Sponzorováno

Majoránkový čaj a jeho účinky a vliv na zdraví 4.84/5 (58)

Majoránkový čaj krásně voní.

Majoránkový čaj krásně voní.

Majoránkový čaj, který se po staletí používá při léčbě různých nemocí, byl ve starověkém Řecku a Římě považován za symbol štěstí. A má i mnoho benefitů pro naše zdraví – například má schopnost snižovat vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a léčit problémy se zažívacím traktem, pomáhá ulevit při poruchách trávicího systému a potenciálně může pomáhat i při léčbě nemocí z revmatismu a astmatu.

Ale pěkně pomalu. Nejdříve se podíváme, jak takový majoránkový čaj udělat. Majoránka má jemnou a sladkou vůni, rychle si její vůni i chuť oblíbíte. Ve starověku byla dokonce používána jako parfém.

Jak si udělat majoránkový čaj?

Chcete-li připravit 1 šálek majoránkového čaje, dejte 1 čajovou lžičku sušené majoránky do šálku studené vody. Pak přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, vypněte sporák a počkejte 5 až 10 minut, než se majoránka pěkně vylouhuje. Pak ještě nechte čaj vychladnout po dobu 5 minut při pokojové teplotě.

Na čaj budete potřebovat tedy jen:

  • 1 čajová lžička majoránky
  • 1 šálek vroucí vody

Pak bude nápoj připraven k pití. Je také možné přidat med, cukr nebo alternativy cukru. Do čaje můžete také nakapat citron.

Zdravotní přínosy majoránkového čaje

Majoránkový čaj v sobě obsahuje minerály a vitamíny, které jsou nezbytné pro naše tělo. Podívejme se spolu na několik benefitů majoránkového čaje pro naše zdraví.

1. Stimuluje trávení

Pravidelné pití čaje z majoránky pomáhá stimulovat trávení. Přítomnost živin z čaje pomáhá zlepšit trávení. Obsah živin zvyšuje množství enzymů ve slinách – výsledek je zlepšení trávicího systému. Majoránkový čaj také podporuje chuť k jídlu. Zabraňuje infekci tenkého i tlustého střeva. Pomáhá zmírnit silné bolesti a křeče v žaludku. Rovněž zmírňuje zácpu a průjem. Takže pro zlepšení zažívání je to ideální nápoj.

2. Má protizánětlivé vlastnosti

Pití tohoto čaje zabraňuje onemocněním, které jsou způsobeny zánětem. Rovněž zmírňuje bolesti hlavy, svalové křeče, migrény, bolesti zubů a astma.

3. Pomáhá udržovat správný tlak

Majoránka obsahuje velké množství vitamínu K, který napomáhá podporovat osteotropní aktivitu v těle vytvářením kostní hmoty. Zabraňuje Alzheimerově chorobě a také eliminuje poškození nervů.

Obsahuje draslík a vápník, který pomáhá udržovat správnou srdeční frekvenci a hladinu krevního tlaku.

4. Na nachlazení a virová onemocnění

Pití teplého majoránkového čaje zmírňuje příznaky rýmy a nachlazení. Rovněž je skvělý pro výstelku úst. Zlepšuje také krevní oběh.

Sponzorováno

5. Používá se i v aromaterapii

Díky svým relaxačním účinkům a vlastnostem, a schopnosti zmírnit stres, se používá v aromaterapii. Moc pěkně takto navozuje pohodu.

6. Uvolňuje nervový systém

Majoránkový čaj pomáhá zmírnit stres, uvolnit nervy a úzkost – má silné uklidňující účinky. Rovněž zmírňuje žaludeční a střevní křeče, které jsou způsobeny těžkým jídlem. Rovněž léčí nespavost.

Po infarktu myokardu by se měl pít čaj z majoránky – pomáhá při léčbě kardiovaskulárních chorob.

7. Skvělý na nespavost

Majoránkový čaj rovněž léčí nespavost a jiné poruchy spánku.

8. Pro zdraví žen

Majoránkový čaj pomáhá regulovat menstruační cyklus a pomáhá obecně v tomto období. Odstraňuje závratě a migrénové bolesti hlavy. Rovněž zmírňuje příznaky menopauzy, léčí různé problémy menstruačního období, výkyvy nálad a poruchy související s menopauzou.

9. Pro zdraví srdce

Zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému. Je vhodný pro krevní oběh a snižuje krevní tlak, čímž snižuje riziko hypertenze. Zabraňuje také zúžení tepen snížením hromadění cholesterolu v krevních cévách.

Majoránka se přidává v mnoha kuchyních ve formě koření do masa, najdeme ji i v jiných pokrmech. Používá se v červeném víně jako afrodiziakum.

10. Odstraňuje toxiny z těla

Majoránka vyvolává pocení. Tím se udržuje zdravé tělo odstraněním škodlivých toxinů a přebytku sodíku.

Může mít majoránkový čaj nějaké vedlejší účinky?

Těhotné ženy by se měly vyhýbat příjmu majoránky ve velkých množstvích, protože to může vést ke kontrakcím dělohy. Nedoporučuje se jim ani pít čaj z majoránky. Dávka majoránkového by také měla být snížena, pokud dojde k průjmu, nevolnosti nebo zvracení. Pokud příznaky přetrvávají déle, měli byste se poradit s lékařem.

Před pitím jakéhokoliv bylinného čaje byste vše měli konzultovat s lékařem, protože může interagovat s některými léky. Doporučuje se pít pouze 3 šálky čaje z majoránky za den, aby se zabránilo výše uvedeným vedlejším účinkům.

Sponzorováno

Tak co, kdy si majoránkový čaj uděláte?

A co si ještě u nás můžete o majoránce přečíst?

Studie o majoránkovém čaji a zdroje

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva