Sponzorováno

Alergie na arašídy – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

 • Alergie na arašídy je imunitní reakce těla na proteiny obsažené v arašídech. Když člověk s touto alergií přijme arašídy nebo potraviny obsahující arašídy, imunitní systém vnímá tyto proteiny jako nebezpečné a spouští alergickou reakci.
 • Alergie na arašídy může způsobovat širokou škálu příznaků, od mírných kožních projevů až po závažné systémové reakce, včetně anafylaxe, která je potenciálně život ohrožující.

Alergie na arašídy - příznaky, příčiny a léčbaAlergie na arašídy je jednou z nejčastějších potravinových alergií. Asi 1 z 50 dětí v Evropě má alergii na arašídy. Je to častá potravinová alergie, která běžně způsobuje anafylaxi. Anafylaxe je život ohrožující příznak alergické reakce. Alergie na arašídy neexistuje žádný lék, i když mnoho dětí z ní vyroste.

Co je alergie na arašídy?

K alergii na arašídy dochází, když vaše tělo na arašídy reaguje přehnaně. Objevuje se, když vaše tělo mylně identifikuje arašídy jako škodlivou látku. Alergie na arašídy je jedním z nejčastějších typů potravinových alergií.

Jak alergie na arašídy ovlivňuje tělo?

Váš imunitní systém detekuje a bojuje proti škodlivým virům nebo bakteriím. Když máte alergii na arašídy, váš imunitní systém mylně identifikuje proteiny v arašídech jako škodlivé. Pokud přijdete do kontaktu s arašídy, vaše tělo spustí alergickou reakci.

Jak časté jsou alergie na arašídy?

Alergie na arašídy jsou vlastně celkem běžné. Asi 1 z 50 dětí v Evropě má alergii na arašídy.

Odhady naznačují, že v Evropě má přibližně 1-2 % dospělé populace alergii na arašídy. U dětí je tato prevalence nižší a pohybuje se kolem 0,5-1 %. Je však třeba poznamenat, že tyto údaje jsou odhady a mohou se lišit v závislosti na geografické oblasti a studiích použitých k získání dat.

Alergie na arašídy je častější u dětí než u dospělých a může se projevit různými symptomy, od mírných kožních reakcí až po závažné systémové reakce zahrnující anafylaxii, která je potenciálně život ohrožující.

Může někdo překonat alergii na arašídy?

Vědci si dříve mysleli, že alergie na arašídy jsou celoživotní. Nedávno zjistili, že až 1 z 5 dětí, které mají alergii na arašídy, z nich nakonec vyroste.

Příčiny – co způsobuje alergii na arašídy?

Potravinové alergie mohou být genetické neboli vyskytují se v rodině. Kojenci mají vyšší riziko vzniku alergie na arašídy, pokud mají ekzém nebo alergii na vejce.

Příznaky – jaké jsou příznaky alergie na arašídy

Lidé s alergií na arašídy obvykle pociťují příznaky do dvou hodin po konzumaci arašídů. Příznaky alergie na arašídy se mohou pohybovat od mírných až po závažné a běžně zahrnují:

 • Průjem
 • Obtížné dýchání
 • Kopřivka nebo kožní vyrážka
 • Nevolnost a zvracení
 • Žaludeční křeče
 • Otok, obvykle v jazyku nebo rtech

Existují nějaké život ohrožující příznaky alergie na arašídy?

Alergie na arašídy může způsobit anafylaxi. Anafylaxe může ztížit nebo znemožnit dýchání. Pošle vaše tělo do šoku. Pokud nedostanete léčbu, anafylaxe může být život ohrožující.

Při podezření na alergii na arašídy je důležité konzultovat s lékařem, který může provést diagnózu pomocí alergologických testů a poskytnout odpovídající léčbu a pokyny pro prevenci alergických reakcí. Osoby s diagnostikovanou alergií na arašídy by měly pečlivě sledovat svou stravu a vyhýbat se potravinám, které obsahují arašídy, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí.

Jak se diagnostikuje alergie na arašídy?

Pokud máte podezření, že vy nebo vaše dítě máte alergii na arašídy, začněte sledovat příznaky alergie. Vedení záznamů o alergických reakcích může pomoci vašemu lékaři stanovit přesnou diagnózu. Váš lékař se vás může zeptat:

 • Jaké příznaky jste zažili.
 • Co a kolik jste snědli.
 • Když začaly příznaky.
 • Co jste udělali pro zmírnění příznaků.
 • Jak dlouho příznaky trvaly.

Jaké testy pomáhají diagnostikovat alergii na arašídy?

Vášl0ka5 může k diagnostice alergie na arašídy použít krevní test. Krevní test nazývaný imunocap radioalergosorbent (RAST) kontroluje počet protilátek (buňky imunitní odpovědi) ve vaší krvi. Vyšší počet určitých typů protilátek může znamenat alergii.

Váš lékař může také použít kožní test k identifikaci nebo vyloučení více typů alergií. Během kožního testu váš lékař:

 • Udělá několik drobných píchnutí jehlou do zad nebo na paže.
 • Aplikuje malé dávky různých druhů alergenů (látky vyvolávající alergie) tam, kde máte píchnutí jehlou.
 • Sleduje vaši kožní reakci a po 15 minutách je interpretuje (podívá se na ně).

Kožní skvrny, které zčervenají a svědí, indikují alergickou reakci. Váš lékař může tyto informace použít k diagnostice alergií.

Můžete mít také orální potravinový test. Během orálního potravinového testu sníte v ordinaci svého lékaře malé množství produktu na bázi arašídů. Váš lékař má k dispozici nouzové léky a vybavení pro případ, že byste měli alergickou reakci.

Sponzorováno

Jak se o sebe můžete postarat, když máte alergii na arašídy?

Pokud máte alergii na arašídy, musíte si dávat velký pozor na to, co jíte. Výrobci potravin musí naštěstí na etiketě svých složek jasně uvést, zda potravina obsahuje arašídy.

Balené potraviny, které neobsahují arašídy, mohou být během výrobního procesu kontaminovány. Sledujte fráze jako „může obsahovat arašídy“ a „vyrobeno v továrně na strojích, které mohly být také použity ke zpracování arašídových produktů“.

Když jdete na jídlo, ptejte se na ingredience. Arašídové máslo může být například v určitých marinádách nebo omáčkách. Obchody se zmrzlinou nebo jogurty mohou být místa náhodného vystavení, protože arašídy jsou běžné zmrzlinové polevy.

Jak se léky používají při léčbě alergie na arašídy?

Pokud máte alergii na arašídy, může vám váš lékař předepsat léky ke snížení příznaků alergické reakce. Můžete brát:

 • Epinefrin (EpiPen®, AUVI-Q®, Adrenaclick®, Symjepi®): Jedná se o záchranný nouzový lék, který okamžitě zahájí zvrácení příznaků anafylaxe.
 • Antihistaminika: Jedná se o léky, které snižují překrvení nebo svědění.
 • Kortikosteroidy: Tyto léky snižují otoky, pokud máte alergickou reakci.

PREVENCE – Jak můžete zabránit alergii na arašídy?

Konzumace malého množství potravin obsahujících arašídy může snížit pravděpodobnost, že se u vás vyvine alergie. Jedna studie zjistila, že u cca 17 % dětí, které nejedly arašídy, se vyvinula alergie ve věku kolem 5 let. Naproti tomu pouze 3 % těch, kteří jedli arašídy, měli alergii na arašídy ve věku 5 let.

Vždy se zeptejte lékaře vašeho dítěte na doporučení ohledně krmení vašeho dítěte arašídy. Načasování seznamování vašeho dítěte s arašídy se liší v závislosti na tom, zda vaše dítě má:

 • Alergie na vejce.
 • Nějaký ekzém.
 • Jak těžké má potravinové alergie, tak ekzémy.

Existuje nějaký lék na alergii na arašídy?

Lék na alergie na arašídy neexistuje. Ale děti mohou z alergie na arašídy vyrůst. Jak děti stárnou, alergolog může provést další krevní nebo kožní test, aby změřil citlivost dítěte na arašídy. Pokud se zdá, že alergie na arašídy klesá, alergologové mohou doporučit orální potravinový test.

K dispozici jsou nové léčebné postupy nazývané orální imunoterapie (OIT). To je místo, kde pečlivě vybraní pacienti podstupují terapii, která jim pomůže vyvinout toleranci k potravinám, na které mají alergii. Pokud má vaše dítě alergii na arašídy, je důležité mu nedávat arašídy, pokud vám to nenařídil alergolog.

V dospělosti můžete alergii na arašídy zvládnout tím, že se arašídům budete opatrně vyhýbat. Možná budete muset u sebe nosit epinefrin, pokud máte závažné alergie, které by mohly vést k anafylaxi.

Shrňme si tedy to, jak se alergie na arašídy léčí

Léčba alergie na arašídy se zaměřuje na dvě hlavní oblasti: prevenci alergických reakcí a zmírnění symptomatických projevů při vystavení alergenu. Zde jsou některé přístupy a metody léčby:

Vyhnání se alergenu: Osoby s alergií na arašídy musí striktně vyhýbat se konzumaci arašídů a potravin, které je obsahují. Je důležité číst si pozorně složení potravin a mít informace o možném přítomnosti arašídů nebo stopových množství v potravinách.

Antihistaminika: Antihistaminika jsou léky, které mohou zmírnit symptomy alergie, jako jsou svědění, otok a zarudnutí kůže. Mohou pomoci při mírnějších projevech alergické reakce.

Adrenalinová autoinjekce: Lidé s alergií na arašídy, zejména ti s vysokým rizikem anafylaxe, mohou být vybaveni adrenalinovou autoinjekcí (EpiPen) pro případ naléhavého použití. Adrenalin (epinefrin) je lék, který může okamžitě zmírnit závažné alergické reakce a anafylaktický šok.

Imunoterapie: V některých případech může být zvážena imunoterapie, která se provádí pod dohledem odborníka. Jedná se o postup, při kterém se postupně podávají malá množství alergenu, aby se tělo postupně přizpůsobilo a snížila se citlivost na alergen.

Je důležité, aby lidé s alergií na arašídy měli individuální plán léčby vytvořený alergologem nebo imunologem. Vždy je vhodné vše konzultovat se svým lékařem, který může poskytnout přesnější informace a doporučení týkající se specifické léčby v daném případě.

Sponzorováno

Máte nějakou zkušenost s alergií na arašídy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva