Sponzorováno

Lékořicový čaj a jeho účinky na zdraví – na co má vliv? 4.81/5 (16)

  • Lékořicový čaj, který se vyrábí z kořene lékořice, má několik příznivých účinků na zdraví. V tomto článku najdete několik benefitů, které může lékořicový čaj poskytnout.
  • Má protizánětlivé účinky: Lékořice obsahuje slizy a látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci zmírnit zánět v těle. Pravidelná konzumace lékořicového čaje může pomoci snížit zánětlivé procesy v různých částech těla.
  • Má zklidňující účinky: Lékořicový čaj má přírodní zklidňující účinky a může pomoci uvolnit napětí a stres. Je často používán pro podporu duševního klidu a relaxace.
  • Pro podporu trávicího systému: Lékořice má tradiční použití pro podporu trávicího systému. Může pomoci snížit žaludeční kyselinu, zmírnit žaludeční křeče a podporovat trávení. Lékořicový čaj může být užitečný při trávicích potížích, jako je pálení žáhy, nadýmání nebo průjem.
  • Na posílení imunity: Lékořicový čaj obsahuje látky s imunostimulačními vlastnostmi, které mohou podpořit imunitní systém a pomoci tělu bojovat proti infekcím.
  • Obsahuje antioxidanty: Lékořice obsahuje přírodní antioxidanty, které pomáhají ochraňovat buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Tím se může snížit riziko oxidativního stresu a podpořit celkové zdraví.
  • Při konzumaci lékořicového čaje je vhodné dodržovat míru a nepřekračovat doporučenou denní dávku. Lidé s vysokým krevním tlakem, těhotné ženy a jedinci s určitými zdravotními podmínkami by se měli konzultovat se svým lékařem nebo odborníkem na výživu před začátkem pravidelného užívání lékořicového čaje.

Jak vám může pomoci čaj z lékořice?

Jak vám může pomoci čaj z lékořice?

Lékořicový čaj, jak už naznačuje jeho název, je vyráběn vylouhováním kořene lékořice, což je bylinka známá pod odborným názvem jako Glycyrrhiza glabra (česky pak Lékořice lysá).

Lékořicový čaj je populárním nápojem v přírodní medicíně snad po tisíce let. A zejména pak v těch oblastech, odkud tato rostlina původem pochází (včetně Evropy, Asie a Indie).

Množství zdravotních přínosů čaje z kořene lékořice je způsobeno přítomností jedinečných organických sloučenin – glykosidů, flavonoidů, anetolu, kumarinů, sterolů a řady dalších antioxidantů, stejně jako některých minerálů a vitaminů.

Vzhledem k silné povaze kořene a riziku toxicity by neměly být denně vypity více než 3 šálky tohoto čaje – toto množství mělo být více než dostatečné, aby bylo možné těžit z následujících přínosů pro zdraví.

Zdravotní výhody lékořicového čaje

Pití čaje z kořene lékořice je doporučeno osobám trpící nízkým krevním tlakem, artritidou, dnou, poruchou trávícího traktu, nachlazeními, kašlem, infekcemi dýchacích cest, bolestivou menstruací, záchvaty, vysokými hladinami toxicity, suchou kůží, předčasným stárnutím či ztrátou vlasů. Pojďme si jednotlivé benefity tohoto voňavého čaje postupně představit.

Pro zdraví pokožky

Pokud jde o zdraví pokožky, čaj z lékořice může pomoci udržet pokožku krásně zvlhčenou, pokud je používán pro místní aplikaci (studený čaj nanesený na pokožku). Dále může také pomoci zvýšit hladinu antioxidantů ve vašem těle, což pomáhá minimalizovat známky stárnutí.

Dále lékořicový čaj může pomoci zmírnit zánětlivé kožní stavy, jako je psoriáza nebo ekzém, a dokonce působí jako přírodní opalovací krém, pomáhá zabraňovat UV záření, které poškozuje pokožku. Jak to může fungovat?

Ano, zařazení tohoto čaje do vašeho jídelníčku může chránit pokožku před škodlivými ultrafialovými paprsky. Také zabraňuje ztrátě vlhkosti z kůže kvůli nadměrnému vystavení slunečnímu záření. Pokud jste popáleni od slunce, zkuste smíchat čas s drcenými salátovými okurkami a neneste směs na popálené místo.

Na nízký krevní tlak

Pokud trpíte hypotenzí, známou také jako nízký krevní tlak, povzbuzující povaha lékořicového čaje může zvýšit váš krevní tlak na normální hladiny, což zvyšuje vaši energetickou hladinu a zabraňuje závratě a únavě. Pokud však trpíte vysokým krevním tlakem, tento čaj může být obecně docela nebezpečnou volbou pro vaše celkové zdraví (pokud ho vypijete hodně).

Anti-spasmodické účinky

Tento čaj má výborné využití při léčbě svalových křečí, pomáhá zrelaxovat svaly a nervy. Utišením příznaků záchvatových onemocnění a křečí svalové tkáně v těle může čaj z kořene lékořice pomoci zmírnit bušení srdce, zlepšovat trávení a zajistit správnou funkci svalů v celém těle.

Na menstruační křeče

Lékořicový čaj je tradičně používán k léčbě příznaků dysmenorey, problému známého jako menstruační křeče, a také ke zlepšení dalších příznaků PMS, jako jsou změny nálady a hormonální výkyvy (výzkum na toto téma je zde).

Nicméně, když je konzumován v přílišném množství, může tento čaj mít opačný účinek, takže pijte tento čaj s rozumem! Nepřehánějte to.

Pro péči o vlasy

Jak jsme už v tomto článku uvedli, ten čaj má hydratační (zvlhčující) vlastnosti, takže tento všestranný nápoj může zabránit vysušení pokožky hlavy a zabránit tak lupům. Dále také dodává do vlasů antioxidanty a minerály, posiluje folikuly a celkově zlepšuje vzhled vašich vlasů. Tento čaj je také u mnoha lidí oblíben díky jeho schopnosti zastavit vypadávání vlasů, a to jak při konzumaci, tak při aplikaci místně.

Sponzorováno

Posiluje imunitní systém

Infekce horních cest dýchacích mohou být otravné a odolné – někdy je hodně obtížné se jim dostat na zoubek. Avšak čaj z kořene lékořice může rychle projít hlenem, uklidňuje záněty v krku a tím, že posiluje imunitní systém, tak posiluje odstranění bakterií nebo patogenů z těla. Antioxidanty nalezené v tomto čaji jsou také nedílnou součástí obrany těla proti nemocem.

Má diuretický efekt

Stimulací močení může lékořicový čaj pomoci detoxikovat tělo. Má působivé účinky na játra (zdroj zde). Močením se z těla dostávají přebytečné soli, toxiny a voda, čímž se uvolňuje napětí na ledvinách a močovém měchýři. Avšak vzhledem k tomu, že tento čaj má diuretické a laxativní účinky, vypití příliš mnoho čaje může způsobit dehydrataci a jiné nežádoucí účinky. Takže opět v tomto směru opatrně.

Na úzkost a deprese

Bylinný lékořicový čas s třezalkou je často doporučován pro osoby trpící úzkostí a depresí. Uklidňující chuť a stimulující aktivita tohoto čaje mohou zlepšit náladu a zmírnit hladinu stresu v těle.

Na problémy s žaludkem

Tento čaj se běžně používá k uklidnění žaludku a na příznaky pálení žáhy. Čaj z lékořice může být také účinným prostředkem pro léčbu žaludečních vředů. Jedna výzkumná studie zjistila, že extrakty kořenů lékořice eliminovaly nebo částečně ulevily od peptických vředů u 90% účastníků studie.

Při nachlazení a chřipce

Čaj je oblíbená bylinná léčba příznaků běžného nachlazení a chřipky (k ulehčení bolestí v krku).

Jak udělat čaj z lékořice?

Lékořicový čaj si můžete doma udělat ze sušeného kořene lékořice, horké vody a s libovolným přírodním sladidlem (pokud to máte rádi). Je však důležité před pravidelným užíváním tohoto čaje si pohovořit se svým lékařem, protože může mít řadu vedlejších účinků a interakcí s různými léky nebo zdravotními stavy. Sušený kořen lékořice si můžete koupit v libovolném obchodě s potravinami nebo v nějaké zdravé výživě.

Nachystejte si:

  • 2 lžičky sušeného kořene lékořice (nakrájený na kousky)
  • 250 ml vody
  • 1 lžičku medu nebo jiného přírodního sladidla (pokud chcete čaj ještě dochutit)

Jak na přípravu?

  1. Přiveďte vodu k varu.
  2. Přidejte do vody kousky kořene lékořice.
  3. Dejte pryč z plotny a nechte směs odpočívat po dobu 5-6 minut.
  4. Pak směs zamíchejte, pak odstraňte z vody kořeny lékořice.
  5. Přidejte med nebo vhodné přírodní sladidlo.

Poznámka: Aby se zabránilo nějakým nežádoucím účinkům, je třeba konzumovat denně maximálně 3 šálky čaje z lékořice denně.

Nežádoucí účinky čaje z lékořice

Existuje poměrně málo možných nežádoucích účinků při nadměrném pití lékořicového čaje. Některé druhy lékořice budou obsahovat sloučeninu nazývanou glycyrrhizin, která může způsobit vše, od bolesti hlavy a únavy až po vysoký krevní tlak a infarkty. Tyto závažné příznaky se obvykle vyskytují, když se spotřebuje velké množství glycyrrhizinu (takže když vypijete hodně skořicového čaje). Navíc existují další rizika, která mohou ovlivnit určité skupiny lidí v závislosti na jejich anamnéze a současném zdravotním stavu. Například:

Těhotenství – Kořen lékořice by se neměl nikdy užívat, když je žena těhotná, protože potenciálně toxické látky v kořeni lékořice mohou zvýšit riziko potratu tím, že ovlivní hormonální hladiny v těle.

Kojenci by se navíc měli vyhnout konzumaci tohoto čaje a malé děti by také neměly pít tento bylinný přípravek.

Interakce s léčivými přípravky – byla nahlášena řada interakcí s léky – např. kombinace s antidepresivy a léky na krevní tlak. V prvním případě se vaše příznaky mohou při kombinaci s tímto bylinným čajem zhoršovat, zatímco u těch, kteří používají léky na krevní tlak, může dojít k tvorbě draslíku v těle, což může být nebezpečné.

Zadržování vody – Jedním z nejběžnějších vedlejších účinků při požití velkého množství tohoto čaje je zadržování vody. Může se projevit jako nadýmání nebo edém v nohou, trupu nebo kotlících a může způsobit zánět, bolest a nepohodlí.

Hormonální problémy – hladina hormonů u mužů i žen může být ovlivněna čajem z lékořice. U žen to může znamenat vyšší riziko rakoviny prsu a dalších stavů souvisejících s estrogenem. U mužů to může mít za následek pokles hladin testosteronu, neplodnost a erektilní dysfunkci. Takže opět se nevyplatí nadměrné pití tohoto čaje.

Jak jsme tedy uvedli, lékořicové čaje se tradičně používají k léčbě řady různých onemocnění, od bolestí žaludku až po běžné nachlazení. Některé kořeny lékořice obsahují bioaktivní látku nazývanou glycyrrhizin, která může mít dobré i špatné účinky na lidské zdraví. Pokud Vám lékař doporučuje pít tento čaj, zeptejte se ho, zda má namysli typ s glycyrrhizinem nebo bez něj.

Také nepoužívejte čaj z lékořice po dobu delší než dva týdny bez vědomí lékaře.

Pozor na náhražky

Mnoho výrobků prodávaných jako lékořicové čaje ve skutečnosti neobsahuje žádné extrakty z lékořice, ale jsou spíše pouze ochuceny chutí lékořice. Pokud vám lékař sdělil, že k léčbě vašeho zdravotního stavu se používá lékořice či čaj z lékořice, nejprve zajistěte, aby byl čaj opravdu z kořene lékořice (jen ten obsahuje aktivní složky lékořice, náhražky ne). Zdravotní systém University of Michigan poskytuje jednoduchý recept na přípravu pravého sladkého džemu z kořene sladkého dříví. Vařte půl unce kořene lékořice v 1 pint vody po dobu 15 minut.

Sponzorováno

A co vy? Máte tento čaj rádi? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále na toto téma přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva