Med na afty? A jaké další domácí léky pomohou? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

 • Med je známý svými antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi, které mohou přispět k léčbě aftů. Jeho přírodní složení, včetně enzymů a antimikrobiálních látek, může pomoci v boji proti bakteriím a podporovat hojení vředů v ústech.
 • Při aplikaci medu na afty se doporučuje použít čistý med a nanést ho přímo na postiženou oblast. Med může působit jako ochranný a léčivý prostředek, který snižuje zánět, podporuje hojení tkání a zmírňuje bolest.
 • Je však důležité mít na paměti, že výsledky mohou být individuální a med nemusí fungovat stejně u každého jedince. Pokud máte podezření na aft nebo opakující se problémy v ústní dutině, je vhodné se poradit s lékařem nebo zubním specialistou, kteří vám mohou poskytnout přesnou diagnózu a doporučit nejvhodnější léčbu.
 • Pamatujte: Med je sladký a může přilákat bakterie, proto je důležité důkladně vyčistit ústní dutinu po aplikaci medu, aby se minimalizovalo riziko dalšího infikování.

Dejte kvalitní med na lžíci, dejte do úst a zajistěte, aby se med dostal na afty

Dejte kvalitní med na lžíci, dejte do úst a zajistěte, aby se med dostal na afty

Vředy v ústech známé také jako afty jsou často hodně bolestivé a dráždivé. Jak asi víte, afty se vyskytují v ústech, na dásních, či na jazyku. Většina vředů v ústech je neškodná, ale mohou způsobit neklid a nepohodlí, ztěžují i konzumaci jídla, pití nebo také čištění zubů. Jsou prostě pekelně otravné.

Dnes se podíváme na pár domácích léků na afty. Třeba med. Může reálně na afty pomoci?

Příčiny – proč mám sakra ten aft?

Neexistují žádné konkrétní příčiny vředů v ústech (aftů), ale některé z faktorů, které mohou vyvolat, jsou následující:

 • Náhodné kousnutí do tváře nebo jazyka, lehké zranění nebo tvrdé čištění zubů (omylem se bouchnete kartáčkem do dásní a aft je na světě)
 • Vyplachování úst a zubní pasty, které obsahují určité látky a chemikálie
 • Kyselé jídlo nebo i jiné potraviny spouštějí tvorbu aftů
 • Nedostatek výživy, zejména vitamínu B12, kyseliny listové, zinku a železa
 • Rovnátka v ústech – afty se objevují častěji u jedinců se zubními protézami nebo rovnátky, v těchto případech se totiž zvyšuje plocha pro usazování škodlivých bakterií v ústech
 • Stres a hormonální změny nebo jakékoli infekce
 • Některé léky, jako jsou beta-blokátory a léky proti bolesti

Správně vyvážená strava, vyhýbání se potravinovým spouštěčům, správná zubní hygiena a užívání multivitaminu (v případě nějakého vitamínového deficitu) mohou pomoci rychleji se zbavit aftů v ústech.

Existuje několik jednoduchých a účinných domácích prostředků, které dobře fungují při rychlé úlevě od otravných aftů.

Sponzorováno

Med na afty

Síla antibakteriálních a protizánětlivých vlastností medu úžasně dobře léčí vředy v ústech (afty). Pokud je med aplikován na postiženou oblast, zvlhčuje pokožku a zabraňuje jejímu vysychání a snižuje svědění a podráždění.

Naneste na aft několik kapek medu a nechte ho několik minut (co nejdéle) působit a pak opláchněte – med snižuje tvorbu jizev a obecně zlepšuje proces hojení.

A co dále na afty zkusit?

Doporučujeme další domácí metody léčby na afty:

Kokosový olej

Díky působivým antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem pomáhá kokosový olej zmírňovat záněty a snižovat otoky způsobené afty.

Analgetické vlastnosti pak pomáhají zmírnit bolest. Namočte kousek vatového tampónku do panenského kokosového oleje a naneste ho na postiženou oblast před spaním a nechte přes noc pěkně působit.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je časem prověřený přírodní prostředek, který pomáhá při hojení různých bolestí v ústech. A ano, i aftů. Kyselá povaha jablečného octu bojuje proti choroboplodným zárodkům a vředům.

Vezměte 3 čajové lžičky jablečného octa a smíchejte napůl v šálku vody a kloktejte roztok v ústech po dobu 30 sekund a dobře celá ústa opláchněte. Opakujte toto dvakrát denně po dobu jednoho týdne, abyste získali okamžitou úlevu od vředů v ústech.

Slaná voda

Slaná voda se od nepaměti se používá k léčbě vředů v ústech. Kloktání slané vody pomáhá při vysychání bolavých vředů. Rozpusťte 1 čajovou lžičku slané vody s půl šálkem teplé vody a několik sekund „žmoulejte“ směsí v ústech a opakujte to několikrát za den, aby se rychle hojily nepříjemné afty v ústech.

Česnek

Česnek je osvědčeným přírodním prostředkem, který je cenný při léčbě aftů. Účinná sloučenina allicin v česneku je účinná při zmírnění bolesti a zmenšení velikosti vředu v ústech.

Na postiženou oblast po dobu 3-5 minut jemně vmasírujte malý kousek česneku a po 20 minutách vypláchněte ústa.

Sponzorováno

A jak jdete na afty vy? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si přečtěte o aftech

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva