Léky proti bolesti a nežádoucí vedlejší účinky – pozor na ně! 4.86/5 (14)

Sponzorováno

Léky proti bolesti a nežádoucí vedlejší účinkyLéky proti bolesti jsou v dnešní době něco zcela běžného. Je to dáno tím, že jsou dostupné bez lékařského předpisu, jsou poměrně levné a jejich účinky dokážou zbavit člověka bolesti za několik desítek minut. Je mnoho situací, kdy jsou léky proti bolesti využívány. Primárně se jedná o:

Pokud jsou i pro vás dané léky něčím zcela běžným, nezapomínejte na fakt, že jsou často spojeny také s různými nežádoucími účinky. Ty sice nejsou na první pohled patrné, ale při dlouhodobém užívání mohou způsobit skutečně vážné problémy. To platí i v případech, kdy je jednoduše berete i ve chvílích, kdy byste se jim měli raději vyhnout. Podívejte se s námi na to, kdy mohou léky proti bolesti uškodit a co vše mohou způsobit.

Pozor na problémy s naším žaludkem

Hned první oblast nežádoucích účinků je spojena s problémy s naším žaludkem. Pokud se podíváme konkrétněji, je nutné říci, že možných nežádoucích účinků může být hned několik. Výjimečné nemusí být třeba problémy spojené s vnitřním krvácením, a to hlavně z důvodu, kdy dojde k podráždění žaludeční sliznice. Stejně tak nemusí být nic výjimečného ani vznik krvácivých vředů. I toto mohou léky na bolest způsobit. Konkrétně to může být lék, který dnes většina lidí zná. Je to Aspirin. Ten obsahuje účinnou látku, kterou je kyselina acetylsalicylová. Ta sice dokáže dobře působit proti bolesti, stejně jako dokáže dobře působit i jako prevence infarktu, ale jedny z nežádoucích účinků, které jsme zmínili, jsou právě tyto.

Nic neobvyklého není ani Reyův syndrom

Pokud se společně podíváme na další problém, je jím takzvaný Reyův syndrom. Ten se nejčastěji projevuje v mladším věku. Pokud třeba svým dětem léky na bolest podáváte, je dobré myslet i na tento vedlejší účinek. Podle čeho ho poznáte? Projevů může být hned několik. Mezi ty hlavní rozhodně patří:

 • Nevolnost spojená se zvracením
 • Apatie a malátnost
 • Výrazná spavost

To jsou hlavní projevy, které mohou být spojeny i s několika vedlejšími. Sem se řadí například také silný průjem, stejně jako záchvaty křečí. Nutno říci, že Reyův syndrom postihuje především mozek, a postupně potom i další orgány, jako jsou játra. I zde je na vině hlavně Aspirin a jeho nadměrné užívání, nebo jeho užívání ve chvíli, kdy skutečně není potřeba. Nutno říci, že pokud máte dítě ve věku 4 – 12 let a uvažujete nad použitím tohoto léku, je dobré se nejprve raději poptav lékárně, nebo vše prokonzultovat se svým lékařem.

Sponzorováno

Pozor také na krvácivost

Ano, ani ta není ničím neobvyklým. Zde už nehraje roli zmíněný aspirin, ale jiný lék proti bolesti, který je dnes také poměrně oblíbený. Jedná se o všechny možnosti, které jako hlavní účinnou látku využívá ibuprofen. Právě tato látka totiž může způsobit poměrně výraznou krvácivost. Zvláště na pozoru byste měli být v případě, kdy sami využíváte léky na ředění krve. Pokud jde o několik dalších účinků, je nutné říci, že nic výjimečného není ani poškození ledvin, stejně jako jater. Opět samozřejmě záleží na vašem celkovém zdravotním a fyzickém stavu, stejně jako záleží na dávkách, nebo pravidelnosti užívání.

Pozor na chemické reakce

U léků na bolest s účinnou látkou ibuprofen ještě nějakou dobu zůstaneme. A to z toho důvodu, že v lidském těle mohou způsobit poměrně škodlivé chemické reakce. Ne však vždy. Hlavním spouštěčem je alkohol. Z toho důvodu byste samozřejmě měli eliminovat nejenom pití alkoholických nápojů na tyto léky, stejně jako byste měli eliminovat to, že si je dáte jako pomoc při kocovině – zvláště v případě, kdy ve vaší krvi ještě nějaké to promile alkoholu koluje. Právě chemická reakce s alkoholem může způsobit třeba poškození střev, může způsobit ale i mrtvici, nebo infarkt. Pozor ale i na léky s obsahem kyseliny salicylové, která rizika zvyšuje téměř desetkrát.

Komplikací jsou třeba i dýchací problémy

Třetím preparátem, který můžeme zařadit mezi léky na bolest je takzvaný Paracetamol. Ten je dnes doporučován hlavně jako náhrada za výše uvedené léky. A to z toho důvodu, že s ohledem na zdravotní komplikace se jedná o produkt, který má nežádoucích účinků podstatně méně. A to jak u vás, tak i u vašich dětí. Stejně ale nezapomínejte také na fakt, že i tento lék může škodit. Jak konkrétně? Několik studií jasně dokazuje, že může být spouštěčem astmatu. Tedy dýchacích problémů. Objevit se ale mohou i problémy stejné, jako u výše zmíněných prášků. Tedy problémy se střevy, s játry, ale také ledvinami.

Roli hrají různé faktory

Sponzorováno

Je jasné, že léky na bolest nemusí být vždy ideálním pomocníkem. Samozřejmě platí, že výše zmíněné nežádoucí účinky mohou být způsobeny několika faktory. Pokud nejste v jakékoliv rizikové skupině, pokud nepřekračujete povolenou denní dávku, nebo pokud léky proti bolesti neužíváte více, než je zdrávo, dá se říci, že problémy nezpůsobí. Cokoliv je ale takzvaně „přes čáru“ už může být skutečně spojeno s tím, že vám v budoucnu spíše uškodí, než aby vám pomohly. Na to berte vždy velký ohled a případné bolesti se snažte řešit nejprve alternativními metodami, kterých je dnes více než dost. A každopádně řešte důvod bolesti, ne bolest samotnou.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva