Hledáte důvod, proč skončit s kouřením? Stačí se podívat do zrcadla! 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Lidskému tělu kouření neprospívá. A jde to na něm vidět.

Lidskému tělu kouření neprospívá. A jde to na něm vidět.

Kouřením se mladí lidé snaží vypadat starší a mnohdy ani neví, jak moc se jim to daří. Vdechování cigaretového kouře opravdu přidává roky – zejména naší pleti, zubům a vlasům.

Konzumace tabáku urychluje normální proces stárnutí kůže. Každé potáhnutí způsobí přerušení dodávky kyslíku a živin všem buňkám, čímž přispívá k rychlejší tvorbě vrásek a k nepřirozenému zabarvení pleti. Nejlépe je to vidět na dvojčatech, z nichž jeden sourozenec dlouhodobě kouří a druhý ne. Samozřejmě záleží také na tom, kolik tabáku člověk spotřebuje. Každá cigareta se ale na pleti podepíše, i když to ze začátku ještě není poznat.

Stárnutí obličeje i postavy

Není novinkou, že v tabákovém kouři se nachází více než 4000 různých chemických látek. Řada z nich způsobuje rozpad kolagenních a elastických vláken, která zaručují kůži její pevnost a pružnost. Proto mají kuřáci pleť slabší a méně elastickou. Projevuje se to například váčky pod očima nebo povolenou kůží na krku a pažích. Ženy by si měly uvědomit, že i jejich prsa drží tvar zejména díky pevné pokožce – kouřením se tedy ztrácí mladistvý vzhled nejen obličeje, ale i celé postavy.

Sponzorováno

Vrásky a skvrny navíc

Typickým projevem kouření jsou vrásky okolo úst a očí. Celoživotní usilovné potahování z cigaret způsobuje zvrásnění kůže právě kolem svalů, které tento pravidelný pohyb vykonávají. Spolu se ztrátou elasticity to má pak za následek tvorbu vrásek navíc, které nekuřáci ani nemají. I zmnožení takzvaných stařeckých skvrn je způsobeno kouřením. Zatímco u nekuřáků vznikají tyto známky stárnutí dlouhodobým vystavováním kůže slunci, u kuřáků se objevují o mnoho let dříve.

Trpí nejen kůže

Konzumace tabáku má za následek ještě řadu dalších, na věku přidávajících projevů:

 • přispívá ke ztrátě vlasů,
 • zabarvuje prsty a nehty,
 • zhoršuje stav dásní a zanechává pigmenty na zubech,
 • u žen může způsobit neplodnost a předčasnou menopauzu.

TIP: Přečtěte si odbornou studii o vlivu kouření na pokožku těla

Sponzorováno

Kouření s sebou samozřejmě nese řadu významnějších rizik, než je ztráta mladistvého vzhledu. Například onemocnění srdce či rozvoj rakoviny. Tyto hrozby jsou ale pro většinu kuřáků zdánlivě velmi vzdálené a nepřipouští si je. Zabarvené zuby a vrásky naopak vidí každý, může to být tedy jeden z prvních důvodů, proč s tabákem přestat ještě dříve, než bude pozdě.

Porovnání: pleť nekuřáka v. kuřáka

Porovnání: pleť nekuřáka v. kuřáka

Co si dále o kouření přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva