Zimolez a jeho účinky na zdraví 4.63/5 (27)

Zimolez může být použit pro léčbu kožních vyrážek, jako jsou různé řezy a oděrky na kůži.

Zimolez může být použit pro léčbu kožních vyrážek, jako jsou různé řezy a oděrky na kůži.

Zimolez je rostlina, někdy se nazývá „dřevinou“. Květy, semena, stonky a listy se používají pro medicínské použití. Dávejte pozor, abyste nezaměňovali zimolez s jinými rostlinami, které jsou také známé jako dřevina, jako je Jasmínovec a Clematis virginiana.

Zimolez se používá pro zažívací potíže včetně bolesti a otoku (zánětu) tenkého střeva (enteritida) a úplavice; infekce horních cest dýchacích, včetně nachlazení, chřipky, prasečí chřipky a pneumonie; na virové a bakteriální infekce; optok mozku (encefalitida); horečka; vředy. Zimolez se používá také pro močové poruchy, bolesti hlavy, diabetes, revmatoidní artritidu a rakovinu. Někteří lidé ho používají k tomu, aby podporovali pocení jako laxativum, aby potlačili otravu a pro kontrolu porodnosti.

Zimolez se někdy aplikuje na kůži pro léčbu zánětu a svědění – zabíjí ůzné zárodky.

Pro léčebné účely se běžně používají dva typy zimolezů: Zimolez ovíjivý (Lonicera pericylmenum) a Zimolez japonský (Lonicera japonica). Bylinkáři používají zimolez především pro jeho protizánětlivé, antibakteriální a uklidňující vlastnosti.

Zimolez japonský je tradičně používán v čínské medicíně k léčbě řady zdravotních stavů (různé části zimolezu se používají k léčbě různých zdravotních stavů). Květy zimolezu byly tradičně používány v čínské medicíně k léčbě horečky, zánětů, průjmu a kožní infekce.

1. Pro péči o pleť

Zimolez může být použit pro léčbu kožních vyrážek, jako jsou různé řezy a oděrky na kůži. Stonky zimolezu jsou upřednostňovanou částí rostliny, která se používá při péči o pleť. Uvědomte si, že u některých osob může dojít k podráždění pokožky při aplikaci zimolezu. Takže opatrně.

2. Protizánětlivé přínosy

Zimolez má antibiotické vlastnosti a obecně se doporučuje, aby japonský zimolez byl použita k léčbě infekcí způsobených streptokokovými bakteriemi. Můžete také léčit různé typy zánětů a infekcí.

3. Může pomoci při problémech s dýcháním

Infuze květů zimolezu ovíjivého se může pít jako čaj k léčbě kašle a nachlazení. Zimolez lze také použít k léčbě infekcí horních cest dýchacích a astmatu. Bylinkáři doporučují kombinovat zimolez s květinami chryzantémy pro léčbu nachlazení.

Čaj ze zimolezu

Zimolezový čaj je bylinný čaj vyrobený z květů Zimolezu, který patří do rodiny Caprifoliaceae; jedna z nejběžnějších forem je známá jako Lonicera periclymenum (již zmíněný Zimolez ovíjivý). Existuje téměř 200 různých druhů této květiny, ale mnoho z nich sdílí podobné nutriční profily a aktivní složky. Tato květina se používá už po generace a čaj je velmi jednoduchý. Díky vysoké koncentraci kvercetinu, rutinu, vápníku, draslíku, manganu a dalších antioxidantů může být tento květinový čaj skvělým doplňkem k vašemu zdravotnímu režimu.

Jak si vyrobit čaj ze zimolezu?

Pokud chcete vařit svůj domácí čaj doma, už to nemůže být jednodušší. Tento nápoj je obvykle připraven teplý, ale pak se podává studený jako osvěžující nápoj.

 1. Vezměte květiny zimolezu a sundejte je tak, aby byl na nich zachován nektar.
 2. Umístěte hrst květin do velké nádoby (hrnku).
 3. Přiveďte čtyři šálky vody k varu, sundejte z plotny a počkejte 2 minuty.
 4. Nalijte horkou vodu na květiny v nádobě.
 5. Nechte tuto směs vychladnout na pokojovou teplotu.
 6. Přidejte ještě kostky ledu a zbývající čaj uchovávejte v chladničce.

Jak vám čaj ze zimolezu pomůže?

Přínosy tohoto čaje jsou následující:

 • Prevence infekcí
 • Zlepšení trávení
 • Regulace hladiny cukru v krvi
 • Snížení zánětu
 • Léčba nachlazení a chřipky

Některé z účinných látek v čaji ukázaly pozoruhodnou schopnost bojovat proti bakteriím a virům, které mohou způsobit obyčejnou rýmu a chřipku. Podívejme se na výhody podrobněji:

Pomoc při alergiích

Zlepšením účinnosti imunitního systému může tento květový čaj pomoci zabránit zbytečné imunitní odpovědi těla a snížit závažnost alergických reakcí.

Detoxikuje tělo

Jedním z neobvyklých účinků tohoto čaje je to, že je to výborný způsob, jak z těla rychle eliminovat toxiny, které se v něm ukládají.

Řešení zánětů

Při pravidelné konzumaci tohoto čaje je schopen zmírnit příznaky artritidy a jiných chronických zánětlivých stavů.

Krevní cukr

Některé studie zjistily, že tento čaj může pomoci regulovat hladiny cukru v krvi a inzulínu v těle, což je velmi dobrá zpráva pro diabetiky.

Bolesti hlavy

A konečně popíjení tohoto čaje bylo doporučeno pro léčbu bolesti hlavy – to funguje díky protizánětlivým látkám, které obsahuje.

Zimolez a vedlejší účinky

Kromě mnoha přínosů pro zdraví existují některé nežádoucí účinky, které přicházejí zejména když je bylinka užívána nadměrně – může být nebezpečný pro ženy, které jsou těhotné nebo kojící.

 • Obecně řečeno, těhotným ženám se doporučuje vyhnout se tomuto čaji, protože je jen omezené množství výzkumu o jeho účincích.
 • Může působit také jako ředidlo krve, takže lidé na krve-ředící léky nebo ti, kteří plánují podstoupit operaci by si měli promluvit se svým lékařem ještě před použitím tohoto čaje.

A co vy? Máte se zimolezem nějaké zkušenosti? Jaké? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále o této bylince přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva