Sponzorováno

Balanitida (balanopostitida) – může potrápit jakéhokoliv muže – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (14)

Balanitida (či balanopostitida) je léčitelný stav, který se nejčastěji vyskytuje u neobřezaných mužů. Mezi hlavní příznaky balanitidy patří zánět a bolest žaludu (horní části penisu). Léčba často zahrnuje antimykotické krémy, antibiotika, zlepšení osobní hygieny a v některých případech i obřízku.

Balanitida bolí

Balanitida je bolest a zánět (otok a podráždění) žaludu (hlavy) penisu, který se vyskytuje nejčastěji u neobřezaných mužů. Obřízka je postup prováděný za účelem odstranění kůže (předkožky) z hlavy penisu (žalud). Balanitida je obvykle způsobena kvasinkovou infekcí, ale může být způsobena bakteriální nebo virovou infekcí. Není nakažlivá.

Jak častá je balanitida?

Odhaduje se, že asi tak 10% mužů bude mít během života balanitidu. Balanitida se častěji vyskytuje u neobřezaných mužů a chlapců mladších 4 let.

Jaké jsou typy balanitidy?

Balanitida je rozdělena do tří typů:

  1. Balanitida (také nazývaná Zoonova balanitida): Toto je hlavní typ balanitidy, obvykle postihuje neobřezané muže středního věku a způsobuje zanícený červený žalud penisu.
  2. Oběhová balanitida: Tento typ balanitidy je výsledkem reaktivní artritidy, typu artritidy, která se vyvíjí v reakci na infekci v těle. Kromě zánětu a zarudnutí způsobuje oběhová balanitida malé léze (boláky) na hlavě penisu (na žaludu).
  3. Pseudoepiteliomatózní keratotická a slídová balanitida: Tato velmi vzácná forma balanitidy způsobuje šupinaté bradavice na žaludu. Postihuje muže nad 60 let.

Koho balanitida postihuje?

Balanitida postihuje především neobřezané muže, protože vlhká a teplá oblast pod předkožkou je ideálním místem pro růst kvasinek a bakterií. Může se objevit v jakémkoli věku a je častější u mužů, kteří mají fimózu (napnutá předkožka, která se těžko přesouvá přes hlavu penisu). Skupiny s vyšším rizikem balanitidy jsou muži, kteří:

  • Dodržují špatnou hygienu.
  • Jsou středního věku nebo starší.
  • Mají cukrovku, protože zvýšená hladina glukózy (cukru) na kůži může stimulovat růst bakterií a plísní.
  • Jsou obézní.
  • Mají pohlavně přenosné choroby.
  • Mají citlivost na chemické dráždivé látky.

Přenos a příčiny balanitidu?

Nejčastější příčinou balanitidy je špatná hygiena u neobřezaných mužů. Mezi další příčiny patří:

  • Genitální kvasinková infekce (kandidóza).
  • Pohlavně přenosné nemoci.
  • Infekce svrabem.
  • Citlivost nebo alergie na drsná mýdla nebo chemikálie.
  • Kožní onemocnění, která způsobují svědění, suchou a šupinatou kůži (jako je lupénka a ekzém).
  • Diabetes.
  • Reaktivní artritida, což je typ artritidy, která se vyvíjí v reakci na infekci někde v těle.

Jaké jsou příznaky balanitidy?

Příznaky balanitidy se mohou objevit náhle nebo se mohou vyvíjet postupně. Příznaky mohou být následující:

Sponzorováno

  • Bolest a podráždění žaludu (hlava penisu).
  • Zarudnutí nebo červené skvrny na penisu.
  • Svědění pod předkožkou.
  • Otok.
  • Oblasti lesklé nebo bílé kůže na penisu.
  • Bílý výtok (smegma) pod předkožkou
  • Zápach
  • Bolestivé močení.
  • Léze na žaludu (tento příznak je vzácný a objevuje se u typu balanitidy, která postihuje muže starší 60 let).

Jak se diagnostikuje balanitida?

Lékař diagnostikuje balanitidu fyzickým vyšetřením, aby zjistil, zda vaše příznaky způsobuje infekce. Váš lékař vám může provést výtěr z otvoru močové trubice (otvor na špičce penisu) a odeslat vzorek do laboratoře k testování. Váš lékař může také nařídit test moči nebo krve ke kontrole cukrovky a nebo jiných infekcí.

Léčba – jaké jsou způsoby léčby balanitidy?

Léčba balanitidy závisí zejména na tom, co tento stav způsobuje. Léčba může zahrnovat:

  • Antifungální krémy: Pokud kvasinková infekce způsobuje balanitidu, váš lékař předepíše antifungální krém, jako je klotrimazol k léčbě infekce. Budete muset aplikovat krém na žalud (tj. horní část penisu) a předkožku, jak je předepsáno.
  • Antibiotika: Pokud je příčinou vašich příznaků sexuálně přenosná nemoc, váš lékař bude léčit infekci antibiotiky. Antibiotikum bude záviset na typu infekce.
  • Zlepšená hygiena: Lékař vám jistě doporučí, abyste si místo pod předkožkou často myli a sušili, aby se snížilo riziko návratu balanitidy.
  • Zvládání diabetu: Pokud máte cukrovku, váš lékař vám ukáže, jak tento stav zvládnout.
  • Obřízka: Pokud máte opakující se příznaky balanitidy, váš lékař vám může doporučit obřízku. Obřízka je chirurgický zákrok, při kterém lékař odstraní předkožku pokrývající penis. Lékaři doporučují toto ošetření nejčastěji mužům, kteří mají obzvláště pevnou předkožku (fimózu).

Chcete-li zmírnit podráždění a zánět balanitidy, měli byste se tedy častěji koupat (zlepšit hygienu). Myjte se každý den. Ujistěte se, že si stáhnete předkožku, abyste mohli místo důkladně vyčistit. Vyhněte se drsným mýdlům a prostředkům. Snažte se nepoužívat silné mýdlo nebo pleťové vody, které mohou podráždit vaši pokožku. Po vymočení osušte oblast pod předkožkou, aby se moč nezachytila pod předkožkou. Naučte malé chlapce správné hygieně, zvláště pokud jsou neobřezaní.

Prevence – jak můžete zabránit balanitidě?

Prevence balanitidy začíná dodržováním správné hygieny. Abyste zabránili balanitidě, měli byste se často koupat. Udělejte si každý čas na stažení předkožky a vyčištění oblasti pod ní. Při sexu vždy používejte kondom, abyste se vyhnuli nakažení pohlavně přenosnou chorobou, která může způsobit balanitidu.

Sponzorováno

Máte s touto nemocí nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Balanitida (balanopostitida) – může potrápit jakéhokoliv muže – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Jiří napsal:

    Může balanopostitida způsobit neplodnost?

    • Tento stav může být nepříjemný a nepohodlný, ale obvykle nezpůsobuje neplodnost samotnou o sobě.

      Nicméně může existovat několik faktorů spojených s balanopostitidou, které by mohly mít vliv na plodnost, zejména pokud zánět způsobí zúžení močové trubice (uretry) nebo pokud infekce šíří do semenných váčků nebo varlat. Infekce, která dosáhne semenných váčků nebo varlat, může potenciálně ovlivnit produkci spermií.

      Ale samozřejmě zdaleka ne všechny případy balanopostitidy vedou k těmto komplikacím, a je to spíše neobvyklý scénář. Pokud máte obavy o svou plodnost v důsledku balanopostitidy nebo jakýchkoli jiných problémů spojených s reprodukčním zdravím, měli byste konzultovat s lékařem nebo specialistou na reprodukční medicínu. Lékař vám může provést potřebné testy a poskytnout vhodné léčby a rady.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva