Léčba vlastní krví – ideální léčba při problémech s pohybovým aparátem 4.78/5 (9)

Sponzorováno

lecba-vlastni-krviNovým lékem na bolesti kloubů, artrózu či natažené šlachy je vlastní krev. Tato terapie se využívá i na rychlou regeneraci po operacích pohybového aparátu. Lidská krev má zázračné schopnosti. Kromě toho, že dopravuje živiny a základní prvky do tkání a odvádí odpadní produkty, v současnosti pomáhá i léčit. Nová metoda vychází z poznání, že krevní destičky obsahují množství protizánětlivých a růstových faktorů.

Léčba vlastní krví na bolest svalů i kloubů

Léčení krví pomáhá při potížích s pohybovým aparátem. Metodu však mohou využívat nejen sportovci, ale i běžný člověk, kterému nezabírá jiná léčba, případně potřebuje rychleji zregenerovat po operaci. Rostou počty lidí, kteří si stěžují na bolesti pohybového aparátu. Jsou to bolesti svalů, kostí, kloubů. Souvisí to s tím, že se nám prodlužuje průměrná délka života, klouby jsou starší, opotřebované, další skupina lidí jsou sportovci, kteří přetěžují klouby, šlachy, pak je tu skupina mladých lidí v manažerských pozicích, kteří stres a pracovní vytížení chtějí kompenzovat sportem. Neodhadnou zátěž, a tak u nich dochází k přetěžování pohybového aparátu.

Léčba bez vedlejších účinků

Dnes již existují vhodné operační metody, konzervativní léčba, rehabilitace … Velkým problémem současné medicíny podle lékařů je, že se používá velké množství léků. Léky jsou účinné, ale mají řadu nežádoucích účinků, hlavně rychloučinkující, jako například analgetika, antirevmatika. Když se používají nepravidelně nebo řidčeji, není s tím problém. Jsou však lidé, kteří mají dlouhodobější potíže, tam už pak s užíváním léků vznikají problémy s játry, bolesti žaludku či s kostní dření. Proto se hledají možnosti léčby, které by byly pro pacienta nejméně zatěžující. Vývoj jde dopředu a jako jednu z možností máme k dispozici i léčbu vlastní krví.

Terapie pro všechny

Léčit se mohou všechny věkové kategorie dospělých. „Měli jsme pacienta, mladého basketbalisty, který měl těžké poškození kolena. Po operaci jsme mu na doléčení a regeneraci použili metodu léčby vlastní krví. Po zranění se zkrátí čas rekonvalescence zhruba o polovinu,“ potvrdil nám lékař. Výjimku tvoří děti. „U těch jsme léčbu ještě nezkoušeli.“

Když se léčíte vlastní krví… Metody léčby

Orthokin je léčebný postup, který využívá růstové a protizánětlivé složky (faktory) z vlastní krve klienta. Zjednodušeně řečeno, klient je léčen sérem (ACS – autologní kondiciované sérum), které bylo vytvořeno z jeho vlastní krve.

Sponzorováno

Podobnými metodami jsou ACP (autologní kondiciovaná plasma) a PP (Platelet rich plasma – plazma s vysokou koncentrací krevních destiček). Podstatou účinku těchto dvou metod je zvýšená koncentrace růstových faktorů krve. Rozdíl Orthokinu od těchto dvou metod spočívá v tom, že hladiny růstových faktorů jsou v případě Orthokinu výrazně vyšší než u ACP a PP, a oproti normálnímu séru jsou zvýšeny v průměru asi na 80 násobek. Zároveň Orthokin obsahuje přirozený protizánětlivý faktor, který dosahuje hladiny rovnající se asi 140 násobku běžné hladiny v séru (zmírňuje bolest a vytváří příznivé podmínky pro účinek růstových faktorů).

JAK SE PŘIPRAVUJE SÉRUM

V ambulanci vám odeberou žilní krev do speciálních EOT zkumavek, v nichž dojde k uvolnění faktorů (jde o 3 – 6 zkumavek podle toho, co léčíte a 1 zkumavka je 10 ml krve).

Inkubace krve v těchto zkumavkách trvá po dobu 6 – 8 hodin. Jsou v inkubátoru, který je předehřátý na teplotu lidského těla (37 stupňů), v průběhu tohoto procesu dochází k mnohonásobnému zvýšení hladin faktorů krve. Následně dochází k odstředěním v centrifuze, přičemž se získá asi 3 – 4 ml čistého séra, které se přímo aplikuje na místo určení, zbytek séra se zmrazí.

Odběr krve se provádí ráno a trvá asi 10 minut. Příprava séra probíhá během dne, pacientova přítomnost v této fázi není nutná. K první aplikaci injekce může dojít již odpoledne v ten samý den, jak vám odebrali krev.

Jak se připravuje pacient?

Pacient musí 48 hodin před odběrem krve zvýšit denní příjem tekutin alespoň na 3 litry. V den odběru není třeba být nalačno. Důležité je také měsíc před odběrem neabsolvovat žádné očkování.

Co dělat po aplikaci séra?

Po absolvování zákroku, tedy po aplikaci séra třeba omezit fyzickou zátěž na 24 – 48 hodin. Zároveň je třeba v den aplikace séra vyvarovat horké koupele či sauny.

Jak probíhá samotné léčba?

Počet injekcí (resp. aplikací dávek séra) závisí samozřejmě na tom, co se léčí. U kloubů to bývá obvykle 6 dávek, u jiných indikací (např. šlachy) to může být 3 – 6 dávek. Interval, v jakém jsou vám injekce podávány, je obvykle jedna za týden.

Sponzorováno

Pokud se bojíte bolesti, pak se vám jistě bude hodit informace, že bolest odpovídá aplikaci běžného obstřiku do kloubu, a je většinou dobře snášena. Bezprostředně po aplikaci můžete pociťovat nepatrný tlak v ošetřeném kloubu. Tento tlak však velmi rychle pomine. Vpich vám přelepí náplastí, kterou lze odstranit již do dvou hodin. Injekce jsou ve většině případů snášeny velmi dobře, ojediněle se však mohou jako nežádoucí účinky vyskytnout například bolesti hlavy nebo závratě.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva