Sponzorováno

Adapalen na akné 4.8/5 (10)

Obsah článku

 • Adapalen se používá k léčbě akné. Funguje částečně tak, že udržuje póry pokožky čisté.
 • Adapalen je dostupný pouze na lékařský předpis.

Adapalen léčí akné hluboko v pórech u zdroje, zabraňuje tvorbě nového akné a v důsledku snížení akné obnovuje přirozenou texturu a tón vaší pleti. Adapalen byl za posledních 20 let předepsán více než 40 milionům lidí.

Adapalene – Proč je tento lék předepisován?

Adapalene se používá k léčbě akné u dospělých a dětí ve věku 12 let a starších. Adapalen je ve třídě léků nazývaných sloučeniny podobné retinoidům. Funguje tak, že zabraňuje tvorbě pupínků pod povrchem kůže.

Jak by se měl tento lék používat?

Předepsaný adapalen se dodává jako gel, roztok (tekutý), pleťová voda, krém a léčivý tampon pro jednorázové použití, který se aplikuje na pokožku. Nepředpisový (volně prodejný) adapalen se dodává jako gel, který se aplikuje na pokožku. Adapalen se obvykle aplikuje jednou denně před spaním. Pečlivě dodržujte pokyny na štítku na předpisu nebo štítku na obalu a požádejte svého lékaře nebo lékárníka o vysvětlení jakékoli části, které nerozumíte. Aplikujte adapalen přesně podle pokynů. Neaplikujte ho více či méně nebo ho aplikujte častěji, než vám předepsal lékař nebo než je uvedeno na obalu. Aplikace většího množství adapalenu nebo aplikace adaplenu častěji, než je doporučeno, nezrychlí ani nezlepší výsledky, ale může podráždit vaši pokožku.

Adapalen kontroluje akné, ale neléčí ho. Vaše akné se může během prvních několika týdnů léčby zhoršit a může trvat 8 až 12 týdnů nebo déle, než pocítíte plný přínos adapalenu. Během prvních týdnů vaší léčby může adapalen způsobit na povrchu pokožky dříve neviditelné pupínky. Pokračujte v užívání adapalenu, i když se vaše akné zhorší nebo zpočátku nepozorujete velké zlepšení.

Neaplikujte adapalen na kůži, která je spálená, narušená nebo pokrytá ekzémem (nebo nějakým kožním onemocněním). Pokud máte některý z těchto stavů, neaplikujte adapalen, dokud se vaše kůže nezhojí.

Dávejte pozor, aby se vám adapalen nedostal do očí, nosu, úst nebo pochvy. Pokud se vám adapalen dostane do očí, vaše oči mohou zčervenat, podrážděné nebo oteklé.

Vaše pokožka může být během prvních 2–4 týdnů léčby suchá nebo podrážděná. Pokud vás kůže štípe, pálí nebo je podrážděná kdykoli během léčby, poraďte se se svým lékařem. Váš lékař vám může říci, abyste používali hydratační krém, který vám pomůže s vysušením pokožky, nebo vám řekne, abyste ho nanášeli méně často.

Požádejte svého lékárníka nebo lékaře o kopii informací výrobce pro pacienta.

Chcete-li použít krém, gel, lotion, roztok nebo tyčinky, postupujte takto:

 1. Jemně omyjte postiženou pokožku jemným mýdlem nebo čisticím prostředkem bez mýdla a osušte měkkým ručníkem. Nepoužívejte drsné nebo abrazivní čisticí prostředky a pokožku silně nedrhněte. Požádejte svého lékaře nebo lékárníka, aby vám doporučil jemný čisticí prostředek.
 2. Pokud používáte gel nebo krém, pomocí prstů rozetřete na postiženou oblast tenký film léku. Pokud používáte roztok, naneste tenkou vrstvu na postižené místo pomocí čistého vatového tamponu nebo jiného aplikátoru. Adapalene lotion je dodáván v pumpě, která vydává odměřená množství léku. Pokud používáte lotion, zatlačte na horní část pumpy 3–4krát tak, aby vám lék vyšel na dlaň, a naneste tenkou vrstvu léku na postiženou oblast. Adapalen by měl být aplikován na celou postiženou oblast, nikoli pouze na jeden pupínek nebo skvrnu.
 3. V místě aplikace adapalenu můžete cítit mírné teplo nebo štípání. Tento pocit je normální a měl by v krátké době sám odeznít.

Další použití tohoto léku

Tento lék může být předepsán pro jiná použití; požádejte svého lékaře nebo lékárníka o další informace.

Jaká zvláštní opatření byste měli dodržovat?

Sponzorováno

Před užitím adapalenu

 • informujte svého lékaře a lékárníka, pokud jste alergičtí na adapalen, jakékoli jiné léky nebo kteroukoli složku adapalenových topických přípravků. Požádejte svého lékárníka o seznam složek.
 • sdělte svému lékaři a lékárníkovi, jaké léky na předpis i bez předpisu, vitamíny, doplňky výživy a rostlinné produkty užíváte nebo plánujete užívat.
 • informujte svého lékaře, pokud máte nebo jste někdy měl ekzém nebo jiné kožní onemocnění.
 • informujte svého lékaře, pokud jste těhotná, plánujete otěhotnět nebo kojíte. Pokud otěhotníte během užívání adapalenu, zavolejte svého lékaře. Pokud kojíte během používání adapalenu, aplikujte nejmenší množství na pokožku a neaplikujte jej přímo na bradavku a dvorec (barevná oblast kolem každé bradavky).
 • plánujte vyhnout se zbytečnému nebo dlouhodobému vystavení skutečnému a umělému slunečnímu záření (solária a sluneční lampy) a zkuste nosit ochranný oděv, sluneční brýle a opalovací krém, zvláště pokud se snadno spálíte. Adapalen může způsobit, že vaše pokožka bude citlivá na sluneční nebo ultrafialové světlo.
 • měli byste vědět, že extrémy počasí, jako je vítr a chlad, mohou být obzvláště dráždivé.
 • informujte svého lékaře o všech kožních produktech, které používáte, včetně mýdel, čisticích prostředků, zvlhčovačů a kosmetiky. Mnoho produktů péče o pleť může dráždit vaši pokožku, pokud je používáte s adapalenem, zejména ty, které jsou drsné, vysušují pokožku nebo obsahují alkohol, koření nebo limetkovou kůru. Pokud jste tyto přípravky používali, může váš lékař chtít, abyste počkali, než začnete adapalen používat. Požádejte svého lékaře, aby vám doporučil produkty, které nebudou dráždit vaši pokožku.
 • během léčby tímto lékem nepoužívejte horký vosk k odstranění nežádoucího ochlupení z oblasti, kterou léčíte adapalenem.

Jaké speciální dietní pokyny bych měl dodržovat?

Pokud lékař neurčí jinak, pokračujte v běžném jídelníčku.

Co mám dělat, když zapomenu dávku?

Aplikujte vynechanou dávku, jakmile si na ni vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte zapomenutou dávku a pokračujte v pravidelném dávkování. Neaplikujte si dvojnásobnou dávku adapalenu, abyste nahradili vynechanou dávku.

Shrnutí

Retinol i adapalen pocházejí z vitaminu A. Vitamin A zvyšuje buněčný obrat (odstranění odumřelých kožních buněk, aby se vytvořil prostor pro nové), což pomáhá vaší pleti vypadat mladší. Ale retinol je mnohem slabší než adapalen a může trvat déle, než přinese výsledky.

Akné je onemocnění pilosebaceózní jednotky zahrnující abnormality v produkci mazu, změny mikrobiální flóry, abnormální keratinizaci a zánět. Existuje několik terapeutických možností, jako jsou topické a systémové retinoidy, antibiotika a systémové hormonální léky. Lokální retinoidy hrají velmi důležitou roli v léčbě acne vulgaris. Jejich použití je však omezené kvůli podráždění pokožky. Produkt nové generace adapalen je dobrou volbou při léčbě acne vulgaris s menším počtem vedlejších účinků a vysokou účinností potvrzenou četnými klinickými studiemi.

Adapalen gel je léčba prokázaná jako velmi účinná při léčbě akné. Je to retinoid a neměl by se používat s jinými produkty péče o pleť, jako jsou vysušující prostředky nebo produkty, které obsahují kyselinu salicylovou.

Je to také lepší pro prevenci vyrážek místo léčby těch, které jsou již aktivní. A konečně, Adapalen může způsobit podráždění a zarudnutí pokožky a každý nemusí mít prospěch z jeho použití nebo být schopen jej použít celý.

Sponzorováno

Zkoušeli jste Adaptalen na pleť na léčbu akné? Jaké měl výsledky?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva