Jak na mozoly na rukou a nohou? Zkuste naše rady… 4.55/5 (33)

Sponzorováno

Jak na mozoly na rukou a nohou? Zkuste naše rady...Mozol vzniká v důsledku opakovaného tření a tlaku na kůži. Hlavním příznakem je zbytnělá tvrdá kůže, která se léčí potíráním různými mastičkami. Mozol (někdy také nazýván jako callus) je v mezinárodní klasifikaci nemocí evidován pod kódem L84 stejně jako kuří oko (Clavus). Jiné možné názvy jsou tylem, callositas nebo otlak. Definice mozolu v odborné literatuře zní: „je to ložisková hyperkeratóza (zmožené buňky kůže – tzv. Keratocyty), která vznikla jako reakce na dlouhodobé mechanické působení“.

Jednodušeji řečeno, je to lokalizované zhrubnutí povrchové části kůže (epidermis), které vzniká v místě opakovaně dlouhodobě působícího tlaku. Mozol je většinou nebolestivý.

Příznak mozolů

Hlavním příznakem mozolů je zhrubělá a tvrdá kůže na místě dlouhodobého mechanického tlaku. Mozoly jsou lokalizované na místech vystavených častému tlaku, nejčastěji na dlaních, někdy na chodidlech i jinde. Jejich velikost a tvar odpovídá charakteru mechanického působení. Mají podobu neostře ohraničeného, ​​tuhého ložiska, jsou světle žluté, hnědé nebo mají barvu okolní kůže. Povrch ložiska je někdy drsný, často se odlupuje, nebo může být hladký se vzniklými bolestivými trhlinami.

S mozoly se setkáváme často u lidí, provádějících určité profese. Jsou typické pro určitý druh práce a zařazují se mezi profesionální stigmata. S mozoly se setkáváme např. u muzikantů, houslistů, mozoly na bříškách posledních článků prstů levé ruky a pod bradou nebo na obou rukách u harfistů. Práce s hoblíkem, jeho tlak, způsobuje u truhlářů mozoly mezi palcem a ukazováčkem, práce se šroubovákem také zapříčiňuje tento problém. U kadeřnických a střihačských profesích vzniká mozol od nůžek mezi palcem a ukazováčkem.

Známé jsou mozoly na rukou, způsobené používáním zapalovače i samotných cigaret u kuřáků, mozoly při určitých druhů sportu – např. box, vzpírání, na rukou vyznavače karetních her, mozoly od nošení vysokých těsných bot a mnohé jiné.

Příčiny vzniku mozolů

Mozoly jsou vlastně důsledkem opakovaného tření a tlaku na kůži. Kůže se na mechanickou zátěž snaží reagovat, nebo jinak řečeno, je to její obranná reakce na danou situaci.

Diagnóza mozolu

Na základě anamnézy a klinického obrazu pacienta.

Sponzorováno

Léčba mozolů – jak na ně?

Problematické části kůže se potírají mastmi s obsahem 30 – 40 procentní kyseliny salicylové nebo s 35% ureou. Při případné sekundární infekci se používají dezinfekční masti. Důležité je i odstranění přetrvávajícího mechanického působení na postiženém místě kůže. V takovém případě dochází ke spontánnímu vyhojení mozolů, postupně dochází i k samovolnému ústupu ztvrdlé kůže (hyperkeratóza).

Na noc je velmi vhodné si postižené končetiny nakrémovat a nasaďte si látkové rukavice nebo tenké ponožky. Pokožku takto zregenerujete a zjemníte.

Proti mozolům i otlakům se nejčastěji bojuje tak, že si postižené místo namočíte do teplé vody alespoň na deset minut. Pak použijte pemzu na odstranění zhrublé pokožky. Pokud přitom cítíte bolest, pemzu odložte. Následně si postižené končetiny důkladně omyjte, osušte a natřete zvláčňujícím krémem.

Prevence mozolů

Důležitá je celková péče o pokožku, práce v ochranných rukavicích, nošení vhodné obuvi. Po práci je vhodné pokožku omýt, osušit a aplikovat ochranné krémy.

Dalších 6 tipů jak na mozoly

Zkuste na mozoly také tyto naše typy:

1. Epsomská sůl

Přidejte hrst epsomské soli do nádoby s teplou vodou a namočte ruku nebo nohu, na níž máte mozol. Nechte působit alespoň deset minut. Následně zkuste pemzou odstranit zhrublou pokožku z mozolu.

2. Jablečný ocet

Namočte do jablečného octa vatový tampon a přiložte na mozol. Zafixujte obvazem a nechejte působit během noci. Pak se pokuste mozol jemně odstranit pemzou.

3. Jedlá soda

Můžete přidat tři lžíce jedlé sody do vodní lázně. Pomůže vám změkčit ztvrdlou pokožku. Nebo ji smíchejte s vodou a vytvořte jemný peeling, který použijete na mozol.

4. Ricinový olej

Ricinovým olejem můžete nahradit krémy na změkčení pokožky. Nebo ho smíchejte s jablečným octem, přidejte do vody a udělejte si teplou koupel. Nezapomeňte pak mozol ošetřit pemzou.

5. Mořská sůl

Smíchejte ji s olivovým olejem a připravte si tak domácí peeling, který na mozol použijete po změkčovací koupeli.

6. Heřmánek pravý

Sponzorováno

Můžete si z něj připravit lázeň na nohy. Klasicky nechte několik sáčků resp. bylin vyluhovat ve větším množství vody. Ponořte alespoň na deset minut postiženou končetinu a nechte působit.

Co si dále přečíst na podobné téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva