Sponzorováno

Rostlinné steroly neboli fytosteroly – na co jsou dobré a proč se o ně vlastně zajímat? 4.75/5 (12)

Tak třeba sezamová semínka jsou dobrým zdrojem sterolů.

Tak třeba sezamová semínka jsou dobrým zdrojem sterolů.

Rostlinné steroly (fytosteroly, fytostanoly a jejich estery mastných kyselin) jsou látky podobné cholesterolu, které se přirozeně vyskytují v malém množství v ovoci, zelenině, ořeších a cereáliích.

Jsou tedy skupinou látek, kterou produkují rostliny. Rostlinné steroly se nacházejí ve velkém množství v potravinách, jako jsou rostlinné oleje, ořechy a různá semena. Jsou často používány i v medicíně.

Rostlinné steroly se užívají ke snížení hladiny cholesterolu a pomáhají také předcházet srdečním onemocněním a srdečním záchvatům. Rostlinné steroly se také používají na některé druhy rakoviny, jako je rakovina žaludku, rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku. Používají se i pro hubnutí.

Existuje mnoho důkazů, že rostlinné steroly snižují hladinu cholesterolu.

Nezaměňujte rostlinné steroly s beta-sitosterolem. Beta-sitosterol je jeden typ rostlinného sterolu. Má však také své vlastní použití. Nezaměňujte také rostlinné steroly se sitostanolem. Sitostanol je rostlinný stanol.

Jak to funguje?

Rostlinné steroly jsou skupinou rostlinných látek, které se podobají cholesterolu. Mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu omezením množství cholesterolu, který je schopen vstoupit do těla. Některé rostlinné steroly mohou také snížit množství cholesterolu v těle.

Při konzumaci ve vyšších množstvích, mezi 2 až 3 gramy denně, mohou rostlinné steroly přirozeně snižovat LDL cholesterol v těle. Vysoký cholesterol je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečních chorob. Konzumace více než tří gramů denně dále nesnižuje váš LDL cholesterol.

Konzumace rostlinných sterolů

Konzumace rostlinných sterolů není náhradou za léky. Pokud již užíváte léky snižující hladinu cholesterolu, pokračujte v užívání podle doporučení lékaře. Potraviny obohacené rostlinnými steroly můžete používat současně s léky na cholesterol, ale nejdříve se poraďte se svým lékařem. Děti a těhotné či kojící ženy nemusí snižovat svůj cholesterol (neměly by z toho užitek), a proto se nedoporučuje konzumovat rostlinné steroly ve vyšší míře.

Zjištění ukazují, že denní příjem alespoň 2 000 mg může snížit hladinu LDL („špatného“) cholesterolu o 10% za pouhé 4 týdny, pokud je konzumován jako součást zdravé výživy a životního stylu.

Bohatým zdrojem jsou například rýžové otruby, seznamová semínka, ořechy, mandle, sója, pohanka a obiloviny.

Nedávná metaanalýza přezkoumala nálezy 18 kontrolovaných klinických studií zaměřených na účinky rostlinných sterolů na hladiny cholesterolu. Zjištění ukázala, že 2000 mg rostlinných sterolů (ze to byl obohacený margarin) denně snížilo špatný cholesterol o 9% až 14% během čtyřtýdenního období.

Sponzorováno

Samostatná metaanalýza 23 kontrolovaných klinických studií zjistila, že průměrný příjem 3400 mg denně snížil hladiny LDL cholesterolu o 11% po třech týdnech.

Jiné studie zkoumaly souvislost mezi hladinami cholesterolu a rizikem srdečních chorob a zjistily, že 10% snížení LDL cholesterolu snižuje riziko srdečních chorob o více než 20%.

Jaká by měla být vaše hladina cholesterolu?

Cholesterol se měří jednoduchým krevním testem v jednotkách zvaných milimoly na litr. Obecně se doporučuje, aby hladiny cholesterolu byly:

U zdravých dospělých:

 • Celkový cholesterol pod 5 mmol / l
 • LDL cholesterol pod 3 mmol / l
 • HDL cholesterol nad 1 mmol / l

Pro dospělé s vysokým rizikem srdečního onemocnění:

 • Celkový cholesterol nižší než 4 mmol / l
 • LDL cholesterol nižší než 2 mmol / l
 • HDL cholesterol nad 1 mmol / l

Pokud máte více než 40 let, nezapomeňte na pravidelná vyšetření, která sledují vaše hodnoty cholesterolu v krvi.

Zdroje rostlinných sterolů

Některé margaríny jsou třeba obohaceny rostlinnými steroly. Existují tři hlavní zdroje rostlinných sterolů:

 • přírodní potraviny,
 • obohacené potraviny,
 • doplňky stravy.

Malá množství se vyskytují v rostlinných olejích, zrnech, luštěninách, ořeších a ovoci, ačkoli průměrná západní strava poskytuje pouze asi 220 mg až 400 mg denně. Potřebovali byste asi 150 jablek, abyste získali množství, které potřebujete pro snížení hladiny cholesterolu.

Pokud si chcete do vaší stravy přidat více rostlinných sterolů, jsou obohacené margaríny, cereálie a jogurty dobrou volbou. Ukázalo se, že jsou velmi účinné při snižování hladiny cholesterolu, ale je náročné spotřebovat přesné množství potřebných rostlinných sterolů.

Doplňky rostlinného sterolu, někdy uváděné na trh jako ß-sitosterol (beta sitosterol), jsou další účinnou možností, která má další výhodu v poskytování konzistentní denní dávky. Je důležité užívat s jídlem.

Vedlejší účinky rostlinných sterolů

Rostlinné steroly byly podrobeny rozsáhlé analýze a zdá se, že jsou velmi dobře tolerovány. Lidé příležitostně hlásili zvýšené pohyby střev.

Dospělým se zvýšeným cholesterolem se doporučuje konzumovat mezi 1500 mg až 2400 mg rostlinných sterolů denně. Zdá se, že užívání velmi vysokých dávek, tj. nad 3000 mg, nepřináší žádné další výhody ve smyslu snižování hladiny cholesterolu.

Sponzorováno

Rostlinné steroly se nedoporučují pro malé děti nebo těhotné ženy. Existují důkazy, že denní dávky nad 3000 mg mohou mírně snížit absorpci karotenoidů v těle, které jsou potřebné pro zdravý vývoj plodu během těhotenství. Přestože je tento účinek malý, těhotným ženám se doporučuje postupovat v tomto směru opatrně.

A co si dále přečíst na toto téma?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva