Bílý povlak na jazyku – co je to a jak se ho zbavit? 4.74/5 (230)

Sponzorováno

Bílý povlak na jazykuU lidí není samozřejmostí, nebo běžnou praktikou vypláznout jazyk a trochu detailněji ho prozkoumat. Je to škoda, protože by se o svém zdraví mohli hodně dozvědět. Jazyk je skutečným obrazem toho, v jakém stavu se naše orgány nacházejí a který z nich trpí nejvíce. Dnes se budeme věnovat bílému povlaku, který se tvoří na celé ploše jazyka, nebo jen na jeho kořeni.

Mnozí z vás, kteří si již tento jev všimli, se zřejmě diví, proč mají jazyk pokrytý bílým, nebo bílo-žlutým povlakem. Předpokládáme, že jste i zkoušeli zbavit se ho různými kartáčky, nebo škrabkami na jazyk, ale neúspěšně. Pokud se vám i podařilo na chvilku ho odstranit, po pár dnech byl zpět. A také předpokládám, že bílý povlak na jazyku není váš jediný problém.

Mám bílý povlak na jazyku … Co to je?

Nejprve vyloučíme diagnózy, nebo spíše dohady, které jste již možná slyšeli, pokud se někdo na váš jazyk podíval.

– Bílý, nebo bíle žlutý povlak je v pořádku. Má tam být. Je přirozenou současti povrchu jazyka
– Bílý povlak na jazyku je pozůstatkem zubní pasty
– Povlak vzniká při pití mléka a mléčných výrobků
– Je to ústní infekce, kterou je třeba řešit lokálně

Ani jedno z těchto tvrzení dost pravděpodobně není pravda. Akorát vás mohou splést!

Kvasinka?

Skutečným problémem je přemnožení kvasinky Candida albicans. V mnoha případech dělá lidem ze života peklo aniž by o ní věděli. Candida albicans, nebo u nás lidově nazývaná kandidóza, je systémovým problémem, ne lokálním.

A to i přesto, že u někoho způsobuje problémy v horní části trávicí soustavy (jícen, ústní dutina), zatímco u jiného v dolní (střeva, konečník). Candida však vždy napadá a je usídlena v kolébce našeho imunitního systému, tenkém střevě. Odtud se při „správných“, jí vyhovujících podmínkách, rozmnožuje do jiných částí organizmu. Při dlouhodobém přemnožení nejsou střeva schopny bránit se, kvůli faktu, že dobré bakterie a mikroorganismy, které jsou základem naší imunity jsou potlačovány právě candidou. Ta narušuje střevní stěny a dostává se do krevního oběhu v podobě toxinů. U žen často přerůstá do intimních partií kde se usídluje v shlucích bílých bulek od dělohy až po vnější intimní části. U mužů naopak napadá varlata a prostatu. Canida oslabuje orgány zvláště když je systémová, tedy přemnožení v celém organismu.

TIP: Jak na kvasinky?

Své si vytrpí zejména játra, která musí filtrovat mnohonásobné množství toxinů, které se postupně jako candida odumírá dostávají do krevního oběhu. V horní části trávicí soustavy způsobuje podráždění sliznic a otoky. Všechny tyto jevy jsou doprovázeny nadměrným svěděním, pálením, výtoky nebo záněty, no a v neposlední řadě nadýmáním, průjmy, problémy se střevy a jinými trávicími symptomy.

Jak zjistím, zda mám přemnoženou kvasinku Candida albicans?

Západní medicína nabízí několik způsobů vyšetření na tuto kvasinku. Dá se zjistit odběrem krve na protilátky IgG, IgM, IgA, vyšetřením stolice, nebo analýzou výběrového vzorku ze slin. Nicméně, jak již bylo mnohokrát potvrzeno, ani jedna z těchto metod není stoprocentní. V mnoha případech jsou výsledky negativní přesto, že člověk trpí přemnožením Candidou. Nedostane tehdy žádné doporučení jak se léčit, dokud candida nadále způsobuje v těle problémy a prohlubuje se. Jedním se skutečných a nevyvratitelných znaků, že candidou trpíte, je právě bílý povlak na jazyku. Vyšetření vás nic nestojí, stačí se podívat do zrcadla. Pokud však budete mít dostatečně otevřené oči, následující symptomy vám potvrdí vaši diagnózu:

Sponzorováno

 • Svědění pokožky na různých částech těla (nejčastěji krk, genitálie, podpaží, hlava)
 • Lepkavá, pálivá, dráždivý stolice, svědění a pálení konečníku po stolici
 • Neustále nafukování ve střevech, hnijící zapáchající plynatost (je případem kdy candida zabraňuje střevům správně zpracovat potravu. Ta se pak nestrávená dostává ven z těla v podobě kousků jídla ve stolici, nebo stolici připomínající bláto).
 • Výtok z pochvy (bílé bulky, nebo silný páchnoucí bílý vodnatý výtok, v některých případech mohou být bulky i bez zápachu)
 • Praskání kůže, odlupování nehtů, nekvalitní nehty
 • Střídající se zácpy s průjmem (za zácpu považuji cokoli méně než jedna stolice denně, avšak při candida je běžná zácpa počítána v mnoha dnech až týdnech, po kterých přichází návalové průjem, kdy se tělo potřebuje vyčistit).
 • Vypadávání vlasů a mastná pokožka na hlavě (pokožka na hlavě často nepříjemně svědí a navzdory všem snahám jsou vlasy slabé a vypadávají v hojných počtech).
 • Posypové / krupicové akné na obličeji (zejména v části spánků a čela, objevuje se sice i při menstruaci, ale mimo ni nemá na tváři co hledat. V případě pokročilejšího stadia canidy se posypové akné objevuje i na hrudi a zádech)
 • Narušená střevní stěna, která propouští toxiny do organismu (dlouhodobě usídlena candida ničí ve střevech správnou mikroflóru a narušuje strukturu stěn, způsobuje záněty a zarývá se hluboko do stěn střev).
 • Crohnova nemoc a kolitida (candida je často nejen původcem těchto onemocnění, ale je u nich přítomna a znásobuje jejich)
 • Problémy s otěhotněním (v případě, že candida osídlila ženské orgány, zejména oblast děložního čípku. Nejen že je šance otěhotnět velmi malá, problémem může být i samotné těhotenství jelikož candida dráždí děložní čípek a způsobuje mu zánět).
 • Bílý povlak na jazyku je ve své podstatě obraz toxinů ve střevech. Přemnožení candida, která ve větším množství osídlila střevní stěny se zpráva ronvanko, ne-li agresivnější než jiné toxiny, které se nám do organismu dostávají externě.

Názor lékaře na bílý jazyk

„Povlak na jazyku se tvoří fyziologicky u každého, v různé kvantitě. Povlak z jazyka se odstraňuje běžným kartáčkem, příp. škrabkou při čištění zubů. Příčin zmnožení povlaku může být několik. Často se vyskytuje při avitaminóze, nedostatku vitamínů, najč. B, při dehydrataci, příčinou může být i kvasinková infekce (candida). Může být průvodním jevem celkového onemocnění.

Doporučit mohu vyšetření sliznic a jazyka u stomatologa, příp. u paradentologa. Ten může vyloučit příčiny stomatologického charakteru a dále pak při zjišťování příčiny Vašeho problému spolupracovat s příslušným lékařem. Na vyplachování úst existuje množství roztoků, resp. ústních vod. Ústní vody obsahují obvykle fluor, nebo látky zpomalující tvorbu plaku, apod. většinou se ale používají pro svůj deodorační účinek. O vhodném typu by Vás měl informovat stomatolog.“

Jak léčit candidu?

Candida se v první řadě léčí úpravou stravy – dietou. Způsob stravování, zaměřeného na vyléčení, vylučuje z jídelníčku rafinované a ovocné cukry v každé formě kvůli již zmíněnému faktu, že prvořadou živinou kvasinek jsou sacharidy. V prvních týdnech diety je zakázáno jíst i ovoce, ale sladkostem, slazeným nápojům a sirupům je třeba se vyhýbat i později.

Je třeba vyloučit i druhy jídel, které obsahují kvasnice, nebo se vyrábějí kvašením (pekárenské výrobky, alkoholické nápoje, ocet). Plísně také obsahují houby, proto musíme dbát na to, abychom nekonzumovali žádné potraviny obsahující plíseň (sýry, salámy).

Dále je třeba se vyhýbat potravinám, které obsahují škrob, jako např. bílý chléb, bílá rýže, ostatní potraviny z mouky, například těstoviny.

V počátečním období léčby onemocnění candida je nutné dodržovat přísnou dietu, později se můžeme trochu zmírnit, ale existují pravidla, které, pokud nechceme opět onemocnět na Candidu, je nutné dodržovat dlouhodobě.

Když máme rádi sladké, upřednostňujme raději ovoce a jídla připravená s přírodním sladidlem (stevie, březový cukr) a namísto bílé mouky používejme její celozrnné alternativy, nebo mouku z kukuřice, hnědé rýže, pohanky, atd.). Když snížíme příjem sacharidů, potravin z bílé mouky a plísňových – kvašených jídel, střeva dostanou šanci, aby se znovu vytvořila zdravá střevní flóra.

Soupis možností, proč můžeme mít bílý jazyk

Dehydratace

Nedostatečný přísun tekutin do těla způsobuje vysychání sliznic včetně sliznic dutiny ústní a jazyka. Tím se zhorší čistící schopnosti a vzniká povlak na jazyku.

Časté kouření

Cigaretový kouř obsahuje řadu škodlivin. Jeho působením dochází jak k přímému poškozování povrchu jazyka, tak k vysušování sliznice dutiny ústní.

Špatná ústní hygiena

Horší ústní hygiena s nedostatečným čistěním zubů může být kromě zápachu z úst spojena i s bílým jazykem.

Kvasinková infekce

Již zmíněná candida albicans.

Streptokokové infekce

Tyto infekce v dutině ústní jsou často spojeny s bolestmi v krku a mimo jiné i s bíle povleklým jazykem. Typickým zástupcem je klasická angína.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s bílým jazykem? Napište nám do komentářů.

A dále si o jazyku přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva