Sponzorováno

Jak zhubnout nohy či stehna? 4.8/5 (10)

Dokonalá fyzická aktivita, pokud jsou vaším cílem štíhlé nohy, je plavání. A ještě lepší je plavání s ploutvemi.

Dokonalá fyzická aktivita, pokud jsou vaším cílem štíhlé nohy, je plavání. A ještě lepší je plavání s ploutvemi.

Po krásně štíhlých stehnech touží většina žen. Bohužel tuk má tendenci usazovat se právě v těchto partiích. Pokud se kvůli štíhlejším nohám rozhodneme držet dietu, musíme se obrnit trpělivostí, protože tělo začne nejprve odbourávat tukové zásoby na jiných částech těla, zejména v oblasti břicha. A protože zhubnout nohy bez pohybu je velmi obtížné, přinášíme několik tipů na efektivní cvičení.

Podkožní tuk je společně s křečovými žilami ženami považován za jednoho z největších nepřátel dokonalého vzhledu nohou. Ženy a dívky se za silnější stehna obvykle stydí, snaží se je opticky zeštíhlit (nošením rafinovaného oblečení a bot na vysokém podpatku) nebo zhubnout. A nejde jen o nežádoucí parametry, stehna jsou navíc ideální partií pro vznik celulitidy. Jak tedy nohy zhubnout?

Chůze a běh hodně pomohou

Nejsnadnější způsob, jak zhubnout nohy, představuje překvapivě obyčejná chůze. Aby se však dostavil žádoucí efekt, je nutné dodržet svižné tempo a chodit pravidelně, ideálně každý den.

Tento druh pohybu je pro většinu lidí nejvíce přijatelný, protože se dá zařadit do běžného denního programu a není k němu zapotřebí žádné speciální sportovní vybavení. Chůze navíc nevyžaduje velkou fyzickou zdatnost. Za nepříznivého počasí se můžete procházet v posilovně na běžícím pásu. Ještě efektivnějším řešením je běh. V případě chůze i běhu je důležité mít správné obutí.

Cviky na stehna

Další možnost představují cviky na stehna, kterých existuje poměrně velké množství, takže si můžete vybrat takové, které vám budou nejvíce vyhovovat.

Zanožování v kleče i ve stoje

Velmi osvědčeným cvikem je zanožování v kleče, kdy klečíte na pevné podložce a střídavě zvedáte nohy směrem vzhůru (jako když zvedá nohu pejsek). Zanožovat můžete také vstoje, když se budete držet opory.

Pokud budete cvičit vstoje s nohama ponořenýma v bazénové vodě, docílíte zpevnění a redukce pomerančové kůže. Zpevnění stehen lze dosáhnout také při tlačení kočárku nebo sekání trávy (tedy pokud nemáte robotickou sekačku).

Co dále zabírá, to jsou obyčejné dřepy, výpady a chůze po schodech. A ještě jeden účinný cvik: lehněte si na bok a zvedejte nohu co nejvýše dokážete, opakujte 10x ve třech sériích, poté nohy vyměňte. Pro zvýšení obtížnosti můžete k sobě nohy připevnit elastickým pásem.

Cvičení na stehna můžete doplnit cyklistikou nebo jízdou na rotopedu. Tip: Pokud máte obavu, že nebudete důslední, nebo budete cviky provádět nesprávně, cvičte s trenérem nebo s kamarádkou. To bývá efektivnější.

Jděte na kurz indoor cycling

Pokud znáte kurzy indoor cyclingu, víte, jak moc tento typ cvičení využívá vaše stehna. Proto je indoor cycling skvělou volbou nejen pro posílení nohou, ale také pro kardiovaskulární zdraví a hubnutí.

Ve skutečnosti výsledky jedné studie z roku 2010 ukázaly pokles tělesné hmotnosti a tukové hmoty u žen s nadváhou po 24 tréninzích indoor cyclingu.

Najděte si schody

Průměrně běhání spálí 295 kalorií za 30 minut a 590 kalorií za hodinu u člověka, který váží 70 kg. Když do svého běžeckého tréninku zařadíte schody, zvýšíte využití stehenních svalů. Vzhledem k tomu, že každý krok vyžaduje zvednutí nohy nahoru, nutí vaše svaly na nohou, aby fakt makaly.

Zkuste i běhání po schodech, na štíhlé a vysportované nohy je to super cvik

Zkuste i běhání po schodech, na štíhlé a vysportované nohy je to super cvik

 

Běhejte v písku

Pokud máte to štěstí, že bydlíte blízko pláže, tak doporučujeme plážovou chůzi či běh po písku jako super způsob, jak posílit stehna. Zvláštní napětí při chůzi po písku vám pomůže zpevnit stehenní svaly.

Abyste se seznámili se cvičením na písku, začněte chůzí v písku každý den či obden na 20 minut. Jakmile si vaše tělo zvykne na cvičení v písku, můžete přidat běh v písku ke každodennímu tréninku.

Sponzorováno

Vyzkoušejte balanční cvičení

Balanční trénink je bohužel při cvičení často přehlížen. Ale je to důležitý způsob, jak vybudovat mobilitu, zlepšit formu cvičení a posílit svaly.

Zejména dynamický balanční trénink může podle odborníků posílit a zpevnit svaly na nohou, páteři a zádech, a proto může pomoci zeštíhlit nohy. Zkuste různé druhy balančního cvičení, jako jsou:

 • Cvičení na Fit ballu – gymnastickém míči
 • Bosu cvičení
 • Cvičení na overballu
 • Balance step
Vyzkoušejte balanční cvičení

Vyzkoušejte balanční cvičení

 

Masáže také pomohou

Na cestě za štíhlejšíma nohama nám také mohou pomoci přístrojové masáže. Lymfatické přístrojové masáže zároveň redukují projevy celulitidy (nebo proti ní preventivně působí) a podporují správnou funkci lymfatického systému. Po ošetření se však doporučuje po dobu alespoň 30 minut chodit svižnou chůzí.

Neméně důležitý je pitný režim, aby se mohl obsah tukových buněk (společně s přebytečnými tekutinami a metabolickými zplodinami) vyplavit z organismu. K dosažení výsledku je třeba absolvovat několik ošetření. Masáže se často doplňují zábalem, který podpoří jejich účinky.

Liposukce

Další možnost, jak se zbavit podkožního tuku na stehnech, představuje liposukce. Poslední dobou se stala trendem ultrazvuková liposukce, která je na rozdíl od klasické liposukce neinvazivní. Během ošetření se pomocí speciálního přístroje provede narušení obalu tukových buněk, jejichž obsah se následně dostane do lymfatického systému a ve finále je vyplaven ven z těla močí.

Důležitý je samozřejmě i jídelníček

Nedílnou součástí efektivního hubnutí nohou je také jídelníček, který by měl obsahovat minimum tuků (živočišné pokud možno vůbec) a dostatek vlákniny. Kromě toho je dobré, hlídat si denní příjem kalorií. Zde není na škodu, poradit se s výživovým specialistou.

Cvičení není jedinou složkou celkové pohody – extrémně důležitá je také strava. Je to proto, že konzumace velkého množství výživných potravin vám může pomoci najít ideální váhu.

Podle pokynů zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny:

 • Ovoce a zelenina – čerstvé
 • Celá zrna jako hnědá rýže, pšeničný chléb a ovesné vločky
 • Mléčné výrobky bez tuku nebo s nízkým obsahem tuku, jako je mléko a jogurt
 • Zdroje bílkovin, jako jsou mořské plody, libové maso, drůbež a vejce
 • Luštěniny jako čočka, fazole a hrách
 • Sojové produkty jako tofu a tempeh
 • Ořechy a semena

Zároveň se doporučuje omezit nebo se úplně vyhnout následujícím ingrediencím:

 • Nasycené a trans tuky
 • sůl (sodík)
 • Přidané cukry

Studie ukázaly, že jídelníček s vysokým obsahem bílkovin, s nízkým obsahem tuku a vlákniny může být nejúčinnější při hubnutí a udržování hmotnosti.

Co se týče konkrétních způsobů stravování a toho, na které potraviny se při hubnutí zaměřit, doporučuje se jíst každé tři až čtyři hodiny a kombinovat komplexní sacharidy s libovými bílkovinami a prospěšnými tuky. Ujistěte se, že přijímáte dostatek bílkovin, které vám pomohou udržet svalovou hmotu, a přidejte zeleninu, kdykoli můžete.

Pijte hodně vody

Dobrá hydratace je klíčem k tomu, aby vaše tělo fungovalo co nejlépe – dostatek vody pomáhá regulovat teplotu, udržovat klouby promazané, podporovat funkci orgánů a poskytovat živiny buňkám vašeho těla.

Hydratace také hraje roli při udržování zdravé svalové tkáně a výkonnosti. Bez vody nemusí vaše svaly dobře fungovat, což může ohrozit váš cvičební program i celkovou pohodu. Takže pokud jde o to, jak zeštíhlit nohy, nešetřete tekutinami. A rozhodně nepijte sladké šťávy. Pijte jednoduše vodu.

Sponzorováno

A jak hubnete v oblasti nohou (stehen) vy? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva