Epilepsie a migréna mají společný genetický základ 4.86/5 (7)Epilepsie a migréna mají společný genetický základMigréna a epilepsie spolu navzájem geneticky souvisí. Tvrdí to vědci z Columbijské univerzity v New Yorku, kteří svou novou teorii publikovali v odborném magazínu Epilepsie. Podle nich mají jedinci s epilepsií v rodině větší šanci trpět migrénami s aurou, za což může zřejmě stejný genetický základ.

Migrény s aurou jsou takové, u kterých je silná bolest hlavy doprovázená symptomy jako dočasná ztráta zraku, řečové vady nebo úplné znecitlivění některých částí obličeje.

Vědci v rámci studie zkoumali přibližně 500 rodin, jejichž příslušníci měli více příbuzných trpících epilepsií. Zjistili, že lidé, kteří mají tři nebo více příbuzných s epilepsií jsou více než dvojnásobně náchylnější trpět migrénami s aurou, než jedinci s rodinami s minimálním nebo žádným výskytem epilepsii v rodině.

“Naše studie dokazuje, že epilepsie a migréna mají společný genetický základ, protože výskyt migrény je zvýšený jen u lidí, kteří mají blízké trpících epilepsií” uvedla autorka výzkumu Melodie Winawer.

“Pochopit vztah mezi epilepsií a dalšími okolnostmi nám může pouze pomoci” poznamenal na margo studie Simon Wigglesworth z britské společnosti Epilepsy Action. Přečtěte si také časté otázky a odpovědi o migréně.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Epilepsie a migréna mají společný genetický základ”

  1. Bártová Ivana napsal:

    Dobrý den.Chci se zeptat jestli astmatik může jednou týdně hrát fotbal bez nějakých velkých obav?A když můj manžel je astmatik a já jsem zdravá jak velká je pravděpodobnost že naše dítě bude také astmatik?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva