Sponzorováno

Lékařské objevy z roku 2013, které zní jako sci-fi 4.83/5 (6)

Lékařské objevy z roku 2013, které zní jako sci-fiMnohé lékařské novinky znějí až příliš nadějně. Geny ovlivňující obezitu, zázračné léky a podobně. Chcete vědět, které noviny z oblasti medicíny letos opravdu pohnuly světem? Čtěte dál.
Už poosmé Cleveland Clinic vybrala technologie a objevy, které mají vliv na medicínu. „Dívali jsme se na inovace, které jsou průlomové, takže nový lék není jen o málo lepší, je opravdu výrazně lepší,“ řekl doktor Michael Roizen, který stál v čele třiceti zdravotnických odborníků vybírajících letošních finalistů. Podívejte se na technologie budoucnosti, které jsou takřka na dosah.

Bionické oko

Jedinečný systém vezme video signál z kamery zabudované do slunečních brýlí a přenáší ho bezdrátově do implantátů v sítnici lidí, kteří přišli o zrak. I když je k dispozici v Evropě od roku 2011, zbytek světa tento objev schválil až letos.

Tento systém ale není dokonalý. Umožňuje nevidomým zjednodušit základní aktivity, jako je chůze po chodníku bez šlápnutí mimo obrubník, či odlišení černé ponožky od bílé, ale při čtení pomůže spatřit pouze velká písmena. Navíc, protože sítnice se sama po vložení implantátu hojí, kvalita vidění se snižuje. Tato technologie je schválena pouze pro lidi s pigmentózou, ale brzy by mohla pomoci i pacientům s makulární degenerací.

Otisků prstů rakovinných genů

Ne všechny nádory jsou stejně smrtelné. Například rakovina prostaty znamená delší přežití než zhoubný nádor na mozku. Ale i rakovina prostaty se vyskytuje v několika formách od zvládnutelných po opravdu náročné. Analýzou mutovaného genomu nádoru mohou lékaři určit, zda je rakovina citlivá na určitou chemoterapii, nebo nebude vůbec reagovat na současnou léčbu. Tento objev může tedy zjednodušit a zefektivnit léčbu rakoviny.

Stop záchvatům

Pro epileptiky, kteří trpí náhlými nekontrolovatelnými záchvaty je nový systém jako defibrilátor pro mozek. Systém zahrnuje senzory implantované do mozku, které mohou zahlédnout první příznaky blížícího se záchvatu. Pak vyšle elektrické impulsy, které působí na mozkové dráhy a zastaví záchvat už v začátcích. Foxnews.com informoval, že po prvním roce se množství záchvatů snížilo o 40 %, ale o dva roky později o 53 %.

Sponzorováno

Lék na hepatitidu

Až do nedávna patřila léčba hepatitidy C do poměrně úspěšné kategorie s asi 70 % vyléčených pacientů. A to bylo po 48 – týdenním přísně antivirovém léčebném režimu, včetně injekce interferonu, který způsobuje řadu vedlejších účinků. Ale nový lék Sofosbuvir je mnohem účinnější zabiják této nemoci, s úspěchem u 95% pacientů. Ba co víc, lék se podává pouze po dobu 12 týdnů a bez interferonu injekcí.

Elektronický anesteziolog

Lékaři možná sklidí více slávy a díků, ale je to tvář anesteziologa, kterou vidíte před operací. Mezi sledováním tepové frekvence, dýcháním a mozkových funkcí anesteziolog musí být také seznámen s účinkem sedativ a analgetik. Nový Perioperační systém zahrnuje počítačový software s dotykovým displejem a může varovat lékaře. Pokud se situace zkomplikuje, máte přehled o jednotlivých úkonech lékaře.

Fekální transplantace

Myšlenka na výměšky někoho jiného ve vašem tlustém střevě může znít odpudivě, ale taková léčba je až pozoruhodně účinná při léčbě infekcí způsobených bakterií C. difficile, které zabíjejí tisíce lidí ročně. Jednoduše při transplantaci získáte užitečné bakterie žijící v žaludku dárce. Výzkumní pracovníci v Kanadě naštěstí vyvinuli metodu, kterou dodají tělu jen bakterie v tabletách, a ne výkaly přes klystýr.

Hormon pro srdce

Přibližně jeden ze čtyř lidí, kteří jsou hospitalizováni pro srdeční selhání, nevydrží více než rok. Ale nový lék zvyšuje šance na přežití až o 37%. Je to syntetická verze hormonu relaxin, který produkují těhotné ženy s cílem zmírnit stres způsobený dítětem tlačícím na srdce. Relaxin otevírá cévy, aby dodaly orgánům kyslík, a lék z něj je označován za průlomový objev.

Robotický doktor

Pokud máte podstoupit kolonoskopii, budete potřebovat anesteziologa. Naštěstí vědci vytvořili počítač, který měří správné množství sedativ a monitoruje životní funkce. Dokonce je schopen v případě potřeby probudit pacienta. Doktor Roizen se k tomuto objevu vyjádřil: „Pokud by ho měl lékař Michaela Jacksona, zpěvák by byl ještě na světě.“

Test na riziko infarktu

Dnes vám možná měří cholesterol, aby odhalili riziko infarktu, ale brzy bude lékaře více zajímat trimethylamin – N-oxid (TMAO). Proč? Lidé s nejvyššími úrovněmi TMAO v krvi mají 2,5 krát vyšší riziko infarktu než ti s nejnižší hladinou. TMAO je látka produkovaná střevními bakteriemi po konzumaci vajíček, červeného masa a mléčných výrobků. Tato látka urychluje proces ucpávání cév cholesterolem. Kromě vyhýbání se červenému masu by měly preventivní opatření zahrnovat i probiotika, nebo léky, které odstraní z organismu TMAO.

Průvodce léčbou rakoviny

Cílem jakékoliv léčby rakoviny je zabít nádor a zachovat zdravé buňky. V poslední době díky pochopení rakovinných buněk mohli vědci vyvinout třídu léků, které odhalí slabiny nemoci.

VIDEO: Nová protinádorová látka

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva