Sponzorováno

Jak se bránit onemocněním dýchacích cest nejen v zimě 4.89/5 (9)

Jak se bránit onemocněním dýchacích cest nejen v ziměZnečištění ovzduší: globální problém, který se dotýká i České republiky. Negativní dopady znečištění ovlivňují nejen kvalitu české přírody, ale především život a zdraví každého z nás. Vedle rakoviny či srdečních problémů způsobují celou řadu onemocnění dýchacích cest – např. alergie. Jak se těmto potížím bránit?

Hlavními zdroji znečištění ve městech jsou průmyslová výroba, doprava či lokální vytápění tuhými palivy. Např. V centru Brna naměřil dánský odborník Kaare Press-Kristensen nejvyšší koncentrace polétavého prachu ze všech evropských měst. Zasažena jsou ale i menší sídla. A i když se situace dlouhodobě mírně zlepšuje, překračování limitů stále ovlivňuje kolem 50 % českých obyvatel.

Projevy znečištění ovzduší známe všichni – hlavně v období zimy. Vzduch je nasycen kombinací kouře s mlhou a v podobě smogu se pohybuje všude kolem nás. Vdechování takového vzduchu potom způsobuje nemoci dýchacího ústrojí, jako jsou respirační infekce, záněty hrtanu, akutní kašel nebo astma. Jak s tím bojovat?

Sponzorováno

Zaměřte se na ovzduší doma

Ovzduší na ulici neovlivníte, takže se zaměřte alespoň na svůj domov. V první řadě odstraňte všechny lapače prachu: záclony a závěsy, květiny, plyšové hračky, suvenýry z dovolené či knihy – na tom všem prach ulpívá. Přestože selský rozum velí zajistit přísun čerstvého vzduchu větráním, během smogových situacích jej omezte. Pokud musíte, větrejte nárazově.

Čistička vzduchu

Vhodnou alternativou k větrání je čistička vzduchu. Zbaví vaši domácnost prachových částic, virů, bakterií, smogu, alergenů a poradí si i s pachy. Základními kritérii výběru čističky jsou velikost místnosti, rychlost výměny vzduchu a hlučnost.

Vytápění vysušuje vzduch

Problémem v zimě je i vytápění, které vysušuje vzduch. Optimální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 až 60 procenty. Nízká vlhkost vysušuje sliznici, ta ztrácí schopnost zachycovat viry, bakterie nebo prach a nedokáže zabránit jejich pronikání do dýchacích cest. Částečně si můžete pomoci přehozením vlhkého ručníku přes topení nebo sušením prádla v místnosti, jenže k dosažení požadované vlhkosti se do vzduchu musí dostat řádově několik litrů vody.

Sponzorováno

Proto je lepší si pořídit spíše zvlhčovač vzduchu. Výkon přístroje volte podle velikosti místnosti, užitečnou funkcí je i automatická regulace vlhkosti.

A co si dále přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva