Sponzorováno

Jak zabránit vypadávání vlasů po těhotenství? Máme pro vás pár rad 4.8/5 (10)

Poporodní vypadávání vlasů je patrné, protože je vypadává mnohem více než 100 vlasů, které člověku obvykle vypadávají za den.

Poporodní vypadávání vlasů je patrné, protože je vypadává mnohem více než 100 vlasů, které člověku obvykle vypadávají za den.

Hustší a plnější vlasy jsou jedním z nejlepších vedlejších účinků těhotenství. Mnoho těhotných žen říká, že během těhotenství mají nejlepší vlasy svého života. Bohužel, stejně jako těhotenství samotné, jsou i skvělé vlasy dočasné. Když vám pár týdnů po narození miminka začnou řídnout vlasy, může to být nepříjemné překvapení. Na polštáři a oblečení můžete najít vypadané vlasy – ty dokonce mohou ucpat odtok sprchy. Tento nárůst vypadávání vlasů je naprosto normální. Stává se to kvůli změně hladiny hormonů po těhotenství.

Těhotné ženy mají úplně jiné starosti před porodem, a pak po porodu. Většina žen říká, že se jim těhotenství líbilo a že nabyly mnoho nových zkušeností. V těhotenství ale existují i negativní stránky a vedlejší účinky jako je například vypadávání vlasů a lámání nehtů. Vypadávání vlasů po porodu je bohužel velmi běžné, což znamená, že se to může stát klidně i vám.

Nicméně se nemusíte bát těchto negativních účinků těhotenství, pokud se na to řádně připravíte. Vypadávání vlasů po porodu je pouze dočasné, a navíc existují metody jak toto vypadávání zmírnit. Máme pro vás typy, které vám pomohou a zabrání vypadávání vlasů.

Přečtěte si více o poporodním vypadávání vlasů (vypadávání vlasů po porodu) a o tom, co s tím můžete dělat.

Přirozený cyklus růstu vlasu

Vaše vlasy mají tři fáze růstu:

  1. Vlasy procházejí několika fázemi růstu. První fází je růstová fáze, nazývaná také anagenní fáze, kdy se vlasy aktivně prodlužují.
  2. Druhá fáze se nazývá katagenní fáze nebo přechodná fáze, kdy se růst vlasů zpomaluje a vlasový folikul se zmenšuje.
  3. Třetí fáze je telogenní fáze neboli klidová fáze, kdy vlasy již nerostou. Po klidové fázi jednotlivé prameny vlasů nakonec vypadnou. Poté začne růst nový vlas, který nahradí ten, který vypadl.

Vlasy jsou obvykle v anagenní fázi dva až čtyři roky. Můžete očekávat, že 85% až 90% vašich vlasů je v této fázi v kteroukoli danou chvíli. Jakmile vaše vlasy přejdou do telogenní fáze, můžete očekávat, že zůstanou v jedné délce dva až čtyři měsíce. Poté vlasy vypadnou. Během normálního cyklu růstu vlasů přirozeně vypadne 100 vlasů denně. Poporodní vypadávání vlasů je patrné, protože je vypadává mnohem více než 100 vlasů, které člověku obvykle vypadávají za den.

Příčiny vypadávání vlasů po těhotenství

Hlavní příčinou vypadávání vlasů po těhotenství jsou hormonální změny, kterými ženské tělo prochází. Během těhotenství by ženy měly užívat vitamíny, které zabrání vypadávání vlasů a dodávají jim lesk a objem. Nicméně, hormony mohou způsobit problémy s vypadáváním vlasů poté, co ženy porodily dítě – nemusí tedy vypadávat jen při těhotenství, ale i po porodu. Největšího rozdílu si mohou ženy všimnout během 1-3 měsíců po porodu.

Kromě hormonálních problémů, je zcela normální vidět, že vlasy vypadávají – může to zapříčinit třeba i jídelníček (dieta). Dalším důvodem vypadávání vlasů po těhotenství může být nedostatek minerálů a vitamínů. Chcete-li vyřešit oba tyto problémy, začleňte více ovoce a zeleniny do vašeho jídelníčku.

Přirozená délka života vašich vlasů je asi průměrně 5-7 let, to závisí na jednotlivci. Vypadnuté vlasy vždy nahrazují nové, to však neplatí při těhotenství, to může vlas vypadnout a při klidové fázi vlas nenaroste. Když hormony dosáhnou opět normální stavu po těhotenství, vlasy které nerostly během klidové fázi pak opět narostou.

Může to trvat až šest měsíců, než se vlasy zase vrátí do normálu, můžete však udělat několik kroků, abyste urychlili růst a udrželi si vlasy.

Běžná místa kde vlasy vypadávají

Těhotenství oslabí všechny vlasy. Vypadávání vlasů může být nerovnoměrné, mohou být více vidět místa na pokožce hlavy, kde vlasů vypadá více a mohou být také místa, kde budete mít všechny vlasy. Můžete třeba zpozorovat řidší vlasy kolem čela nebo za ušima.
Některé ženy vidí vypadávání vlasů především na těchto místech, zatímco jiné mají jedno nebo dvě místa, kde tento problém pozorují.

Sponzorováno

Kdy je vypadávání vlasů už vážné?

Vzhledem k tomu, že vypadávání vlasů může být způsobeno i něčím jiným než hormonální nerovnováhou, jako je třeba podvýživa, měli byste navštívit lékaře, který vám poradí co a jak. Jestliže vypadávají vlasy i po šesti týdnech po narození dítěte, neváhejte a běžte se poradit s lékařem. V některých případech mohou lékaři předepsat léky ve formě tablet, aby se takto omezilo vypadávání vlasů. Je důležité zmínit to, že se vypadávání vlasů často zastaví po šesti týdnech, takže již léky ani jiná medicína nebudou potřeba.

Vyhněte se tahání vlasů

Doporučujeme, abyste si nedělali účesy, které napínají vlasy. Jsou to třeba těsné culíky nebo drdoly. Je často nepříjemné, že vlasy máte v obličeji, ale bohužel culíky zapříčiňují větší vypadávání, proto byste měla používat skřipce místo gumiček.

Jak se starat o mokré vlasy?

Použijte šampon a kondicionér, který obsahuje posilující složky, jako je biotin nebo keratin. Vaše vlasy jsou neuvěřitelně zranitelné když jsou mokré, mokré vlasy způsobují lámavost a křehkost. Pokud máte mokré vlasy, zacházejte s nimi opatrně, aby nedošlo k dalšímu vypadávání. Uděláte nejlépe, když používáte hřeben s velkými zuby na mokré vlasy. Buďte jemní při stylování vlasů. Kdykoliv je to možné, vyhněte se fénům, žehličkám na vlasy nebo kulmám.

Jídelníček a výživa

Jak již bylo zmíněno, váš zdravotní stav se odráží na vlasech, nehtech a kůži. Pokud se nestravujete zdravě, měli byste okamžitě začít, protože to velmi negativně ovlivňuje růst vlasů. Takže zařaďte ovoce a zeleninu do svého jídelníčku. A dále ořechy. Jak začít? Alespoň před jedním jídlem denně snězte jednu misku zeleniny nebo ovoce.

Je také velice důležité získat dostatek bílkovin ve stravě, to posílí vlasové kořínky a s touto výživou vlasy zachráníte před vypadáváním. Tyto výživové tipy budou rovněž podporovat růst vlasů, který může být dále posílen i tím, že si dopřejete vitamíny jako je B komplex, biotin, vitamín C a zinek. Ale spíš se zaměřte na tu stravu.

Vitamíny by neměly nahrazovat pestrou stravu, zvláště když jste čerstvá maminka s miminkem, o které se musíte starat. Ale mohou pomoci jako doplněk, pokud vaše strava není dobře vyvážená. I když nebylo prokázáno, že by žádné konkrétní vitamíny ovlivňovaly vypadávání vlasů, jsou důležité pro celkové zdraví. Často se doporučuje pokračovat v prenatálních vitamínech po narození dítěte, zvláště pokud kojíte.

A také po porodu samozřejmě nedržte žádnou dietu.

Je vypadávání vlasů po porodu trvalé?

Zvýšené vypadávání vlasů po porodu není známkou toho, že vlasy ztratíte trvale. Vaše vlasy by se měly časem vrátit ke svému obvyklému růstu. V době, kdy bude vašemu dítěti jeden rok, můžete pravděpodobně očekávat, že vaše vlasy budou stejně plné, jako tomu bylo dříve. Nově rostoucí vlasy však budou kratší než ostatní vlasy na vaší hlavě.

Pokud vaše vlasy stále řídnou nebo se vám zdá, že již nedorůstají, můžete to probrat se svým lékařem. Můžete mít jiný zdravotní problém způsobující vypadávání vlasů, jako je anémie nebo onemocnění štítné žlázy.

Pomocí tipů které jste se dočetly v článku, můžete zarazit vypadávání vlasů po těhotenství, aniž byste se o ně musely nějak hodně starat.

Sponzorováno

A jak jste po těhotenství měla vlasy vy? Padaly vám? Jak jste to řešila? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte o vlasech

Studie a zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva