Sponzorováno

Jak upravit byt pro vozíčkáře? 4.88/5 (8)

Jak upravit byt pro vozíčkáře?Integrace zdravotně znevýhodněných osob na vozíku, je úzce propojena s odstraňováním architektonických bariér z veřejných prostranství, ale i z domácího prostředí. Imobilní člověk není schopen stát ani chodit, je upoután na lůžko nebo invalidní vozík. V Evropě žije více než 50 milionů postižených občanů. Jejich každodenní život jim znepříjemňují věci, které jsou pro ostatní běžnými a vůbec si je neuvědomují. Jde například o vysoké obrubníky při cestách a chodnících, tiché semafory, rychle se zavírající dveře, nedostupné budovy či špatně zaparkovaná auta. Omezení se však často nacházejí i na samotných pracovištích a domovech těchto lidí. Pro bezproblémový život vyžadují zejména speciálně upravené obytné prostory, které by je neomezovaly ve výkonu běžných činností.

Dům bez bariér

V zásadě platí, že bezbariérový byt nebo rodinný dům by měl být rozlohou větší. Požadavkem je minimálně 90 m2, i když je otázka bezbariérových prostor velmi specifická, protože závisí na konkrétním postižení. Samozřejmostí by měl být bezbariérový přístup do bytu a přístupný výtah. Místnosti a chodby v bytě nebo v rodinném domě by měly být velké natolik, aby se na nich dokázal otočit invalidní vozík kolem vlastní osy. Samozřejmostí jsou pro bezbariérové místnosti i bezbariérové prahy a šířka všech dveří minimálně 80 cm. Na dveřích by měly být madla, aby se dveře daly vozíčkářům prakticky a jednoduše zavírat. Speciální požadavky jsou kladeny i na výběr správné podlahy v bytě. V první řadě by měla být protiskluzová, snadno udržovatelná a odolná vůči nárazům. Na podlahách by měly být odstraněny všechny nerovnosti a nepravidelnosti, a také by podlaha v jednotlivých místnostech měla být bez výškových rozdílů.

Nutné úpravy v domácnosti, kde žije vozíčkář

Pokud jste se rozhodli zrekonstruovat bytové prostory, mějte na paměti, že výše a vzdálenosti mají u vozíčkáře jiné rozměry, než u stojícího člověka. Jak již bylo výše uvedeno, minimální šířka všech dveří musí být 80 cm a minimální šířku 80 cm, musí mít i přechodové chodby. Na otáčení vozíku v prostoru, je potřebný rádius o šířce 150 cm.

Základní požadavek ve WC a koupelně

Z pohledu výšky a šířky jsou správně osazeny madla. Ideální jsou zasouvací dveře, protože z vozíku se lépe ovládají, než křídlové. Umyvadlo má být nižší, než bývá zvykem, a i mělčí, aby se pod něj vešly kolena sedícího člověka. Řešením pro zajištění pravidelné hygieny, je sprcha. Toaleta by měla být výškově přizpůsobena (tedy okolo 50 cm). Prostor na toaletě by měl být samozřejmě dostatečný.

Výtahy a schůdky

Na všech schodištích, při vstupu do budovy, potřebují výtahy, rampy nebo minimálně schůdky, aby mohli „vejít“. Schůdky ne příliš strmé, obecně jsou schody pro vozíčkáře velký problém, takže je ideální je doplnit plošinami, výtahem. I plošiny musí mít správný sklon a správný materiál. Ve výtahu světelné i zvukové informace.

Sponzorováno

Telefony a zábrany

Telefony umístěny v takové výšce, aby na ně vozíčkáři dosáhli. Zábrany odstraněny, aby se mohli pohybovat na vozíčcích i ve venkovním prostředí.

Dveře a vrata

Dost široké. Měly by se otevírat automaticky, nebo prostřednictvím vrátného. Důležité je uzamčení, snadno ovladatelné z vozíku. Konvenční zámky zřídkakdy vyhovují.

Věšáky a zrcadla

Věšáky v takové výšce, aby na ně dosáhli i lidé na vozíku. V zrcadlech by se měli vidět stojící, i sedící.

Vstupy pro vozíky

Musí být dostatečně široké. U dveří potřebují místo i pro vozík. Dveře by neměly (při otevírání) nikoho udeřit.

Konferenční místnost

Přestavěná flexibilně. Místnost s pevně zabudovanými sedačkami, není vhodná. Ventilace bez vysušování ovzduší.

Podlaha a pódium

Podlahová plocha by měla být prostorná – kvůli otáčení a pohybu na vozíku. Jednoduchý povrch – bez prahů a schůdků. Na podlaze by neměly být různé chlupaté rohože, kabely, které jsou pro vozíčkáře problém.

Nouzové východy

Jasně označené. Personál školený a dobře trénovaný pro případ evakuace, aby bylo postaráno i o lidi s ZTP na vozíku.

Obývací pokoj

Měl by mít konferenční stolek na kolečkách s úložným prostorem. Elektrické vypínače dát do 80cm výšky, zásuvky pak do 45cm.

Kuchyně

Důležité je přizpůsobit výšku pracovní desky v kuchyni. Úložné prostory by měly být také nízko. Lednice a další elektrické spotřebiče by měly mít madla níže, než je zvykem pro snadné otevření. Baterie by měla být vsuvná pro možnost napuštění vody i na klíně. Jídelní stůl by měl mít přizpůsobenou výšku.

Koupelna

Místnost s nejvyšším počtem nutných úprav. Nejlepší je sprchový kout se sedačkou ve výšce cca 50 cm a vhodně zvolená madla. Vana by také měla samozřejmě mít madla. Umyvadlo sníženo. Skříňky pod umyvadlem nejsou vhodné. Žádoucí je také umístění několika držáků na ručníky do snížené polohy, aby byly snadno dostupné i pro člověka sedícího na vozíku.

Úklid

Jakékoliv tekutiny rozlité na zemi, spadlé jídlo či nečistota (hlavně mastnota) je pro člověka na vozíku mnohem nebezpečnější, než pro chodícího člověka. Dbejte tedy na to, aby bylo veškeré zařízení v domácnosti (od příjezdové rampy až po madlo v koupelně, udržováno v perfektním stavu. Pravidelně jej omývejte a kontrolujte jeho pevnost.

TIP: Vše doma je dobré mít odolné vůči nárazu.

Co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Život na kolečkách

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva