Sponzorováno

Co pomáhá na natažený sval? 4.81/5 (16)

Co pomáhá na natažený sval?Komu z nás se ještě nestalo, že ho přepadla náhlá bolest, při které se musel popadnout za citlivé místo a dopřát si odpočinek? Nejčastěji se tak stane po fyzickém výkonu nebo nadměrné námaze, výjimkou ale není ani to, že se objeví z ničeho nic, třeba jen po prudkém pohybu nebo při dobíhání autobusu. Co na natažený sval pomáhá?

Když se řekne natažený sval

Kdybyste se zeptali fyzioterapeuta, pravděpodobně se dozvíte, že natažený sval jako takový ani neexistuje. Vždy jde buď o rupturu nebo svalovou křeč. V čem se liší?

Při svalové křeči dojde k nepříjemnému a bolestivému napnutí svalu nebo svalových skupin

Tato nepříjemnost může trvat jen pár vteřin, ale i několik minut. Nejčastěji za svalovou křeč může nedostatečné rozcvičení před výkonem, přetrénování, nadměrná zátěž, nedostatek vápníku, hořčíku, železa, soli a dehydratace organismu.

<strong>Náš tip:</strong> Když vás postihne svalová křeč, odlehčete sval protažením v opačném směru.

Náš tip: Když vás postihne svalová křeč, odlehčete sval protažením v opačném směru.

Ruptura (natržení) svalu

Svaly v našem těle jsou tvořeny svalovými vlákny, která jsou v neustálém napětí, svalovém tonusu. Když dojde k překročení maximálního tonusu, sval se poraní. Většinou se natrhne jen pár vláken, někdy ale dojde k natržení celého svalu. To se projeví bolestí, otokem, krevní sraženinou.

Víte, že ruptura svalu je velmi bolestivé zranění, které můžete, v případě poškození svalových vláken vnímat jako nepřetržité stažení části svalu, v případě většího poškození ale cítíte ostrou bolest a sval nelze dál zatěžovat?

Co dělat, když dojde k poškození svalu?

Ať už vás trápí natažený stehenní sval, nebo nějaký jiný, naslouchejte svému tělu, okamžitě ukončete pohybovou aktivitu, nevystavujte sval další námaze.

Sponzorováno

 • Sval neprotahujte ani se ho nesnažte jinak rozhýbat.
 • Prvních 24 hodin od poranění můžete postižené místo ledovat. 15 minut ledujte, pak dejte 1-2 hodiny pauzu a zase ledujte.
 • Na sval můžete aplikovat masti proti otoku a zánětu.
 • Zvedněte končetinu nad úroveň srdce.
 • První hodiny po úrazu vám od bolesti kloubů a svalů vám může pomoci jednorázové užití analgetik.
 • Pokud potíže do druhého dne nezačnou ustupovat, navštivte lékaře, který vyloučí závažnější poškození svalu.
 • Když dojde k úlevě, ledování druhý den vystřídá zahřívání, třeba prostřednictvím hřejivé masti.

Víte, že v případě těžšího poranění vám lékař může doporučit rehabilitace v podobě magnetoterapie, rázové vlny, akupunktury a aplikace krevní plazmy?

Náš tip: I v tomto případě platí, že nejlepší lék je prevence

Jak už to tak bývá, nejlepším způsobem, jak se podobných potíží vyvarovat, je prevence. Naše tělo potřebuje zdravou výživu, dostatek vitamínů a minerálů, můžete užívat také kolagen na klouby.

Před fyzickou aktivitou nezapomínejte svaly zahřát lehkým poklusem nebo svižnou chůzí, jakmile se trochu zadýcháte, přichází řada na strečink. Při něm si uvědomte každičký sval a dobře ho protáhněte.

Při nataženém svalu zkuste kinesiotaping

Při nataženém svalu zkuste kinesiotaping

Víte, že zkušení sportovci také využívají jako způsob předcházení poranění kinesiotaping, který jim zaručí a pohodlí a ochranu před zraněním? Tato metoda se hodí i pro ty, kdo trpí chronickým zraněním a bojí se možných komplikací.

TIP: Jak léčit natažený sval? A jaké má příznaky?

A jak natažený sval řešíte vy? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Natažený sval – co s tím?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Co pomáhá na natažený sval?”

  1. Ludmila Hrdá napsal:

   Jako sportovní fyzioterapeutka s 30 letou praxí musím pochválit autory článku, který je stručný a přehledný, ale hlavně plný super informací. Jen bych příště byla klidně více specifická, co se například týče doplňků stravy nebo produktů, které jim při rekonvalescenci opravdu uleví od bolesti. Například regenerační gel Herbal Balsam od MedikoBio je naprosto skvělá záležitost. Mám na něj od pacientů skvělou zpětnou vazbu.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva