tělo denně potřebuje nejméně 50 gramů sacharidů, aby mohlo přeměňovat tuky na hroznový cukr. Jinak se tvoří ketonové látky, které jsou vydechovány ve formě silně zapáchajícího acetonu.

Tyto následky ve formě nepříjemného zápachu mají i diety s nízkým příjmem sacharidů. Zápach po acetonu byste v žádném případě neměli brát na lehkou váhu: může být také příznakem onemocnění souvisejícího s poruchou látkové výměny, například cukrovky.

Jak na zápach při dietě?

 • Nechat se vyšetřit lékařem, aby se vyloučilo onemocnění cukrovkou.
 • Namísto podstupování nárazových diet a léčebných kúr spočívajících v hladovění dlouhodobě změnit stravovací návyky a přejít na smíšenou stravu se sníženou kalorickou hodnotou.
 • Zajistit dostatečný přísun sacharidů.

Ochrana proti potu a zápachu

Antiperspiranty slouží především jako prevence před pocením, deodoranty tlumí zápach. Na trhu dnes existují i kombinace obou. Zázraky od nich ovšem nečekejte. Zejména při hyperhidróze vám pravděpodobně nepomůže žádný antiperspirant ani deodorant. Hyperhidróza je nemoc, při níž se lidé nadměrně potí, a to i v klidu při nízké teplotě. Nemocní se potí především na čele, v obličeji, na dlaních, ploskách nohou, v podpaží, a to třikrát až pětkrát víc než ostatní. Antiperspiranty a deodoranty jsou vhodné alespoň pro pocit svěžesti a příjemné vůně. Pocení však zcela neodstraní.

Co dělat?

Tělesný pach, který je vnímán jako nepříjemný, vzniká teprve tehdy, je-li narušena kožní flóra. Starší pot, který se nestačí odvětrávat, jakož i vlhké a teplé tělesné klima jsou ideální živnou půdou pro bakterie a rozkladné procesy, které jsou příčinou vzniku silného tělesného pachu. To je přirozeně obzvláště nepříjemné v létě, kdy se setkává mnoho lidí za velkého vedra.

 • Pravidelně a důkladně se mýt.
 • Používat pouze jemná mýdla, která nenarušují přirozenou kyselou vrstvu pokožky.
 • Prodyšné oděvy z přírodních vláken (bavlna, len) podporují dýchání pokožky.
 • Snižovat nadváhu.
 • Pěstovat sport a navštěvovat saunu a trénovat tak termoregulační schopnost a cévní soustavu.

VIDEO: Říká Vám něco iontoforéza?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Trápí Vás tělesný zápach? Problém nemusí být pouze v cibuli!”

  1. […] TIP: Když Vás trápí tělesný zápach […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva