Sponzorováno

Jak správně vytáhnout klíště? 4.81/5 (16)

  • Správné odstranění klíštěte je důležité pro minimalizaci rizika infekce.
  • V tomto článku najdete postup, jak správně vytáhnout klíště.

Právě jste našli klíště na sobě, svém partnerovi nebo na svém dítěti? Co byste měli dělat?

Za prvé, nepropadejte panice. Je pravda, že borelióza je nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty ve Spojených státech. Ale riziko, že se u vašeho dítěte rozvine lymská borelióza po kousnutí klíštětem, je velmi nízké. To říkají data, takže nepanikaře.

Pravděpodobnost nákazy boreliózou závisí na regionu, ve kterém žijete, a na konkrétních podmínkách, jako je výskyt klíšťat s boreliemi a délka připojení klíštěte na kůži. Pravděpodobnost nákazy je relativně nízká.

Délka, po kterou je klíště připojeno na kůži, může ovlivnit pravděpodobnost přenosu bakterií. Čím delší dobu je klíště přisáto, tím vyšší je pravděpodobnost přenosu.

Chcete-li být v tomto směru v bezpečí, klíště co nejdříve odstraňte. Riziko infekce stoupá 24–48 hodin po přisátí klíštěte na kůži.

Uchopte klíště co nejblíže kůži:

Uchopte klíště co nejblíže kůži

 

Instrukce pro správné vytažení klíštěte

Krok 1: Připravte si vhodné nástroje. Před vytažením klíštěte si připravte tenké špičaté kleštičky, pinzetu nebo speciální nástroj určený pro odstranění klíšťat.

Krok 2: Dezinfikujte oblast. Pokud je to možné, dezinfikujte oblast kolem klíštěte antiseptikem nebo alkoholem. To pomůže snížit riziko infekce.

Krok 3: Pomocí pinzety uchopte klíště pevně za jeho „hlavou“ – hned u kůže člověka. Použijte lupu, pokud ji máte, abyste klíště jasně a zřetelně viděli. Snažte se vyhnout zmačknutí těla klíštěte.

Sponzorováno

Krok 4: Pomalu a rovnoměrně tahejte, nekruťte. Pomalu a rovnoměrně zatáhněte klíště směrem ven. Nepoužívejte velké násilí a nedělejte náhlé pohyby, abyste minimalizovali riziko, že hlavička klíštěte zůstane v kůži. Nekruťte klíštětem ani s ním nekývejte ze strany na stranu. Pokud část klíštěte zůstane v kůži, nebojte se. Ono vše nakonec odpadne samo. Dříve se s tím běželo k doktorovi, ale dnes panuje ten názor, že se v místě udělá strup a ten odpadne. Místo je potřeba sledovat a desinfikovat. Není to žádná hrůza, když kousek klíštěte v těle zůstane. Je důležité klíště co nejdříve eliminovat, to je důležité.

Krok 5: Dezinfikujte a ošetřete ránu. Po odstranění klíštěte dezinfikujte ránu opět antiseptikem nebo alkoholem. Pokud je to nutné, přiklopte sterilní obvaz nebo náplast na ránu.

Krok 6: Uchovejte klíště pro pozdější vyšetření: Je dobré si klíště uložit v uzavřené nádobce nebo v sáčku na pozdější vyšetření, pokud se objeví příznaky onemocnění.

Pamatujte, že správné odstranění klíštěte je důležité, ale ani to nezaručuje stoprocentní ochranu před infekcí. Pokud se objeví jakékoli příznaky infekce po odstranění klíštěte, vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy mám zavolat doktorovi?

Okamžitě zavolejte lékaře, pokud máte vy nebo vaše dítě tyto příznaky:

  • vyrážka s červenými kroužky nebo kůže, která je červená a podrážděná
  • příznaky podobné chřipce
  • bolest kloubů nebo oteklé klouby
  • paralýza obličeje (pacient nemůže pohybovat oblastmi obličeje)

Máte nějaké zkušenosti s vytažením klíštěte? Napište nám do komentářů.

A také si na toto téma přečtěte

VIDEO: Jak na klíště? Jak ho vytáhnout?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva