Psychika a hubnutí – nemůžete zhubnout? Problém může být v hlavě 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Jak psychika souvisí s hubnutím? Hodně!

Jak psychika souvisí s hubnutím? Hodně!

Postava – tu jistě jako každá žena řešíte ze všeho nejvíce. Pokud je to pravda, a zároveň, jste s ní nespokojená, není nic jednoduššího, než začít s hubnutím. Bohužel ne každé ženě jde hubnutí tak, jak by si představovala. Na vině však nemusí být nutně jenom dietní jídelníček, stejně jako nemusí být na vině ani nedostatek pohybu. Často je problém také v hlavě. Podívejte se s námi na to, co může být příčinou faktu, že nehubnete, stejně jako se společně podíváme také na to, jak daný stav urovnat takzvaně do normálu.

Možná vám chybí motivace

Jedná se o jeden z nejčastějších problémů. Jednoduše si řeknete, že chcete zhubnout, ale vaše úsilí postupně upadá. To je jev, který potvrzuje celá řada žen. Je jednoduše spojený s tím, že nemáte žádnou motivaci. Proto je nezbytné si ji vytvořit. Jakým způsobem? Možností může být hned několik. Rozhodně by se mělo jednat o motivaci, která bude jasně měřitelná a která bude také reálná. Jedině tak budete mít jistotu, že vše zvládnete. Ideální je stanovit si jako cíl období, kdy jste vypadala dobře a kdy vám to skutečně slušelo. Mezi oblíbené formy motivace tak patří:

 • Cílová váha
 • Cílové míry vašeho těla
 • Cílová velikost oblečení, kterou chcete nosit.

Nejste na sebe tvrdá

Hubnutí jako takové není čistě jenom o tom, že se snažíte změnit své stravovací návyky. Jíst jiné jídlo, než dříve, není zase až tak nic těžkého. Zvláště, když víte, že i dietní pokrmy mohou být poměrně chutné. Mnohem větší komplikací je to, že na sebe jednoduše nejste tvrdá. Nedokážete odolat chuti na sladké, nebo chuti na nezdravé jídlo. Zde nemluvíme nutně jenom o hladu, ale o pocitech v hlavě, kdy byste si dala něco zcela jiného. Pokud odoláte, zasloužíte si pochvalu. Pokud ne, máte slabé sebevědomí a to je i tím důvodem, proč se vám hubnutí nedaří. Pokud je daným problémem pouze častá chuť na něco nezdravého, zkuste upravit stávající jídelníček, stejně jako je dobré použít různé medikamenty, pomocí kterých lze eliminovat větší chutě k jídlu.

Máte přehnané cíle

Každé hubnutí začíná tím, že si jasně stanovíte, čeho chcete dosáhnout a kdy toho chcete dosáhnout. To je spojeno s již zmíněnou pozitivní motivací. Co ale může být velký problém, to jsou přehnané cíle. Nic si nepromyslíte a během pár minut si stanovíte nesmyslnou cílovou hmotnost a ještě nesmyslnější dobu, během které jí chcete dosáhnout. A problém je na světě. V první řadě proto, že během hubnutí budete neustále vše upravovat, jelikož jednoduše zjistíte, že vámi bez rozmyslu stanovený cíl se splnit nedá. Nastat ale může i druhá situace, která bude spojena s tím, že svou snahu jednoduše vzdáte, protože nepostupujete tak, jak jste si přála.

Sponzorováno

Nutno říci, že objevit se ale může ještě jedna situace. Taková, kdy budete chtít daný cíl za každou cenu dodržet. Ten však v souvislosti s vaším zdravím nebude ideální cestou. Proč? Jelikož se budete snažit:

 • Přijímat minimální porce jídel
 • Zvládat ohromné cvičební zátěže
 • Vyhýbat se kalorickým potravinám

Při hubnutí je třeba zapomenout na všechny mýty

Mnoho žen má v hlavě doslova zakořeněných mnoho mýtů a polopravd, které také vedou k tomu, že se hubnutí bohužel nedaří. O jaké se jedná? Primárně hraje roli fakt, že si stále mnoho žen myslí, že jedinou cestou k dokonalé váze jsou drastické diety, založené na hladovění a nízkokalorické stravě. Ta, která se od tohoto předsudku neoprostí, tak jednoduše nezhubne. Už jenom z toho, že tyto metody přinášejí obávaný jo-jo efekt. Je nutné na tyto a podobné předsudky jednoduše zapomenout a jasně si uvědomit, že jedinou správnou cestou je dietní jídelníček, který bude pestrý a na důležité živiny bohatý. Kalorická hodnota zde samozřejmě také hraje svou roli, ale ne tak výrazně, jak si možná sama myslíte.

Psychická pohoda je základ

Na co rozhodně nezapomínat, to je také snaha o psychickou pohodu. Je dokázáno, že když nebudete v dokonalé kondici po psychické stránce, hubnutí vám jednoduše nepůjde. Bohužel, i toto je spojeno s fungováním lidského těla. Proto se snažte ještě před startem hubnutí vyřešit všechny překážky a problémy, stejně jako se snažte o to, abyste nebyla neustále ve stresu. Drobné problémy se snažte řešit hned a ty velké zkuste delegovat na někoho jiného.

Zvládněte všechny překážky

To poslední, na co se zaměříme, je zvládání překážek. Těch je při hubnutí mnoho a je nutné je všechny překonat. Mohou být spojeny s oslavami, kde se jí a pije. Mohou být spojeny s různými domácími a pracovními povinnostmi, kdy na dietu téměř nezbývá čas. Stejně tak mohou být dané překážky spojené s tím, že vidíte, jak vás okolí nijak nepodporuje a cpe se od rána do večera. I zde je třeba vytrvat. Úspěch se rozhodně dostaví.

Co si o hubnutí ještě přečíst?

VIDEO: Co mi brání zhubnout?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva