Sponzorováno

Blefaritida – zánět očních víček – příčiny, příznaky, léčba 4.74/5 (46)

Blefaritida - zánět očních víčekBolí vás oko, máte červené víčko a vše je ještě doprovázeno zaschlým sekretem (tzv. ospalkami) u spodních okrajů řas? Pokud ano, možná máte blefaritidu. V tomto článku se dozvíte vše, co byste měli vědět o blefaritidě, včetně toho, jak se jí zbavit a jak ji nenechat vrátit se zpět.

Co je to blefaritida?

Blefaritida je zánětlivé onemocnění okrajů očních víček. Je to relativně běžná a léčitelná nemoc. Blefaritida se nejčastěji vyskytuje u osob starších 50 let. A je to často chronické onemocnění, které může postiženého docela dlouho trápit. Toto onemocnění sice dokáže moc nepříjemně potrápit, ale téměř nikdy nevede k dalším komplikacím se zrakem.

Příčiny blefaritidy

Existuje několik možných příčin blefaritidy, jako například:

  • Bakteriální infekce víček
  • Dysfunkce meibomské žlázy
  • Suché oči
  • Plísňová infekce víček
  • Paraziti (například Trudník)
  • Někteří oční lékaři věří, že blefaritida je předchůdcem dysfunkce meibomské žlázy a suchých očí, spíše než že je způsobena těmito stavy. K zánětu okrajů očních víček vlastně dochází tehdy, když dojde k ucpání mazových žlázek vyskytujících se na očních řasách. Právě tyto žlázky mají za úkol promazávat okraje víček a řasy a chrání tak oči před potem.

    Blefaritida je často spojena s kožními stavy, jako je oční růžovka (oční rosacea), seboroická dermatitida a psoriáza. Často se vyskytuje blefaritida a zánět spojivek společně. Blefaritida je velmi častá zejména u lidí, kteří mají mastnou pleť, lupy nebo suché oči.

    Příznaky blefaritidy

    Mezi nejčastější příznaky blefaritidy patří:

    • Oko je oteklé, zarudlé, pálí, bolí
    • V místě okolo oka také může být zvýšená teplota
    • Na dotek oko bolí
    • Pacient si stěžuje na cizí těleso v oku (má pocit cizího tělesa v oku)
    • Podrážděné, vodnaté oči
    • Ospalky kolem řas (zaschlý sekret)
    • Svrbivá víčka (způsobující tření očí)
    • Oči jsou často citlivé na světlo, pacient častěji mrkná
    • V některých případech způsobuje neléčená blefaritida také ztrátu řas (madarózu).

    V závislosti na závažnosti blefaritidy můžete mít některé nebo všechny tyto příznaky, které mohou být přerušované nebo konstantní.

    Léčba blefaritidy

    Léčba blefaritidy by měla začít s návštěvou očního lékaře, abyste zjistili příčinu bolavých, červených, svědivých víček. Váš lékař pečlivě zkontroluje vaše oči a oční víčka, aby zhodnotil, zda máte bledifatidu a jaký druh léčby je nejvhodnější. Diagnostika blefaritidy je poměrně jednoduchá. Typicky léčba blefaritidy zahrnuje:

    1. Oční krémy

    Odstranění nahromadění biofilmu a nadbytečných bakterií z okrajů víčka je nezbytné pro úspěšnou léčbu blefaritidy. Váš oční lékař obvykle doporučí teplé obklady. Dochází k vyčištění očního víčka a sníží se množství bakterií na víkách. Dalšími čisticími prostředky mohou být různé kapky do očí. Ty vám doporučí váš oftalmolog.

    Sponzorováno

    Obecně je důležitá oční hygiena, řádně si je umývat ráno i v průběhu dne. Samozřejmostí je to, že používáte čistý ručním a s nikým ho nesdílíte.

    2. Antibiotika

    Pokud první bod nezabere, přistupuje se k podání antibiotik. Ty mohou být v různé formě – masti, prášky, kapky. Antibiotika pak používáte několikrát denně tak, jak vám doporučí váš lékař.

    Tipy na hygienu očních víček

    Jak jsme už v tomto článku uvedli, hygiena očních víček je při tomto onemocnění velmi užitečná, ale pouze pokud se provádí správně.

    1. Odstranění zbytků žlutého sekretu z očních víček

    Začíná se nejlépe teplým, čistým obkladem, abyste jím odstranili všechny zbytky sekretu na očních víčkách.

    1. Umyjte si ruce a poté navlhčete čistou žínku teplou (téměř horkou) vodu.
    2. Dejte žínku na zavřené oční víčko na několik minut.
    3. Poté jemně otřete okraj víčka žínkou a otevřete oči. (netlačte na oko)
    Oční víčko

    Oční víčko

    Dodržujte doporučení lékaře o tom, jak často používat teplý obklad a jak dlouho ho máte mít na oku. Obvykle se na začátku léčby oko čistí častěji, později tak jednou denně.

    TIP: Pro odstranění zbytků sekretu se také často používá vatová tyčinka. Tou to jde také velmi dobře.

    2. Čištění očních víček

    Čištění očních víček je dalším důležitým krokem. Váš lékař vám určitě doporučí, co a jak máte na čištění použít. Většinou se používá teplá voda a nějaký čistič očních víček na předpis. Někdo používá i zředěný dětský šampon. V době nemoci zkuste minimalizovat používání make-upu na oči, protože make-up může interferovat s hygienou očních víček.

    Jak udělat to, aby se blefaritida nevrátila?

    Blefaritida je typicky chronický stav, což znamená, že se může často vrátit a může se stát opakujícím se problémem.

    Nejlepší způsob, jak se vyhnout blefaritidě, je čistit si víčka denně, aby se zabránilo tvorbě bakterií, biofilmu na okraji očních víček. Existuje také řada přípravků na čištění očních víček na předpis, ale dobré jsou i bez předpisu. Váš lékař také doporučí doplňky stravy, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, které pomohou udržet vaše meibomické žlázy zdravé a vaše oči vlhké. Zeptejte se také svého lékaře, který program péče o zdraví víček je pro vás nejlepší.

    Pokud nosíte kontaktní čočky

    Pokud se u vás během nošení kontaktních čoček vyvine blefaritida, měli byste přerušit používání čoček, dokud se blefaritidu nepodaří úspěšně vyléčit. Nošení čoček při zánětu očních víček může vést k tomu, že se bakterie a jiné nečistoty přilepí k čočce oka a způsobí závažnější oční onemocnění.

    Sponzorováno

    Po úspěšné léčbě blefaritidy můžete pokračovat v nošení kontaktních čoček. Pokud v současné době nosíte opakovaně použitelné kontaktní čočky, zvažte přechod na denní jednorázové čočky, které mohou mít nižší riziko problémů spojených s blefaritidou.

      Sponzorováno

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Daniel Borník (více o nás)

       

      Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky:

      Přečtěte si také naše další články

       

    1 komentář u článku “Blefaritida – zánět očních víček – příčiny, příznaky, léčba”

    1. Petr napsal:

      Ahoj, z vlastni zkusenosti doporucuji , 1-2x cistit ocni vicka pomoci Blephagel. Doporucuji dat do dlani teplnou vodu , mirne nahrat vicka. Na prst nanest blephagel a masirovat si jemne vicka. Po masazi oplachnout vlaznou vodou. Jednu dobu jsem s touto nemoci bojoval. Bylo opravdu neprijmne , nez jsem zjistil jak na to. Dale doporucuji umele slzy bez konzervacnich latek !

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva