Sponzorováno

Paleo výživa: Dieta z doby kamenné 4.61/5 (18)

Není divu, že se lidem po paleo-dietě značně polepšilo. Po vysazení obilovin, brambor, rýže a průmyslově zpracovaných potravin včetně rafinovaných cukrů a tuků se tělo zbaví těch největších jedů!

Není divu, že se lidem po paleo-dietě značně polepšilo. Po vysazení obilovin, brambor, rýže a průmyslově zpracovaných potravin včetně rafinovaných cukrů a tuků se tělo zbaví těch největších jedů!

Paleo stravování, známé též jako pravěké nebo paleolitické stravování, na rozdíl od jiných typů stravování vychází z principů, které jsou podmíněny přírodou. Jde o způsob stravování, který respektuje naši genetickou výbavu a vychází ze stravovacích a životních návyků našich evolučních předků. V paleo jídelníčku dominují tuky na úkor sacharidů. Tuky představují přibližně 50-60%, cukry 20-30% a proteiny 20-25% z celkového energetického příjmu.

Paleo není jen dieta, ale hotový světonázor

Lidé, kteří se nechali touto filozofií nadchnout, věří, že lidské tělo je naprogramováno na podmínky z doby kamenné. V této době byl člověk údajně energický, svalnatý a výkonný. Proč? Protože konzumoval převážně syrovou stravu a téměř žádné karbohydráty. Paleo trend doslova zaplavil planetu. Holdují mu světové hvězdy ale i prostí lidé po celém světě. Internetem se rychlostí blesku šíří informace o tom, že paleo je ten správný stravovací trend, neboť mění lidské zdraví k nepoznání – zanechává tělo člověka štíhlé, ohebné a vitální. Dieta tohoto druhu se proto skládá výhradně ze syrového ovoce, zeleniny a konzumace masa – brambory, rýže, luštěniny, obiloviny a všechny průmyslově zpracované potraviny mají přísnou červenou.

Paleo výživa se odlišuje od současného modelu zdravého stravování

Právě v poměrovém zastoupení nutrientů se paleo stravování zásadně odlišuje od nynějšího modelu zdravého stravování, ve kterém naopak dominují právě cukry na úkor proteinů a zejména tuků. Tuky jsou zde postaveny do pozice největšího nepřítele našeho zdraví. Dává se jim za vinu, že jsou příčinou obezity a kardiovaskulárních chorob. Paradoxně se však ukazuje, že zvýšený příjem nízkotučných výrobků, rostlinných tuků, libového masa, cereálií, vlákniny, velkého množství ovoce a zeleniny v kombinaci s pravidelným během nebo cvičením v posilovně ke snížení nemocnosti lidstva nevede. Dokonce právě naopak.

Je vařené maso skutečně „paleo“?

Není divu, že se lidem po paleo-dietě značně polepšilo. Po vysazení obilovin, brambor, rýže a průmyslově zpracovaných potravin včetně rafinovaných cukrů a tuků se tělo zbaví těch největších jedů! Zejména potraviny bohaté na cukr dělají v lidském organismu zlo, a tak se nelze divit, že pokud je vynecháme, látková výměna se rychle dostane do rovnováhy. Je však konzum tepelně zpracovaného masa skutečně věrný paleo-originálu? Víme, že najít dnes zdravé maso v běžném řetězci je prakticky nemožné. V době kamenné se maso skutečně konzumovalo, avšak v bio-kvalitě a s největší pravděpodobností v surové formě. Nejstarší nalezené pohřebiště má totiž zhruba 800 tisíc let, a je tedy mnohem mladší jako pozůstatky neandrtálců, které jsou staré nejméně dva miliony let. „Opékání na rožni“ tedy první lidé pravděpodobně neznali.

Stravování z hlediska evoluce

Lidé byli po dlouhých 2,6 milionů let lovci a sběrači (období neolitu a mezolitu) a i když jejich stravu tvořily potraviny bohaté na tuky (maso, vnitřnosti, vajíčka) a limitované množství ovoce, ořechů a hlíz, byli naši předkové obecně mnohem zdravější, vyšší a vitálnější než několik posledních desítek generací Homo sapiens. Éra lovců a sběračů skončila teprve před zhruba 10 000 lety jedním z největších převratů v lidských dějinách – neolitickou revolucí. Lidstvo prošlo od společnosti lovců a sběračů a začali se věnovat zemědělství. První polní plodiny pěstovány lidmi byly různé druhy pšenice a ječmene. Došlo k radikální změně ve stravovacích návycích člověka a s tím k souvisejícímu postupnému rozšíření civilizačních onemocnění, které byly dříve spíše výjimkou (obezita, diabetes typu II, hypertenze, kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní onemocnění, osteoporóza, Alzheimerova choroba).

Strava se stala bohatou na cukry a mnohé alergeny – lepek

Éra polotovarů a fast foodů špatné stravovací návyky ještě podpořila. Navíc je třeba dodat, že je vyloučeno, aby se za tak – z evolučního hlediska – krátký čas (10 000 let oproti 2,6 milionům) naše genetická výbava přizpůsobila takové prudké změně v našem stravování.

Paleo stravování stojí tedy na základech, které byly ověřeny stovkami tisíc let. Učí nás vrátit se zpět k našim kořenům a konzumovat potraviny, na které máme uzpůsobenou trávicí a enzymatickou výbavu.

Sponzorováno

Jaké jsou tedy negativa a pozitiva „paleo-diety“?

PLUSY PALEO VÝŽIVY

  • Vzdání se průmyslově zpracovaných potravin
  • Kdo chce zhubnout, na paleo-dietě zhubne, ale musí se rozloučit s bramborami, obilovinami, těstovinami a rýží, vším, co je bohaté na uhlohydráty
  • Tělo se skutečně pročistí, neboť velký objem syrového ovoce a zeleniny zásobí střeva tou správnou dávkou vlákniny, posílí vylučování a zbaví toxinů
  • Paleo se stranní kromě masa, jakýchkoliv zpracovaných potravin živočišného původu

MÍNUSY PALEO VÝŽIVY

  • Člověk doby kamenné žil v různých zeměpisných polohách různým způsobem – někde jedl více masa, někde méně, někde jedl převážně mořské plody a jindy procházel obdobími hladu. Nelze proto zobecnit, jak vypadala typická paleolitické strava – taková totiž nikdy neexistovala
  • Přívrženci moderního Palea věří, že zemědělská činnost byla krokem vedle. Opravdu? Expertům se extremistické odmítání zemědělské výroby nelíbí, protože právě takto člověk překonal období hladomoru a dokázal nasytit sebe a další generace
  • Strava bohatá na cukry si v očích mnoha expertů také zaslouží své místo. Chuť na uhlohydráty je člověku vrozená právě pro silný energetický náboj takové potravy
  • Jíst či nejíst tepelně zpracované maso? Většinu paleolitického období člověk tepelně zpracované maso k dispozici neměl. Je otázkou, zda ho vůbec někdy opékal a nejedl ho pečené jen v období silných požárů

Zapomnělo se na pohyb

Nejsilnější argument, proč je paleo volbou číslo jedna, se opírá o genetiku. Zatím, co v moderní době i s výdobytky zemědělství žijeme přibližně 10 000 let, trvala doba kamenná déle než 2 miliony let. Z tohoto důvodu se jedná o nejdelší období lidské existence a vyhrává představa, že právě paleolit měl nejvíce času zarýt se do genetické informace člověka. Doba kamenná je však nenávratně pryč. Člověk moderního typu nežije ani zdaleka tak jako neandrtálec a nemá ani zdaleka tolik pohybu. Odborníci tvrdí, že průměrný „paleoliťan“ ušel denně 20kilometrů pěšky. Kolik ujdeme dnes? Pokud se chceme stravovat jako v době kamenné, měli bychom se i více hýbat!

Vegetariáni neexistují

Skutečnost, že přívrženci Palea konzumují maso, je častým terčem ostré kritiky. Zde je třeba uznat, že představa o býložravcích jako o stoprocentních vegetariánech je naivní. Četné prameny říkají, že i býložravá zvěř je alespoň z 5% tak trochu masožravá. Bakterie a drobný hmyz jsou součástí jejich přirozené rostlinné stravy a mají živočišný původ. Pro organismy příjemců mají přitom nemalý užitek – zásobují tělo vitaminem B12. Z hlediska příjmu látek živočišného původu je tedy vhodné vyřadit extremismus bokem. Pro maso však nadále platí: kvalita bezkonkurenčně vyhrává nad kvantitou – pokud si dáme jednou ročně kvalitní krvavý steak, nebo sníme bio vejce, našemu tělu tím nemůžeme ublížit …

TIP: Další článek o paleo stravě

Sestavení plánu moderního Paleo stravování v 8 bodech

Přechod na Paleo životní styl je třeba si naplánovat. To vám zaručí úspěch a umožní sledovat své pokroky. Neexistuje žádný obecný paleo dietní plán. Každý si musí sestavit harmonogram tak, aby odpovídal jeho osobním potřebám a požadavkům. Doporučuje se začít s 28-denním plánováním.

Zde najdete pár rad, jak plynule přejít k paleo stravě:

1. Zadejte si počáteční datum. Určitě si toto datum sami pro sebe, abyste věděli, kdy přesně plánujete začít s novým přístupem ke stravování a připravte se na to. Toto datum by neměl být někde daleko v budoucnosti, protože můžete ztratit motivaci a zájem o změnu. Pamatujte si, že v sázce je vaše zdraví a dlouhý aktivní život.

2. Snažte se přesvědčit někoho ze svého okolí, aby se připojil k vaší snaze přejít na paleo stravu, abyste cítili, že v tom nejste sami. Pokud se budete stejně stravovat, budete schopni se navzájem motivovat a pomáhat si. Jde opravdu o zábavné a naplňující dobrodružství, které přinese konečné výsledky, a to je něco, co budete milovat po zbytek svého života.

3. Dělejte si poznámky v dostatečném předstihu. Změřte svou výšku a váhu. Navštivte svého lékaře, aby vám udělal krevní testy, které vás budou informovat o hladině cukru v krvi, CRP, krevním tlaku, TG, HDL, LDL, tedy hladiny cholesterolu a podobně. Všechny tyto údaje vám pomohou zhodnotit pokroku po dodržení paleo stravování. A nakonec, nezapomeňte se vyfotit před zahájením změny. Po čase si můžete fotografie porovnat a uvidíte pokroky na vlastní oči. Zapisujte si všechny zdravotní problémy, které se objeví po zahájení paleo stravování. Může se vyskytnout nadýmání, průjmu, zácpě, bolesti břicha, plynatosti …

4. Zbavte svou kuchyň všech „nepaleo“ potravin. Vyhoďte je nebo je darujte sousedům. Ujistěte se však, že vám zmizely z dohledu i dosahu, aby vás zbytečně nelákaly.

5. Jděte nakupovat. Vytvořte Paleo seznam potravin a zásobte se jimi. Pokud nemůžete najít paleo potraviny, jednoduše navštivte trh zemědělců. Poznamenejte si, co nedokážete sehnat čerstvé a objednejte to on-line. Důležité je mít všechno v kuchyni, abyste nebyli náchylní používat různé náhražky.

6. Sestavte si jídelníček na týden podle dostupných paleo receptů tak, aby vás nová strava neomrzela následujících 28 dní. Takto nebudete v rozpacích z toho, co vařit příště.

7. Nevažte se nejbližších 28 dní. Můžete si však zapsat nějaké fyzické nebo emoční změny, které jste pociťovali v průběhu tohoto období. Tak nebudete zklamáni, že se změny dostavují pomalu. Nemějte obavy, dostaví se.

8. Bez ohledu na okolnosti se snažte dodržet svůj plán až do posledního dne. Na konci pečlivě zhodnoťte, jaký pokrok jste dosáhli. Je načase zjistit, že s Paleo stravou se cítíte zdravější, lépe a hubenější.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Paleolov – Anna Jermářová, Julie Zákostelecká

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva