Technostres – technologie mohou mít na náš život větší vliv, než si připustíme 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Technostres – technologie mohou mít na náš život větší vliv, než si připustímeDnešní hektická doba nám přináší mnoho nových možností, technologií, pomocníků, ale na straně druhé má i nezanedbatelný vliv na naše zdraví. Nemoc, kterou nám právě moderní vymoženosti mohou do života vnést, se nazývá technostres. Nejde tedy o nepříjemnou reakci či obavu z určitého druhu hudby, ale například z používání počítače, chytrého telefonu, ale klidně i dalších zařízení, u nichž je nutné je nějak zvládat po technické stránce.

Technostres byl definován již v roce 1984, nejde tedy jen o nemoc spjatou s posledními pár lety. Označení popisuje veškeré stavy, kdy člověk není schopný adaptovat se ve světě plném moderních technologií. Ty nám sice do života přináší mnohá usnadnění, je s nimi na jedné straně život snazší, na straně druhé ale poznamenávají naše zdraví – na úrovni psychické i fyzické.

Strašák v podobě novinek

Nemoc může mít mnoho podob. Někteří lidé trpí strachem z používání počítače. Dělá jim problém naučit se pracovat s novým programem, v práci se děsí jakýchkoliv změn, které by jim přinášely nutnost ovládnout některou aplikaci nebo by jim ukládaly nové povinnosti spjaté s aktivitou na sociálních sítích, e-learningem apod. K tomuto tíhnou spíše lidé vyššího věku, pro něž je stále používání počítače a internetu něčím „trochu novým“, nepracovali s ním od mládí a najednou si musí osvojit specifické znalosti.

Zdraví v ohrožení

I pokud vás však neprovází denně obavy při práci s počítačem, i tak ovlivňuje vaše zdraví možná více, než jste aktuálně schopni si připustit. Pokud trávíte hodiny denně sezením a s upřeným zrakem na monitor, vaše zdraví to může nepříjemně poznamenávat. Často se objevuje nesoustředěnost, zvýšená únava, poruchy spánku, ale mohou se přidat i další obtíže. Ty již obvykle zaregistrujeme a donutí nás, abychom se zamysleli nad jejich řešením. Mohou se projevit bolesti hlavy, potíže se zrakem, bolesti očí, zad nebo třeba syndrom karpálního tunelu z neustálého umístění ruky na počítačové myši.

Sponzorováno

Neustálé obavy

Někteří lidé trpí i strachem z možného vlivu technologií na společnost obecně. Obávají se přílišné techniky, toho, že zcela ovládne náš život. Někoho může děsit, že se mu přes internet někdo nabourá do emailu, na bankovní konto, dostane se k jeho citlivým údajům a zneužije je.

Následkem toho může být naprosté odmítání technického pokroku nebo přehnaná kontrola transakcí, které učiníme prostřednictvím internetu. Někdo po sobě může opakovaně ověřovat, zda odeslal email na správnou adresu, může denně měnit hesla atd. Následkem jsou nemalé obtíže v pracovním i osobním životě. Přece jen je v dnešní době předpokladem, že lidé jsou k zastižení na sociálních sítích, pohotově komunikují přes různé aplikace a jsou schopni pracovat každodenně s internetem.

Pohlcení technologiemi

Opačná situace nastane, pokud se někdo stane doslova „závislým“ na tom, aby byl neustále online. Každou vteřinou kontroluje, zda mu někdo nepíše, zda není něco nového atd. To u něj vyvolává opravdové známky závislosti včetně abstinenčních příznaků, pokud by se nemohl momentálně připojit k internetu a zjistit vše, co je pro něj tak důležité. I tímto směrem se může ubírat naše cesta, pokud se nevyrovnáme s dobou, která na nás vyvíjí tlak a potřebu být stále ve vzájemném kontaktu.

Příjemná prevence

Pokud si dovedete jen stěží představit jedinou hodinu, kdy nejste přihlášeni na internet, je opravdu načase s tím začít něco dělat. Stejně je tomu, pokud na sobě pociťujete nepříjemné známky každodenní práce s novodobými technologiemi.

Někdy může nastat i taková situace, že je zapotřebí konzultace s lékařem (v případě vážných zdravotních obtíží). Ideální však je, ještě než něco takového nastane, zamyslet se nad svým životním stylem a zkusit možným nepříjemným následkům předcházet. Mezi efektivní pomocníky v boji s technostresem patří pravidelná pohybová aktivita a také umění relaxace – ať již to je venku, doma při čtení knihy nebo při společenské hře s přáteli.

Co dále si přečíst na toto téma?

VIDEO: Technostres – příčiny a svépomoc

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva