Sponzorováno

Vhodná doba k odvykání kouření? Stanovte svůj „velký den“! 4.75/5 (4)

Vhodná doba k odvykání kouření? Stanovte svůj „velký den“!Na světě zemře každých 8 vteřin jeden člověk na nemoci spojené s kouřením. Jen než dočtete tento článek, tabák si tak vyžádá pár desítek dalších obětí. Zbavte se proto kuřáckého návyku co nejdřív. V odvykání velmi pomáhá volba vlastního „dne D“ – výběr vhodné doby totiž tvoří polovinu úspěchu.

Vhodná doba k odvykání kouření? Stanovte svůj „velký den“!

Některé neúspěšné pokusy přestat kouřit vyplývají z volby nevhodného životního období pro odvykání. Pokud je váš život hektický, zřejmě pro tento krok nikdy nenastane úplně ideální doba. V takovém případě si vyberte období, kdy se vliv stresujícího prostředí alespoň trochu zmírní. V odvykání kouření totiž platí skutečnost, že nikdy není pozdě. Mnoha odvykajícím kuřákům tak pomáhá stanovení pomyslného „dne D“. Ačkoliv se na první pohled může jednat o naprostou maličkost, pečlivé naplánování tohoto data je základem úspěchu. Může se jednat o narozeniny vaše nebo partnera, o Nový rok nebo symbolicky o Světový den bez tabáku, tedy 31. květen. Vhodným výběrem je také dovolená nebo doba akutního onemocnění, pro které může být komplikací právě kouření.

Kdy nebývá správný čas

Odvykání nezahajujte v období zvýšeného psychického stresu. Boj proti kuřáckému zlozvyku v náročné životní etapě totiž bývá předem odsouzený k nezdaru. Jedná se zejména o dobu nadměrného pracovního vytížení, významné životní události (svatba, závěrečné zkoušky, úmrtí v rodině) nebo odloučení od rodiny a přátel. Pokud ale vaši blízcí nebo rodinní příslušníci také holdují kuřáctví, doba bez jejich společnosti se naopak stává vhodnou situací pro zahájení odvykání. Velkou hrubkou také bývá skoncovat s tabákem těsně před nástupem na dovolenou. Přípravy na odjezd a vyřizování posledních pracovních povinností totiž nepředstavují pro čerstvého nekuřáka ideální prostředí.

Ženy to mají těžší

Kanadští lékaři přicházejí se zajímavou teorií. Ženy, které chtějí úspěšně přestat kouřit, by měly naplánovat odvykání podle svého menstruačního cyklu. Alespoň to vyplývá z jejich nového výzkumu.

Podle vědců sice kouří větší počet mužů, ženy se však tohoto zlozvyku vzdávají obtížněji. Důvodem může být větší závislost na nikotinu.
Výzkum provedený na 13 ženách totiž ukazuje, že cigarety aktivují více center „touhy po cigaretě“ během folikulární fáze menstruačního cyklu. Naopak po začátku ovulace dochází k aktivaci pouze jednoho z těchto míst.

Období mezi ovulací a počátkem menstruace by tak u žen mohlo být klíčem k úspěchu v odvykání kouření.

Sponzorováno

Výsledky je však třeba brát s rezervou. Samotní výzkumníci říkají, že je potřeba tuto domněnku ověřit na větším populačním vzorku.

Nezatracujte pomocnou ruku

A proč nezačít s odvykáním kouření právě teď? Skutečnost, že jste dočetli tento článek do konce, ukazuje, že o životě bez cigaret alespoň uvažujete. Pokud se bojíte odvykat na vlastní pěst, neváhejte a navštivte lékaře, který vám jistě nabídne pomocnou ruku. Pamatujte, že v České republice v důsledku kouření každý den zemře 65 lidí. Týdně jde o 500 lidí a ročně o 23 000 osob. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč byste mezi ně měli patřit i vy.

Přestáváte s kouřením? Naplánujte si náplň pět dnů před „dnem D“

Pokud jste se rozhodli skoncovat s tabákem, je dobré si stanovit takzvaný „den D“. Jde o konkrétní datum, kdy definitivně típnete poslední cigaretu. Poradíme, jak užitečně vyplnit čas, než osudný okamžik nastane.

5 dní před „dnem D“

 • Přemýšlejte nad důvody, které vás k nekouření vedou.
 • Oznamte rodině a přátelům, k jakému kroku se chystáte.
 • Přestaňte s nakupováním dalších krabiček cigaret.
 • Můžete změnit oblíbenou značku za druh, který vám tak nechutná.
 • Lze omezit počet vykouřených kusů.

4 dny

 • Sledujte, kdy a v jakých situacích obvykle kouříte.
 • Zvažte, jakými jinými způsoby rizikové okamžiky v budoucnu vyplníte (zaměřte se chvíle nudy, nervozity, radosti apod.).
 • Zamyslete se nad svými rituály spojenými s tabákovým dýmem, které bude třeba změnit (ranní káva a cigareta, cigareta po sexu, cigareta při čekání na autobus apod.).

3 dny

 • Naplánujte si, co uděláte s penězi, které díky nekouření ušetříte.
 • Rozmyslete si, na koho se obrátíte, když budete potřebovat podporu a pomoc.

2 dny

Sponzorováno

Sežeňte si nikotinové náplasti, žvýkačky, inhalátory nebo léky potřebné k odvykání kouření.

1 den

 • Zbavte se „kuřáckého nádobíčka“, vyhoďte popelníky a zapalovače.
 • Odstraňte i nejlépe poschovávané cigarety, včetně těch „na nejhorší časy“.
 • Vyperte oblečení a záclony, aby se definitivně zbavily typického zápachu.
 • Nechte si vyčistit vnitřek automobilu, pokud jste zde kouřili.
 • Naplánujte si, po čem zítra sáhnete, když ne po cigaretě (připravte si knihu nebo křížovky pro chvíle nudy, mrkev jako „něco do pusy“apod.).

„Den D“

 • Připomeňte svým blízkým, že dnes přestáváte kouřit.
 • Vyhněte se konzumaci alkoholu a stresovým situacím.
 • V případě silného bažení se obraťte na osobu, která vás může v nekouření podpořit, případně zatelefonujte na Linku pro odvykání kouření.

Co si dále o kouření přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva