Sponzorováno

Tvarůžky a zdraví – super i při dietě 4.92/5 (25)

Tvarůžky a zdraví - super i při dietěMilujete sýr ale, na jeden druh stále nemáte odvahu pro jeho silné, zapáchající aroma? Vyzkoušejte olomoucké tvarůžky, které dělají s postavou zázraky. Jsou druhém měkkého zrajícího sýra. Vyznačují se silnou vůní až zápachem a žlutou barvou. Tvarůžky jsou jediným českým sýrem s výraznou, pronikavou chutí, která je závislá na stupni zrání a může se pohybovat v rozmezí od jemné až po zřetelně výraznou, a tvoří neodmyslitelnou část české kuchyně.
Charakteristická vůně, originální chuť a tradice. Olomoucké tvarůžky, tvarůžky či kvargle, zná asi každý z nás. Někteří je milují, jiní zase nenávidí, ale světoznámá česká pochoutka nikoho nenechává chladným. Kdy je jíst a jak je správně skladovat?

Proč jíst tvarůžky

Tvarůžky se vyrábějí z nesyreného, kyselého tvarohu a kromě soli se nepoužívají žádné konzervační látky. Olomoucké tvarůžky jsou díky velmi nízkému obsahu tuku (okolo 1%) vhodné pro dietetickou stravu. Tělu přinášejí kvalitní bílkoviny, pouze minimum sacharidů a tuku. Mají největší obsah vápníku. Olomoucké tvarůžky vyhledávají převážně vegetariáni. I obsah cholesterolu je v nich zcela zanedbatelný.

Jak je správně skladovat

Olomoucké tvarůžky je nejlepší doma rozbalit a uložit do skleněné nebo porcelánové nádoby. Přikryjeme je vlhkou látkou a skladujeme v tmavé místnosti nebo v chladničce 5 až 8 stupňů. Platí pravidlo, že čím déle zrají, tím jsou lepší. Správné odležení „tvargle“ mají výtazné aroma a mají zlatožlutý povrch. Pokud se považujete za opravdového gurmána, můžete je nechat i zcela roztéct.

Tvarůžky a zdraví

Proč byste si je měli dopřát i vy?

Sponzorováno

  • Mají nízký obsah tuku (pouze 1 procento)
  • Obsahují vápník, fosfor, železo a vitamíny
  • Pozitivní regulují trávicí procesy ve střevě
  • Pro nízkou kalorickou hodnotu (129 kcal na 100 g)
  • Mají nízkou hladinu cholesterolu
  • Obsahují probiotika
  • Navzdory charakteristické vůni mají lahodnou chuť

Pochoutka pro sedláky i krále

Pravé olomoucké tvarůžky se vyrábějí v Lošticích, malém českém městečku zhruba třicet kilometrů vzdáleném od Olomouce. Možná vás to překvapí, ale původně je nazývaly „selskými tvarůžky“, protože se vyráběly v okolních vesnicích a pojmenování jak ho dnes známe, dostaly až podle olomouckých trhů, kde je prodávaly. První písemné zmínky o této dobrotě pocházejí z 15. a 16. století. Postupně si je oblíbili nejen obyčejní lidé, ale i králové – neodolal prý ani Rudolf II. Koncem 19. století založila rodina Wessela fabriku v již zmíněných Lošticích, kde se udržela dodnes. Lidí nahradily stroje, které produkují 150 tun tvarůžků měsíčně.

Co způsobuje zápach u tvarůžků?

Navzdory mnoha chválám, kterými gurmáni oslavují jedinečnou mírně pikantní chuť tvarůžků získanou rozkladem bílkoviny během zrání, se v povědomí široké veřejnosti zapsaly spíše svým možná ne zrovna vábným zápachem. Tvarůžky řadíme k měkkým zrajícím sýrům. Vyrábějí se z odtučněného kyselého tvarohu a kromě soli by se při jejich přípravě neměly používat jiné konzervační látky, ani zákysy, barvy či stabilizátory. Podle stupně zralosti mají soudržnou měkkou až poloměkké konzistenci. V první fázi si zachovávají pravidelný tvar s přiměřenou vrstvou mazu a viditelně tvarohovým jádrem. S postupem času se zvýrazňuje maz, chuť i vůně, původní zlatožlutá barva se mění na oranžově až oranžově hnědou a ztrácejí prvotní formu.

Pochutnáte si a nepřiberete

Téměř zanedbatelný obsah cholesterolu dává tvarůžky zelenou i během diety. Dopřát si je tak můžete i když berete ohled na svou linii. Kromě toho obsahují kvalitní plnohodnotné bílkoviny a velké množství vápníku. Jíst je smějí diabetici i pacienti s bezlepkovou stravou.

Rozteklé jsou prý nejlepší

Skladovat by se měly při teplotě 4 až 8 stupňů. Z původního balení je raději přesuňte do skleněné nebo porcelánové nádoby. Platí pravidlo, že čím déle je necháte odpočívat, tím budou chutnější. Opravdoví milovníci tvarůžků je konzumují až úplně rozteklé. Najdou se i nedočkavci, kteří je směle položí na teplý radiátor, aby proces urychlili. Slabého nádechu bílé plísně se bát nemusíte, k tvarůžkům patří.

Tvarůžky na slano i sladko

Dobrý kuchař umí z syrečků připravit mnoho chutných jídel. Tvarůžky můžete zapékat, smažit nebo jen tak vychutnat s cibulí, chlebem a pivem. V některých restauracích je dokonce podávají ve sladké verzi.

VIDEO: TVARŮŽKY Z LOŠTIC

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva