Bartonelóza – nemoc z kočičího škrábnutí – příznaky a léčba 4.74/5 (34)

Sponzorováno

Bartonelózu často přenášejí kočky. Ale i jiná zvířata, jako klíšťata a podobně.

Bartonelózu často přenášejí kočky. Ale i jiná zvířata, jako klíšťata a podobně.

Bartonelóza je zoonóza (nemoc je přenášena ze zvířat na člověka). Nemoc způsobují bartonely, což jsou celosvětově rozšířené bakterie, v současné době je jich známo více než 36 druhů.

Během uplynulých tří desetiletí se oblast výzkumu bakterií Bartonella značně rozrostla. V současné době existuje více než 36 rozpoznaných druhů Bartonella, které jsou přenášeny řadou zvířat (např. blechy, klíšťata, vši, pískové mušky). Mnohé druhy Bartonella jsou zoonotické a způsobují onemocnění lidí a zvířat. Kočky a psi slouží jako zásobník mnoha druhů bakterií Bartonella. Jiní živočichové (například hlodavci, králíci, ovce, kojoti) jsou také často zasaženi. Vzhledem k tomu, že se diagnostické techniky zlepšují a výzkum se rozšiřuje, naše chápání těchto bakterií a jejich úloha při onemocnění lidí, psů i koček se rychle vyvíjí.

Když vás kočka škrábne

Bartonelóza je nejvíce známá jako nemoc z kočičího škrábnutí, je to zoonóza – nemoc přenesená ze zvířete na člověka. Příčinou bakterií Bartonella henselae jsou kočky infikovány blechou kočičí (Ctenocephalides felis). Lidé se nakazí bartonelózou prostřednictvím poškrábání nebo pokousání od infikované kočky. Je to vlastně bakterie Bartonella henselae v bleších výkalech přítomných na kočičích drápcích nebo zubech, které přenášejí tuto infekci. Onemocnění u lidí se často projevuje jako pustule (pupínky, bradavičky) v místě poškrábání nebo pokousání a může postupovat k místní lymfadenopatii (zvětšení uzlin) a nízké horečce.

Typicky má Bartonelóza lehký průběh, ale může být i závažným onemocněním (zvláště u jedinců s problematickou imunitou, třeba starší lidé), pak vede k bacilární angiomatóze (bakterie indukují angiogenezi), pelióze (méně známé a méně časté onemocnění, při kterém se v játrech vyskytují abnormální dutiny vyplněné krví) nebo endokarditidě. Malé děti jsou vystaveny zvýšenému riziku, až tvoří jednu třetinu diagnostikovaných případů.

U zvířat infikovaných druhem Bartonella se mohou vyvinout chronickou bakteriémii, která může trvat měsíce až roky. Tato bakterie je nejčastější u mladších koček (mladších než 1 rok). Séroprevalence (pozitivní výsledek testu protilátek) může být obzvláště vysoká u toulavých a divokých zvířat s venkovním životním stylem. To je pravděpodobné kvůli vyššímu riziku výskytu blech a klíšťat spolu a kvůli dalším problémům jako poškrábání a kousnutí u větších koček nebo psích skupin. Transfuze krve může také představovat riziko infekce.

Sponzorováno

Klinické příznaky u psů a koček

Bartonelóza je důležitá u psů (a méně často u koček) s infekční endokarditidou nebo myokarditidou, která často vede k městnavému srdečnímu selhání. Může se objevit klinicky jako srdeční šelest, kašel, potíže s dýcháním a nesčetné systémové příznaky (např. horečka, letargie, neurologické abnormality). Většina koček infikovaných druhem Bartonella nemá žádné viditelné známky onemocnění nebo má vágní příznaky, které se mohou projevit stresem, koinfekcí s jiným patogenem nebo souběžným onemocněním. Méně časté je infekce druhů Bartonella u psů a koček spojena se širokou škálou klinických příznaků a zánětlivých onemocnění.

Informace o diagnóze

Diagnóza bartonelózy u koček a psů může být náročná. To je způsobeno zejména obtížemi s interpretací výsledku testu (např. Subklinickou infekcí) a neurčitou nebo přerušovanou povahou klinických příznaků. Pro potvrzení diagnózy je zapotřebí kombinace konzistentních klinických příznaků, historie expozice (např. obydlí, blechy a klíšťata) a pozitivní kultivace (krev nebo tkáň).

Při diagnóze se u pozitivních pacientů klasicky zjistí:

  • leukocytóza (zvýšené množství bílých krvinek),
  • snížený počet krevních destiček,
  • anémie (snížený počet červených krvinek),
  • v séru je zvýšená alkalická fosfatáza.

Příznaky bartonelózy

Mezi hlavní a nejčastější počáteční příznaky patří:

  • horečka
  • bolesti hlavy
  • netypická vyrážka připomínající těhotenské strie
  • bolesti kloubů a svalů, hlavy, zad

Následně se mohou přidat oteklé uzliny a nakažení mohou pozorovat různé neurologické problémy, jako jsou rozostřené vidění, necitlivost končetin, problémy s rovnováhou, třes.

Nemoc postihuje většinou chovatele koček, ti by si měli dávat největší pozor.

Bartonella henselae

Bartonella henselae

Léčba bartonelózy

Včasné zachycení nemoci a nasazení antibiotik je hodně důležité. Nemoc se tak dá zvládnout a předejdete dlouhodobým obtížím a návratům choroby.

Pokud se bartonelóza neléčí včas, pak se léčí obtížně.

Léčba je klasicky antibiotiky. Používají se léky jako Doxycyklin, Erythromycin, Azitromycin, Clarithromycin, Ciprofloxacin, Trimethoprim, Chloramphenicol, Gentamycin).

A zajímavost na konec

Mnoho vojáků, kteří se vrátili z Iráku trpělo mentálními problémy. Pak se přišlo na to, že za to může infekce Bartonellou. Psi vojáků byli infikováni a pak to přenesli na svoje páníčky. Také se k nim bakterie dostala od písečných mušek.

Sponzorováno

A co vy? Máte s bartonelózou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Bartonelóza – nemoc z kočičího škrábnutí – příznaky a léčba”

    1. Hana Řeháková napsal:

      Dobrý den,
      minulý týden u mě byla potvrzena nákaza bartonelózou v akutní fázi. Projevila se u mě zduřelou uzlinou, dušností a vyšším tepem. Já jsem dostala antibiotika, ale kocourek žádné velké příznaky nemá. Zajímalo by mě, zda se má nějakými léky přeléčit i kocourek a zda je možné v budoucnu se od něj nakazit znova.
      Předem děkuji za odpověď.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva