Švestkové víno (Umeshu) a jeho účinky na zdraví 4.6/5 (5)

Sponzorováno

Švestkové víno poslouží vašemu zdraví, ale musíte ho pít málo a pravidelně.

Švestkové víno poslouží vašemu zdraví, ale musíte ho pít málo a pravidelně.

Švestkové víno je sladký, mírně alkoholický nápoj vyrobený ze zelených švestek uma pocházejících z Číny. Švestkové víno se v Japonsku stalo populárním nápojem někdy během 17. století. Dnes je obvykle podáváno chlazené jako aperitiv, japonské švestkové víno je populární nápoj v Japonsku i po celém světě. Podobně jako naše víno, může i to švestkové nabízet určité přínosy pro zdraví, ale pouze pokud ho pijete v mírném množství.

Švestkové víno a zdravé látky

Švestkové víno obsahuje několik zdravých látek, včetně esenciálních minerálů a antioxidantů. Studie publikovaná v časopise Journal of Food Composition and Analysis v roce 2007 analyzovala antioxidační a minerální obsah různých ovocných vín a tradičních červených vín vyrobených z hroznů. Výzkumníci zjistili, že švestková vína mají mírnou celkovou antioxidační kapacitu, podobně jako třešňová a malinová vína, ale méně než vína vyrobená z hroznů nebo borůvek. Ovocná vína i červené víno z hroznů obsahovaly také esenciální minerály včetně vápníku, hořčíku, manganu, zinku, železa a zejména draslíku. Bylo zjištěno, že švestková vína a jiná ovocná vína obsahují podstatně méně histaminů vyvolávajících bolest hlavy než červená vína.

Umeshu obsahuje 15krát více kyseliny citronové než citrony a obsahuje mnoho dalších důležitých minerálů (jako je vápník, hořčík, železo a draslík) a antioxidanty. Z tohoto důvodu vám může pomoci zmírnit (či zabránit) některé trávicí problémy.

Alkohol ve švestkovém víně a zdraví

I konzumace alkoholu ve švestkovém víně může být přínosem pro zdraví. Japonský výrobce švestkového vína říká, že jeho vína mají obsah alkoholu asi 12 procent, což je podobné množství jako u našeho červeného nebo bílého vína. Mírná konzumace alkoholu může snížit riziko vzniku srdečních chorob, riziko úmrtí na srdeční infarkt, snižuje riziko mrtvice, zejména ischemických mrtvic, dále i riziko žlučových kamenů a případně i riziko vzniku cukrovky. „Mírná“ spotřeba alkoholu znamená maximálně jeden nápoj denně pro ženy a dva nápoje denně pro muže. Standardní porce vína je 150 ml, nicméně standardní porce švestkového vína je pouze 120 ml.

Sponzorováno

Sacharidy a kalorie ve švestkovém víně

Stejně jako je tomu u všech alkoholických nápojů, je i švestkové víno významným zdrojem kalorií. Alkohol má asi 7 kalorií na gram. Švestkové víno obsahuje také 20 g cukru nebo 6 procent denních potřeb sacharidů na 120 ml. S jeho mírným obsahem alkoholu a vysokým obsahem cukru, 120 ml švestkového vína obsahuje celkem asi 163 kalorií. Pro srovnání, 140 ml suchého červeného nebo bílého vína obsahuje pouze 100 kalorií. Proto pokud budete hodně pít švestkové víno, mohlo by to rychle vést k nárůstu tělesné hmotnosti a souvisejícím zdravotním problémům, stejně jako ke zdravotním problémům souvisejícím s nadměrnou konzumací alkoholu.

Úvaha nakonec

Ačkoli švestkové víno může nabídnout některé zdravotní výhody, zejména když pijete v malých množstvích, potenciální přínosy pro zdraví nápoje jsou vyváženy zdravotními riziky silného pití alkoholu. Obvyklá nadměrná konzumace alkoholu vás vystavuje riziku mnoha zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku, některých typů rakoviny, náhodného vážného zranění či smrti, cirhózy jater, pankreatitidy a srdečního selhání. Pokud jste těhotná nebo se pokoušíte otěhotnět, vyvarujte se alkoholu. Pijte švestkové víno po troškách (každý den trochu) a bude vám sloužit k užitku. Myslete při pití na jeho kalorickou hodnotu a pijte ho fakt málo.

Co si dále o víně obecně přečíst?

VIDEO: Recept na švestkové víno (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva