Sponzorováno

Dilatační kardiomyopatie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (15)

 • Dilatační kardiomyopatie je stav, při kterém se srdce zvětšuje (tj. dilatuje) a ztrácí schopnost účinně pumpovat krev do těla. To může vést k nedostatečnému krevnímu zásobení těla a dalším komplikacím.
 • Dilatační kardiomyopatie je jedním z nejčastějších typů kardiomyopatie, což jsou onemocnění srdečního svalu.
 • Příčiny dilatační kardiomyopatie mohou být různé, včetně genetických faktorů, infekce, nadměrné konzumace alkoholu, užívání určitých léků, nedostatku určitých živin nebo toxických účinků látek. U některých lidí se však příčina nepodaří určit.
 • Příznaky dilatační kardiomyopatie mohou zahrnovat únavu, dušnost, otoky nohou a kotníků, nepravidelný srdeční tep a bolest na hrudi. Tyto příznaky se mohou zhoršovat postupně a mohou vést k srdečnímu selhání nebo arytmiím.
 • Diagnóza dilatační kardiomyopatie se obvykle provádí pomocí fyzického vyšetření, elektrokardiogramu (EKG), echokardiografie a dalších diagnostických testů.
 • Léčba dilatační kardiomyopatie se zaměřuje na kontrolu příznaků a prevenci komplikací. To může zahrnovat léky ke snížení krevního tlaku, diuretika k odstranění přebytečné tekutiny, léky ke zlepšení srdeční funkce a změny životního stylu. V pokročilých případech může být nutná chirurgická léčba nebo dokonce transplantace srdce.

Kardiomyopatie je onemocnění srdečního svalu. Dilatační kardiomyopatie je nejčastějším typem kardiomyopatie. Další dva typy jsou hypertrofická kardiomyopatie a restriktivní kardiomyopatie. Existuje ještě alkoholová kardiomyopatie.

Při dilatační kardiomyopatii je srdeční sval oslabený a není schopen se normálně stahovat. Aby to kompenzoval, sval se „natahuje“, což způsobuje dilataci srdce (tedy rozšíření). Toto rozšíření je zvláště výrazné v levé komoře, jedné ze čtyř komor vašeho srdce.

Tento článek se zabývá příznaky, příčinami a diagnózou dilatační kardiomyopatie. A napíšeme také o některých způsobech léčby tohoto stavu.

Dilatační kardiomyopatie - ilustrace

Dilatační kardiomyopatie – ilustrace

 

Příznaky dilatační kardiomyopatie

Dilatační kardiomyopatie je nejčastější příčinou srdečního selhání. Asi polovina případů srdečního selhání je způsobena srdečním selháním se zachovanou ejekční frakcí.

Ejekční frakce (Ejection fraction) je podíl systolického objemu a end-diastolického objemu. Vyjadřuje, jaký podíl krve (z celkového objemu krve přítomného v komoře na začátku systoly) je vypuzen při kontrakci komory do krevního oběhu. Ejekční frakce je spolehlivý ukazatel komorové kontraktility.

Příznaky dilatační kardiomyopatie jsou klasickými příznaky srdečního selhání. Jsou to:

 • Dušnost
 • Otoky nohou a kotníků
 • Slabost
 • Špatná tolerance cvičení
 • Palpitace (subjektivní pocit rychlého, silného nebo nepravidelného tepání srdce)
 • Točení hlavy

Příčiny dilatační kardiomyopatie

Cokoli, co může oslabit srdeční sval, je potenciální příčinou dilatační kardiomyopatie. To zahrnuje velké množství problémových zdravotních stavů a nemocí, jako jsou například:

 • Onemocnění koronárních tepen
 • Blokáda levého Tawarova raménka (LBBB)
 • Různé infekce
 • Hypertenze
 • Onemocnění srdeční chlopně
 • Nutriční nedostatky
 • Užívání drog – alkoholu nebo kokainu
 • Těhotenství
 • Srdeční arytmie
 • Náhlý emoční šok
 • Genetické abnormality
 • Nemoci štítné žlázy
 • Autoimunitní poruchy

Diagnóza

Srdeční selhání je diagnostikováno kombinací příznaků, nálezů při vyšetření, zobrazovacích testů a krevních testů.

Při vyšetření lékaři hodnotí otoky nohou a roztažení žil na krku jako známku nadměrného objemu. Použije svůj stetoskop k poslechu (auskultaci) v plicích na přítomnost praskání indikujících nahromadění tekutiny a k srdci na abnormální srdeční zvuky charakteristické pro srdeční selhání nebo onemocnění chlopní.

Zobrazovací testy často zahrnují rentgen hrudníku k posouzení přítomnosti tekutiny v plicích. Nejdůležitějším zobrazovacím testem je však echokardiogram nebo ultrazvuk. Echokardiogram poskytuje klíčové informace o funkci srdečního svalu a chlopní a o tlacích v srdci.

Sponzorováno

Ve vybraných případech může kardiolog požadovat pokročilejší informace o srdečním svalu a bude objednáno MRI srdce.

Vzhledem k tomu, že onemocnění koronárních tepen může přispět ke kardiomyopatii, je obvykle nařízen test k posouzení blokády v tepnách. Neinvazivní vyšetření, jako je koronární CT angiogram nebo zátěžové testy v nukleární kardiologii, jsou upřednostňovány při počátečním hodnocení onemocnění koronárních tepen. Pokud se při tomto počátečním testování objeví abnormality, může být oprávněný invazivní angiogram.

Klíčovou informací, kterou tyto testy poskytují, je ejekční frakce levé komory (LVEF). Jedná se o poměr objemu krve, který levá komora vypuzuje při každém úderu srdce. Normální LVEF je 50 % nebo vyšší, což znamená, že levá komora by měla vytlačit alespoň polovinu svého objemu krve. U dilatační kardiomyopatie je LVEF obvykle pod 50 %. Pokud máte příznaky srdečního selhání a vaše LVEF je vyšší než 50 %, běžným důvodem je srdeční selhání se zachovanou ejekční frakcí.

Stupeň snížení LVEF je dobrý způsob, jak může váš lékař posoudit rozsah poškození vaší levé komory. Tento test lze v průběhu času opakovat, abyste zjistili, zda se vaše kardiomyopatie zhoršuje nebo zlepšuje.

Léčba dilatační kardiomyopatie

Dilatační kardiomyopatie může mít reverzibilní příčinu. To znamená, že může být možné zastavit její postup nebo dokonce zvrátit poškození. Váš lékař zváží řadu možností, které by mohly dilatační kardiomyopatii způsobovat, jako například:

 • Ischemická choroba srdeční
 • Poruchy srdeční chlopně
 • Nutriční nedostatky
 • Skryté nadužívání alkoholu nebo kokainu
 • Nemoci štítné žlázy

Velká většina pacientů s dilatační kardiomyopatií může zaznamenat podstatné zlepšení LVEF a symptomů pomocí čtyř velmi účinných léků, které byly vyvinuty během 40 let.

Čtyři kategorie léků, které by měly být použity u téměř všech pacientů s dilatační kardiomyopatií, byly označeny jako „fantastická čtyřka“ a jsou to:

 • Betablokátory (karvedilolo, metoprolol sukcinát)
 • ACE inhibitory, ARB nebo ARNI, léky blokující aktivitu renálního angiotenzinového systému
 • Mineralokortikoidní inhibitory / Mineralokortikoidy (MRA) (spironolakton, eplerenon)
 • SGLT-2 inhibitory (dapagliflozin, empagliflozin)

U pacientů, kteří mají trvale nízkou LVEF po třech měsících optimální léčebné terapie, může kardiolog zvážit implantaci elektrického zařízení zvaného implantabilní kardioverter-defibrilátor, který může upravit údery vašeho srdce zpět do normálu a zabránit náhlé smrti, pokud se u srdce objeví abnormální rytmus.

Kardioverter-defibrilátor (ICD) je přístroj, který se používá k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti.

Pacienti s LBBB a trvale nízkou LVEF mohou mít prospěch ze speciálního kardiostimulátoru, který stimuluje pravou i levou komoru (resynchronizační léčba srdce).

Pokud vy nebo váš blízký máte tento stav, je dobré se seznámit s možnostmi léčby. Prodiskutujte tyto možnosti se svým lékařem.

Je také dobré, aby na vaši péči dohlížel kardiolog. Kardiolog je lékař, který se specializuje na srdce. Pomůže vám zajistit, že dostáváte správnou léčbu, a také vám to umožní mít aktuální informace, pokud existují nějaké potenciální průlomy v léčbě tohoto velmi vážného stavu.

Souhrn informací

Dilatační kardiomyopatie je oslabení srdečního svalu. Je nejčastější příčinou srdečního selhání. Díky moderní léčbě většina pacientů se srdečním selháním v důsledku dilatační kardiomyopatie zaznamenává dramatické zlepšení symptomů. Navíc kombinace léků podstatně snížila počet hospitalizací a úmrtí na tento stav. U vybraných pacientů může specializovaná kardiostimulační terapie normalizovat srdeční funkci.

Tento stav může mít řadu příčin, včetně onemocnění koronárních tepen, onemocnění štítné žlázy a nadužívání alkoholu nebo kokainu. Některé z těchto stavů jsou reverzibilní.

Pokud vám byla diagnostikována kardiomyopatie, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby. Také je dobré poradit se s kardiologem.

Sponzorováno

Máte s dilatační kardiomyopatií nějaké zkušenosti? Pak nám určitě napište do komentářů pod článkem. Moc to oceníme my, i naši čtenáři.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
 • Dilated Cardiomyopathy Autoři: Hadi Mahmaljy, Varun S. Yelamanchili

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva