Sponzorováno

Hidradenitida: Těžká forma zánětu potních žláz 4.57/5 (14)

HidradenitidaHidradenitis suppurativa (HS), neboli Hidradenitida, je chronické kožní onemocnění charakterizované přítomností zanícených oblastí, které se typicky nacházejí v podpaží, tříslech, jakož i pod prsy, v oblasti hýždí a na vnitřní straně stehen, kde se kůže o sebe tře. V těchto zanícených oblastech se tvoří bolestivé léze (poškození) ve formě vyrážek a uzlíků, které obvykle vznikají na místech, kde se nachází určitý typ potních žláz (známé jako apokrinní žlázy – pachové žlázy vázané výhradně na vlasové folikuly). HS není infekční nebo nakažlivá choroba. Toto onemocnění je často nesprávně diagnostikováno, protože mnozí pacienti trpící HS nejsou vždy ochotni hovořit o svých příznacích nebo vyhledat dermatologa a požádat ho o pomoc.

Nový způsob léčby

V současnosti existuje několik způsobů léčby hidradenitidy. Ty však závisí na stadiu onemocnění, které může být lehké, středně závažné nebo závažné.

Lehké stádium onemocnění se většinou léčí konzervativně. Jde o lokální medikamentózní léčbu mastmi nebo antiseptickými roztoky, zda o celkovou léčbu antibiotiky.
Pokročilejší formy vyžadují i chirurgické odstranění poškozené kůže, ale je to vždy na individuálním posouzení stavu každého pacienta. Chirurgický zásah s sebou přináší naději na vyléčení, ale i riziko pooperačních komplikací. U části pacientů může onemocnění propuknout znovu i po operaci.

Novinku v léčbě představuje biologická léčba. Její úspěch spočívá zejména v minimalizování zánětlivých projevů, díky čemuž se zmírní výtok, sníží zánětlivá aktivita onemocnění a jeho bolestivost. Biologická léčba může být indikována i před plánovaným chirurgickým zákrokem, čímž se zmírní zánět. Následně můžeme přistoupit k chirurgickému odstranění ložiska, a stav udržovat pod kontrolou pomocí biologické léčby.

Hrozí návrat nemoci?

Recidiva se může ukázat pouze ve formě zbytkových ložisek, a to jen v deseti procentech rozsahu, které se odstraní. Příčiny vzniku onemocnění zatím známé nejsou, ale zhoršuje ho obezita (třením částí těla), kouření, rodinná anamnéza či těhotenství. Postihuje 1% populace, přičemž jí trpí zejména ženy a objevuje se v teenagerském věku.

Sponzorováno

Kožní onemocnění ovlivňuje i psychiku člověka

Kromě bolestivých fyzických projevů, onemocnění zasahuje i sebevědomí a celkové psychické prožívání pacienta. Pokročilé stadium hidradenitidy zhoršuje možnosti člověka, zařadit se do pracovního procesu, resp. užívat si běžné aktivity, jako koupání v bazénu, či nošení lehkého oblečení. Onemocnění narušuje sexuální život a způsobuje traumata, která pacient – z pocitu studu a méněcennosti v sobě potlačuje. Každý člověk se snaží starat o svůj zevnějšek a vypadat co nejlépe. Pokud však člověk trpí některou z vážných kožních chorob, stává se středem pozornosti okolí. Kožní onemocnění tak mohou zapříčinit stavy, jako úzkost nebo depresi.

Babské rady proti pocení

Pátráte po přírodní zbrani, která výrazně zmírní pocení? Vyzkoušejte tradiční babské recepty.

Odvar ze šalvěje

2x denně pijte odvar ze šalvěje. K 1 lžíci šalvějového lístku přidejte 1,5 lžíce ořechových lístků, čtvrt lžíce meduňky a hřebíčku. 3 minuty povařte v 0,5 l vody. Více se také dozvíte v tomto článku.

Dubová koupel

Za hrnek rozdrobené dubové kůry se dvěma lžičkami máty a ořechových listů několik minut povařte. Přeceďte a přidávejte 2x týdně do koupele.

Česnek a cibule

Vyřaďte je z jídelního lístku, pokud máte problém se zapáchajícím potem. Česnek a cibule k němu dost přispívají.

Sůl

Ta mořská je také účinným prostředkem proti pocení. Přidávejte ji do koupele.

Zelený čaj

Opláchněte se zeleným čajem na místech, kde se nejvíce potíte. Osvěží vás, a zároveň zmírní pocení.

Mapy pod paží

Zredukujete je nalepením speciální vložky do podpaží. Seženete ji v lékárně.

Přeslička a dubová kůra

150 g přesličky a 30 g dubové kůry zalijte 200 ml lihu a nechte 14 dní louhovat. Tinkturou si 1x denně potírejte chodidla.

Co dalšího si přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva