Sponzorováno

Co znamenají ty různě šedé fleky na ultrazvukovém snímku? 4.1/5 (10)

Mnozí z vás byli na ultrazvukovém vyšetření, ať již z důvodu těhotenské kontroly či z jakéhokoli jiného. Diagnostický ultrazvuk (dále jen UZ) je jednou z nejpoužívanějších metod z tzv. radiologických vyšetření. Samotný průběh ultrazvukového vyšetření je zcela bezbolestný a zatím nebyly nalezeny žádné závažné nežádoucí účinky, oproti například CT či rentgenu. Hodí se pro zobrazování především měkkých tkání, proto se často používá v kardiologii, neurologii (pro mozkové struktury) či pro vyšetření ledvin v nefrologii. A mnozí z vás zahlédli i obraz, který sonda přenáší na obrazovku.

Ukázka ultrazvuku

Ukázka ultrazvuku

 

Ve většině případů to byla určitě změť různě šedých oblastí a šmouh, v nichž laikovi připadá téměř nemožné se vyznat. Pro zkušeného radiologa však každý odstín a plocha má svůj význam. Existuje více tzv. zobrazovacích modů, některé využívají i barevný obraz, avšak nejčastěji používaný je tzv. B-MODE, kde na výsledném obraze vidíme právě různé stupně odstínů šedé až černou.

Za vše může echogenita

A další cizí slovo. Fyzikální princip UZ je poměrně složitější, omezíme se na základní pojetí. UZ sonda (to co drží lékař) vysílá UZ paprsky do tkáně. A každá tkáň má jinou hustotu a paprsek má jinou schopnost se od tkáně odrazit nebo projít skrz. A právě schopnost odrazu UZ od tkáně je echogenita, která je různá. A tím dojde k tomu, že čím světlejší je na obraze oblast, tím je tkáň hustší a naopak. Tedy bíle se zobrazí kost a zcela černou pak vzduch. A různě šedé odstíny pak určují právě míru echogenity, tedy odrazu paprsku.

Lékař tak rozliší jednotlivé struktury podle hustoty a dobře tak identifikuje nežádoucí nálezy, například možné kalcifikace nebo stenózy cév vlivem jejich ucpání (tj. ateroskleróza). Příklad takového B-MODE UZ obrazu vidíme na obrázku:

Sponzorováno

B-MODE UZ obraz

obrázek (Příklad UZ B-MODE obrazu ve stupních šedi – zobrazení štítné žlázy k detekci nádoru)

 

Nejednoznačná šedá v B-MODE obraze

Na rozdíl například od CT, kde je přesně dané, co odpovídá jakému odstínu (tzv. Hounsfieldovy jednotky; HU), v případě B-MODE UZ tomu tak není. Lékař navíc může v průběhu vyšetření upravit jas i kontrast obrazu optimálně pro potřeby vyšetřované struktury a tak se může stát, že stejná tkáň se stejnou echogenitou může na dvou obrazech vypadat jinak, resp. má jiný odstín šedé. To je poté komplikovanější pro počítačové zpracování obrazu, ale to není účelem tohoto článku.

Nežádoucí artefakty v B-MODE obraze

Nebudeme zabíhat do detailů. Jen si řekněme, že v určitých případech se v obraze mohou vyskytnout nežádoucí jevy, tzv. artefakty. Jsou to například fantomový obraz, akustický stín či reverberace a jiné. Mohou vznikat například při nevhodném sklonu sondy. Artefakty mají fyzikální původ podle vysílání UZ paprsku a jeho průniku tkání. Zájemce o hlubší poznání můžeme odkázat například sem.

Zkušený sonografista (odborník v UZ diagnostice) rozpozná artefakty a dokáže je oddělit od užitečného obrazu, případně pomůže počítačové zpracování obrazu.

Proč je každý obraz unikátní?

Možná si myslíte, že u různých pacientů stejná struktura by měla být zobrazena stejně. Tomu tak rozhodně není. Každý člověk je unikátní a i když lékař vyšetřuje stejnou oblast, například srdce, mohou jednotlivé struktury vypadat odlišně, například každý je jinak „tlustý“, má jinak silnou kost (například k zobrazení struktur mozku) a tudíž UZ paprsek prochází jinak a jinak se může chovat a tím i výsledný obraz může být jiný.

Nicméně je snahou standardizovat výchozí nastavení UZ přístroje, aby například bylo možné udělat studii na 1000 pacientech se stejnou nemocí, jak se daná struktura zobrazuje a udělat srovnání. Ale to už zabíháme do klinických studií.

Sponzorováno

Nyní už tedy víte, co znamenají ty různě šedé fleky na ultrazvukovém snímku.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: jovannig / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva