Prospějte vlasům pomocí henny – alternativa klasického barvení 5/5 (3)

Sponzorováno

Prospějte vlasům pomocí henny -  alternativa klasického barveníVelmi často můžete slyšet, že pokud chcete prokázat službu svým vlasům, je nanejvýš vhodné omezit jejich vysoušení fénem, žehlení a též barvení. Co když ale nejste zcela spokojeni se svou přírodní barvou nebo se u vás již objevují první šediny? Alternativou klasického barvení pro vás může být právě henna. A pokud netoužíte po jiných barevných odstínech, než jaké vám příroda nadělila, můžete klidně využít bezbarvou hennu pro regeneraci svých vlasů. Jejich kvalitu s její pomocí můžete znatelně zlepšit.

Co to je henna?

Henna je přírodní barvivo oranžové až červené barvy získané z listů rostliny Henovník bílý (Lawsonia inermis). Její účinky na vlasy využívaly již před tisíci lety ženy v Indii, Egyptě či Maroku. Kromě vlivu na vlasy se používá též k barvení kůže, kdy se s její pomocí dají vykouzlit velmi efektní ornamenty.

Henna sama o sobě opravdu barví vlasy do červena. Dnes je však na trhu k dostání henna namíchaná tak, že si vlastně můžete vybrat odstín, jaký se vám zlíbí – od světlých barev po černou. Různé odstíny se získávají přidáním dalších bylinek do směsi. Důležité je si však uvědomit, že henna nemá sílu chemických barev a zvláště odbarvovačů. Není možné tedy své vlasy hennou zesvětlit. Můžete jim dodat jiný odlesk, ztmavit vlasy, dát tmavým vlasům nádech do červena, ale nikoliv vykouzlit z černých vlasů ohnivě zrzavé.

Jak henna funguje? Má její použití nějaká negativa?

Henna na rozdíl od chemické barvy nefunguje na principu, že by vnikla do struktury vlasu, ale vlas spíše obalí, zanese se do jeho šupinek a posílí jej. Po samotném barvení můžete pociťovat, jako by se vám zvětšil objem vlasů, na omak působí tak nějak mohutněji.

Jako nevýhodu můžete vnímat fakt, že po použití henny je velmi obtížné se jí zbavit, a je nevhodné kombinovat ji s chemickými barvami. Zároveň si před jejím nanesením na vlasy nebudete tak jisti výsledným efektem jako u klasických barev. Zde nefungují žádné vzorníky barev jako při výběru barvy v kadeřnictví. Konečná barva je nejvíce ovlivněna původní barvou vlasů, jejich strukturou a délkou působení henny. Pokud byste měli strach z výsledné barvy, je možné hennu nejprve vyzkoušet na skrytém pramínku vlasů nebo na vlasech již vypadlých. Obarvěte je a pak srovnejte se svou stávající barvou.

Někdo popisuje též jako negativum to, že postupem času (tedy po pár letech hennování) začnete vnímat tmavnutí barvy. Ta už není tak křiklavě oranžová, ale spíše temně červená atd. Je to tím, že jednotlivé vrstvy henny se na vlasech usazují a barva se stává tmavší. Je možné se tomu vyhnout tím, že celé vlasy barvíte spíše výjimečně a pravidelně dáváte hennu jen na odrosty. Na ty je henna opravdu perfektní.

TIP: Jak na jemné vlasy?

Jak na samotné „hennování“?

Barvení hennou je jakýmsi domácím obřadem, který vás může nadchnout tím, jak vám provoní byt, jakou spokojenost s vlastními vlasy vám přinese, a může být pro vás dnem, kdy se věnujete sami sobě nebo si prostě naplánujete čas dle svých představ. Na druhou stranu to někdo může vnímat jako den, kdy si totálně zašpiní celou koupelnu, bude mít na hlavě pár hodin jakési „bláto“, po celém bytě se bude linout zvláštní zápach – a ten následně povane ještě pár dní i z jeho vlasů. Jestli chcete vyzkoušet hennu, počítejte prostě s tím, že je to časově náročnější, a barvěte se raději před úklidem v koupelně.

Sponzorováno

Hennu můžete zakoupit jako pevnou kostku, kterou je před použitím třeba nastrouhat, nebo jako již jemně namletý prášek. Tu pak připravíte dle návodu konkrétního výrobce. Červené odstíny nejčastěji zalijete vodou o teplotě kolem 90°C, tmavší barvy vodou chladnější. Cílem je vytvoření kaše o konzistenci jogurtu či ušlehané smetany. Hennu můžete nechat dvě až tři hodiny uležet a použít teprve poté.

Nejčastěji volený postup je ten, že vlasy si umyjete, jen lehce vysušíte a následně se pustíte do barvení. Do vlhkých vlasů postupně nanášíte hennu, od kořínků až ke konečkům, tak aby s ní byly vlasy kompletně pokryté. Je lepší použít rukavice, jinak budete mít od barvy nažloutlé nebo naoranžovělé ruce. Hennu následně zakryjte igelitem a dejte vlasy do ručníku nebo do čepice, ať jsou v teple. Nyní máte plno času, než se dočkáte výsledného efektu. Hennu je třeba nechat působit pár hodin, zde je nutné přihlédnout k instrukcím výrobce konkrétní henny – některá vám udělá po dvou hodinách velmi hezký efekt, jinou si někdo nechává klidně celou noc, aby stál výsledek opravdu za to.

TIP: Barvení vlasů – pozitiva a negativa

Překryje henna šediny?

Počítejte s tím, že henna nenabarví vlasy šedivé stejně ochotně jako ty ostatní. Můžete to však i využít pro ještě lepší efekt barvení. Pokud máte sem tam nějaký šedivý vlas a chcete mít výslednou barvu tmavě červenou, henna vám šedivé vlasy zbarví světleji (do oranžova) a výsledný „melír“ nemusí vypadat vůbec zle.

Pokud však trváte na tom, že chcete mít všechny vlasy stejně tmavé – tmavě hnědé či černé, zde je třeba spíše vyzkoušet tzv. dvoufázové barvení. Spočívá v tom, že nejprve vlasy kompletně nabarvíte čistou hennou, tedy do červené, a až následně provedete druhé barvení do tmavé barvy, po které toužíte. Na vlasy již dříve obarvené do červena by se tmavé odstíny (tedy ty s obsahem indiga) měly chytit lépe než na vlasy hennou dříve nebarvené.

Stejně tak henna působí i na vlasy, které jsou např. vyšisované sluncem. Henna vám prostě neudělá na hlavně helmu, která bude mít ve všech místech zcela stejnou barvu. Barva bude velmi živá, zářivější v místech, kde máte vlasy světlejší, a i na slunci bude působit zcela jinak než v přítmí domova.

Čím vám může henna prospět?

Po použití henny pro vás může být okamžitě velmi motivující to, že vaše vlasy se budou lesknout, budou mít zářivou (a přitom zcela přirozenou) barvu a na dotek budou velmi příjemné. Po určité době můžete jako přínos henny pozorovat rychlejší růst vlasů a jejich celkovou vitalitu. Pokud máte strach z nepředvídatelných barevných výsledků, můžete vyzkoušet i směs henny, která je bezbarvá. Poznáte tak alespoň její regenerační účinky a třeba vás časem naláká i k dalšímu oživení vlastního barevného tónu vlasů.

Co si o barvení hennou ještě přečíst?

VIDEO: Vlogerka o barvení vlasů hennou

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva